روسیه: تاخیر در خروج آمریکا روند صلح افغانستان را دشوار می‌کند

مسکو - ایرنا - ضمیر کابولوف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان و رئیس اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که موکول کردن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به روز ۱۱ سپتامبر، روند صلح افغانستان را دشوار می کند.

به گزارش ایرنا، کابولوف روز چهارشنبه در گفت و گو با رسانه های روسی گفت: تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از افغانستان در ۱۱ ماه سپتامبر روند صلح در این کشور را با دشواری مواجه می کند و این اقدام نقض توافق واشنگتن با گروه طالبان است.  

 به گزارش رسانه ها، دولت آمریکا روز گذشته از تصمیم خود برای خارج سازی نیروهای آمریکایی از افغانستان تا روز ۱۱ ماه سپتامبر بیستمین سالروز حمله تروریستی به نیویورک خبر داد.  

 نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت: این تصمیم را مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

کابولوف پیشتر نیز هشدار داده بود که تعلل امریکا در خروج نیروهای خود از افغانستان بر روند حل و فصل مسائل این کشور تاثیر منفی می گذارد.

کابولوف پیش تر در گفت و گو با خبرنگاران گفته بود که خودداری آمریکا از خارج سازی نیروهای نظامی این کشور از افغانستان پیامدهای منفی به دنبال خواهد داشت اما موجب پایان روند حل مسائل این کشور نمی شود.  

وی در واکنش به سوالی در مورد خودداری آمریکا از خارج کردن نیروهای خود از افغانستان تا اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت ماه) گفت که این اقدام آمریکا هیچ پیامد خوبی نخواهد داشت.  

 نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت: همه چیز بستگی به آن دارد که گروه طالبان به این مساله چه واکنشی خواهند داشت.

کابولوف با بیان اینکه به احتمال زیاد طالبان واکنش منفی خواهد داشت، اظهار کرد: اما این به معنای پایان ماجرا نخواهد بود. واشنگتن مجبور خواهد شد راه حل هایی را برای مساله و توافق با گروه طالبان بیابد تا این گروه تصمیم آمریکا را بپذیرد.  

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه روز گذشته  گزارش داد: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا فوریه ۲۰۲۰ با طالبان به توافق رسیده بود تا در ازای کاهش خشونت ها و حمایت نکردن طالبان از القاعده و سایر گروه های افراطی، همه نیروهای خود را تا اوایل ماه می ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند.

این درحالی است که جامعه اطلاعاتی آمریکا ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۰  در گزارشی اعلام کرد که طالبان «یقین دارد که می تواند به پیروزی نظامی دست پیدا کند.»

جنگ بی حاصلی که آمریکا پس از ۲۰ سال نه تنها به نقطه اول بازگشت، بلکه با خفت و هراس از  مورد حمله قرار گرفتن،  ناگزیر به ترک خاک افغانستان است؛  عبرتی که از جنگ ویتنام و دیگر جنگ افروزی ها در سایر نقاط جهان از آن پند نگرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha