صعود آمارهای کرونا با تداوم بی توجهی مردم در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- همه منحنی‌های مربوط به جداول ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا در آذربایجان‌غربی، روند صعودی دارند و آمارها حاکی از تداوم این روند با شیب بیشتر به خاطر تداوم بی توجهی مردم به اجرای پروتکل ها است.

به گزارش ایرنا، شیوع کرونا همچنان مهمترین موضوع در دنیا، ایران و به تبع آن آذربایجان غربی است و روزانه صدها خانواده را در این استان درگیر خود می کند.

این ویروس که با بی توجهی مردم قدرت می‌گیرد و با توجه به انجام و اِعمال ملزومات بهداشتی و شیوه نامه ها، رو به زوال می گذارد، طی حدود ۱۴ ماه گذشته همواره در شهرهای مختلف آذربایجان غربی جولان داده است.

با وجود ایجاد روند کاهشی در زمستان سال گذشته، جولان کرونا پس از بی توجهی به پروتکل ها در ایام عید نوروز دوباره روند افزایشی به خود گرفت و در حال حاضر، اکثر شهرستان های آذربایجان غربی وضعیت قرمز کرونایی دارند که البته به گفته مسوولان بهداشتی، این وضعیت نیز همچنان به سمت وضعیت بد ادامه می یابد.

شیب ابتلا به کرونا در آذربایجان‌غربی نگران‌کننده است

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به روند نگران کننده ابتلا به کرونا در استان گفت: با ادامه این روند باید بیمارستانهای غیر دانشگاهی هم پای کار بیایند.

محمدمهدی شهریاری افزود: تقویت رعایت دستورالعمل های بهداشتی، پرهیز از دورهمی‌ها و نظارت جدی بر اجرای محدودیت ها سه راهکار اساسی برای مقابله با کرونا به شمار می‌رود.

وی از افزایش ابتلا به کرونا در استان خبر داد و اضافه کرد: اگرچه بخشی از این افزایش به خاطر عملکرد خوب دانشگاه علوم پزشکی در افزایش نمونه گیری دارد اما کاهش شدید رعایت دستورالعمل ها و افزایش تجمعات خانوادگی و نبود نظارت جدی باعث این وضعیت شده است.

استاندار آذربایجان غربی ترددهای مرزی و جابجایی های داخل و خارج استان و کاهش استفاده از ماسک را از دیگر عوامل افزایش شیوع کرونا در استان برشمرد.

شهریاری با قدردانی از تلاش همه متولیان امر به ویژه کادر درمان و پرستاری تصریح کرد: اجرای دقیق محدودیت ها طبق رنگ بندی هر شهر، اطلاع رسانی و آگاهسازی، کنترل ورود و خروج شهرهای نارنجی و قرمز و کنترل بیماران مثبت کرونایی را مورد تاکید قرار داد.

وی اظهار کرد: همه دستگاه های متولی باید در انجام وظایف خود جدی وفرمانداران نیز در نظارت بر اجرای محدودیت ها مصمم باشند.

۱۴ شهرستان آذربایجان‌غربی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت، ۱۴ شهر استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد که نشان دهنده وضعیت نامناسب شهرستان های مختلف است.

علی مصطفوی افزود: ارومیه به همراه ماکو، شوط، پلدشت، چالدران و خوی درشمال و همچنین میاندوآب، مهاباد، بوکان، نقده، پیرانشهر، سردشت، تکاب و شاهین دژ در جنوب استان وضعیت قرمز کرونایی دارند.

وی اضافه کرد: فقط شهرهای سلماس، اشنویه و چایپاره وضعیت نارنجی کرونایی دارند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: طی هفته گذشته شهرستان های سردشت و چالدران وضعیت نارنجی داشتند که با بررسی های جدید صورت گرفته، وضعیت آنها نیز قرمز شده است.

مصطفوی با اعلام هشدار جدی نسبت به ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی اظهار کرد: استفاده از ماسک و پرهیز از تجمع به ویژه اجتناب از سفرهای غیرضروری در شهرهای نارنجی و قرمز از جمله مهمترین اقداماتی است که باید رعایت شود.

وی افزود: فرمانداران و مدیران دستگاه های مرتبط نیز نسبت به اجرای محدودیت های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا متناسب با وضعیت شهرها از جمله دورکاری ادارات، ترددهای شبانه و فعالیت صنوف اهتمام ویژه داشته باشند.

بیشترین آمار ابتلا به کرونا از آبان سال گذشته در آذربایجان‌غربی ثبت شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته در استان گفت: در این مدت هزار و ۲۲۲ مورد ابتلای جدید به بیماری کووید ۱۹ در استان ثبت شد که  از آبان سال گذشته، بی سابقه است.

دکتر جواد آقازاده افزود: از این تعداد نیز نزدیک به ۲۴۰ نفر در مراکز درمانی آذربایجان غربی بستری شدند که در این خصوص نیز روند همچنان افزایشی است.

وی بیان کرد: از کل بستری شدگان، ۷۶ نفر مربوط به ارومیه، ۴۹ نفر مربوط به خوی و ۲۰ نفر دیگر مربوط به مهاباد است.

وی با اشاره به افزایش تعداد بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به هزار و ۱۲۵ نفر اظهار کرد: از این تعداد ۵۱۲ نفر مشکوک و ۶۱۳ نفر نیز مبتلا هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین طبق آخرین آمار، ۲۳۸ نفر در بخش های مراقبت های ویژه بستری و ۴۹ نفر از آنان به ونتیلاتور متصل هستند.

آقازاده بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۱۶ نفر در خوی بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده و تعداد کل فوتی ها بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ به سه هزار و ۸۹۳ نفر رسید.

وی گفت: از این تعداد، ۹ نفر مربوط به ارومیه است که نشان دهنده وضعیت نامناسب در مرکز استان است.

به گزارش ایرنا، تاکنون حدود ۱۳۴ هزار نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده اند.

با این آمار و وضعیت افزایشی آن، پیش بینی می شود که وضعیت نامناسب آذربایجان غربی در اواخر آبان و اوایل آذر سال گذشته تکرار شود که در آن صورت، فشار بسیار زیادی بر روی کادر درمان ایجاد شده و تعداد فوتی ها نیز رو به فزونی می گذارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =