پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به آبیاری نوین مجهز می‌شوند

قزوین - ایرنا - مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: امسال پیش بینی می شود پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان شامل باغی و زراعی به روش‌های آبیاری نوین مجهز شوند.

احمد مستخدمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر سه هزار و ۲۵۶ هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین از محل اعتبارات سال ۹۹ و سال های قبل از آن در حال تجهیز به روش های آبیاری نوین هستند.

این مسوول گفت: این میزان در قلب ۱۵۱ طرح در مزارع و باغ های استان قزوین در دست اجرا است.

مستخدمی افزود: با افزودن طرح های جدید و آغاز عملیات اجرایی آنها، سطوح در دست اجرا به پنج هزار هکتار افزایش می یابد و پیش بینی می شود تا پایان امسال همین میزان عملیات آبیاری نوین  بهره برداری داشته باشیم.

وی یادآور شد: سال گذشته نیز چهار هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین شامل باغی و زراعی به روش های آبیاری نوین تجهیز شده بودند.  

مستخدمی، کاهش قابل توجه مصرف آب را در اراضی کشاورزی از مهمترین مزایای اجرای سامانه های آبیاری نوین دانست و افزود: میانگین مصرف آب در آبیاری های سنتی در هر هکتار ۱۵ هزار متر مکعب است که اجرای آبیاری نوین می تواند این رقم را تا ۱۱ هزار متر مکعب کاهش دهد و به کمتر از چهار هزار متر مکعب برساند.  

وی با بیان اینکه به دلیل محدودیت منابع آبی در کشور به دلیل برخورداری از اقلیم خشک و نیمه خشک یکی از راه های مهم پایداری فعالیت های کشاورزی در میهن اسلامی توسعه آبیاری های نوین است،  یادآور شد: نزدیک به ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین به آبیاری نوین مجهز شده اند.

حدود ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قابلیت اجرای سامانه های آبیاری نوین را دارند.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha