کاهش قابل توجه ذخیره برفی در حوضه آبریز سدهای تهران

تهران - ایرنا - مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: نتایج حاصل از عملیات برف سنجی در روزهای آخر اسفندماه سال گذشته و همچنین تحلیل تصاویر ماهواره‌ای، کاهش قابل توجه ذخیره برفی حوضه آبریز سدها را نشان می‌دهد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "محمدرضاخانیکی" افزود: به جز حوضه آبریز سد لار که توانست سهم مناسبی از آب معادل برف نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته باشد، در سایر سامانه‌های تامین کننده منابع آب استان وضعیت نگران کننده‌ای از کاهش آب معادل برف و افزایش دما، ثبت شده است.
وی ادامه داد: در حوضه آبریز سد لتیان، ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال گذشته و دوره آماری بلند مدت به ترتیب به میزان ۱.۴۱ و ۱۲.۴۸ سانتی‌متر کاهش داشته که بر این اساس شاهد کاهش ۳۶.۲ درصدی حجم آب معادل برف برآورد شده نسبت به سال گذشته هستیم.
خانیکی با اشاره به اینکه در حوضه سد امیرکبیر ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال گذشته و دوره آماری بلندمدت به ترتیب به میزان ۱۳.۴۴ و ۲۲.۵۸ سانتی‌متر کاهش داشته، خاطرنشان کرد: حجم آب معادل برف برآورد شده به میزان ۷۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش را نشان می‌دهد.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در حوضه سد طالقان ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال گذشته و دوره آماری بلندمدت به ترتیب به میزان ۸.۳۶ و ۶.۵۵ سانتی‌متر کاهش داشته که حجم آب معادل برف برآورد شده به میزان ۸۴.۸۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
وی ادامه داد: بر خلاف دیگر حوضه‌ها، در حوضه سد لار ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال گذشته با افزایش ۶.۲۳ سانتی‌متری مواجه بوده در حالی که نسبت به دوره آماری بلندمدت به میزان ۴.۳۶ سانتی‌متر کاهش داشته است. در همین راستا حجم آب برآورد شده به میزان ۴۲.۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد.
خانیکی خاطرنشان کرد: در مجموع با توجه به کاهش قابل توجه حجم آب معادل برف در حوضه آبریز سدها نسبت به متوسط دوره آماری ضروری است این موضوع مد نظر متولیان برنامه‌ریزی منابع آب قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، معاون آب و آبفای وزیر نیرو اول فروردین امسال با اشاره به کاهش هشت درصدی حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور، گفته بود: موجودی آب مخازن سدهای کشور در آخرین روز اسفندماه به بیش از ۲۸ میلیارد متر مکعب رسید.

«قاسم تقی زاده خامسی» پیش از این در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا، خاطر نشان کرده بود: حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر۱۳۹۹ تا انتهای شهریور۱۴۰۰) تا ۲۹ اسفند به ۲۸ میلیارد و ۶۲ میلیون متر مکعب رسید.

به گفته وی: حجم آب موجود در سدهای کشور درحالی به این رقم رسیده که پارسال در همین بازه زمانی ۳۱ میلیارد و ۱۷ میلیون متر مکعب آب در مخازن سدها موجود بوده که نشان از کاهش ۸ درصدی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =