۲۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۱۶
کد خبرنگار: 2585
کد خبر: 84294783
۰ نفر

برچسب‌ها

فرصت های اقتصادی منطقه یزد به شرکت های پرتغالی معرفی شد

مادرید- ایرنا- به دنبال برقراری همکاری های شهری فیمابین شهرهای یزد و براگای پرتغال در سال گذشته، وبینار معرفی فرصت های اقتصادی استان یزد به شرکت های پرتغالی امروز سه شنبه با سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پرتغال، شهردار براگا و معاون اقتصادی استاندار یزد برگزار شد.

در این نشست اقتصادی که از سوی موسسه "اینوست براگا" با همکاری اتاق بازرگانی یزد و سفارت ایران در لیسبون برگزار شد، بیش از ۵۰ شرکت پرتغالی و ایرانی و مسئولان شهری و اقتصادی شهرهای یزد و براگا حضور داشتند.

«ریکاردو ریو» شهردار براگا در سخنان افتتاحیه خود ضمن استقبال از همکاری رو به رشد بین شهرهای یزد و براگا، ایران را کشوری بزرگ با تاریخ و فرهنگ غنی و ظرفیت های فراوان اقتصادی دانست و ارتباط و همکاری با آن را به نفع دو کشور بر شمرد.

شهردار براگا پشتیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پرتغال را در برقراری همکاری های شهری و وبینار امروز بسیار مهم دانست و مراتب تشکر خود را اعلام کرد. وی با اشاره به هدف بین المللی کردن شهر براگا، موسسات اقتصادی این شهر را معرفی نمود.

«مرتضی دامن پاک جامی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پرتغال نیز در سخنان خود خطاب به مسئولان و شرکت های پرتغالی اظهار داشت: سابقه بیش از پانصد سال ارتباطات تاریخی، فرهنگی و تجاری ایران و پرتغال را از گذشته دور به هم پیوند زده و این موضوع پشتوانه روابط خوب و دوستانه امروز آنها و شناخت نسبتا عمیق مردم دو کشور از یکدیگر است. روابط اقتصادی دو کشور در سال های پس از انقلاب اسلامی علیرغم فراز و نشیب هایی، در حوزه های مختلف گسترش یافته و به خصوص در یکدهه گذشته ظرفیت های خوبی برای مبادلات تجاری شناسائی و عملیاتی شده اند. در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بیش از ۱۸۰ شرکت پرتغالی در بازار ایران فعال بودند. در مقاطعی از این دوره، حجم مبادلات تجاری افزایش قابل توجهی داشته که نشان از ظرفیت های بالقوه برای توسعه روابط دارد

سفیر کشورمان در بخش دیگری از اظهارات خود بیان داشت که علیرغم خواست و تمایل شرکت ها و فعالان اقتصادی دو کشور، مبادلات اقتصادی فی مابین در سالهای اخیر تحت تاثیر تحریم های غیرقانونی آمریکا و سیاست های اقتصادی منفعلانه اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن در برابر ایران قرار گرفت و به شکل  قابل توجهی کاهش یافت. در سال گذشته علاوه بر عامل تحریم، تاثیر شیوع کرونا بر روابط اقتصادی همه کشورها از جمله ایران و پرتغال نیز مزید بر علت شد و فرصت های همکاری اقتصادی را  محدودتر کرد.

وی خاطرنشان کرد :با این وجود، سفارت ایران در لیسبون تلاش نموده تا ضمن حفظ ارتباطات بین شرکت ها و نهادهای اقتصادی بخش دولتی و خصوصی دو کشور و تلاش برای رفع موانع و مشکلات موجود، زمینه ها و فرصت های جدیدی را  نیز برای استمرار روابط اقتصادی دو کشور حتی در سایه تحریم و کرونا شناسائی کند. در این رابطه، می توان به تقویت همکاری در حوزه های دانش بنیان و فناوری به ویژه برقراری ارتباط بین پارک های علم و فناوری پردیس و تاگوش پارک، حفظ ارتباط بین نهادهای بخش خصوصی و معرفی فرصت های اقتصادی دو کشور به شرکت های طرفین، تقویت و گسترش همکاریهای شهری و طرح ایده های جدیدی برای همکاری اقتصادی مثل تهاتر و همکاریهای مثلثی بین بخش های اقتصادی دو کشور  اشاره کرد.

سفیر کشورمان  ضمن اشاره به احتمال بروز تحولات امیدبخش در ماه های آینده از جمله افزایش امیدها برای رهایی از پاندمی کرونا با روند واکسیناسیون تدریجی و امکان کنترل بحران کرونا و بهبود نسبی اقتصادی در سال ۲۰۲۱ از یک سو و انتظار رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران با خروج توافق هسته ای از کما و بازگرداندن آن به ریل اجرا  از سوی دیگر که می تواند خبر خوبی برای شرکت های علاقه مند به ادامه حضور در بازار ایران باشد، خاطر نشان ساخت که اکنون زمان مناسبی است تا شرکت های پرتغالی به ظرفیت های اقتصادی فراوان ایران در زمینه های مختلف و بازار ۸۵ میلیون نفری آن و حتی دسترسی به بازار ۴۵۰ میلیونی منطقه از طریق ایران بیشتر فکر کنند. اکنون زمانی است که شرکت های پرتغالی تردیدها برای حضور در بازار ایران را کنار بگذارند و برای برقراری ارتباطات سودمند اقتصادی با شرکای ایرانی و تامین بخشی از نیاز بازار پرتغال و جنوب اروپا و کشورهای پرتغالی زبان از تولیدات با کیفیت ایران  برنامه ریزی کنند، چون ممکن است فردا مجبور باشند در ته صف قرار بگیرند.

«مسعود عظیمی» معاون اقتصادی استانداری یزد نیز در سخنان خود ضمن تشکر از ابتکار سفارت ایران در لیسبون و موسسه اینوست براگا برای تدارک این وبینار، ابراز امیدواری کرد که در اینده نزدیک و با پایان گرفتن همه گیری کرونا، امکان تبادل هیات های اقتصادی بین دو طرف برای اشنائی بیشتر با ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی یکدیگر فراهم شود و از نزدیک گفت و گو ها و تبادل اطلاعات کامل در زمینه های تاریخی ، فرهنگی ، گردشگری و اقتصادی و تجاری بدست آید.

«محمدرضا قمی» رئیس اتاق یازرگانی یزد هم در سخنرانی خود ظرفیت های اقتصادی متنوع استان یزد به ویژه در زمینه های کشاورزی، تولید فولاد آلیاژی ، مصالح ساختمانی و صنایع معدنی تشریح نمود.

در ادامه این نشست، مسئولان امور گمرک، مرکز خدمات سرمایه گذاری، پارک علم و فناوری و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی یزد توضیحاتی را در زمینه فرصت ها و امکانات سرمایه گذاری ، همکاریهای دانش بنیان و گردشگری استان یزد بیان نمودند.

در بخش دیگری از مباحث این وبینار، «نادر حقیقی» رئیس شورای مشترک بازرگانی پرتغال و ایران به زمینه های مکمل همکاری اقتصادی دو کشور اشاره کرد و برخی از فعالان اقتصادی پرتغال و شهر براگا نیز توضیحاتی را در باره زمینه های همکاری بین ایران و پرتغال در حوزه کاشی و سرامیک و استارتاپ ها ارائه کردند.

سخنرانان پرتغالی ضمن ارائه تجارب خویش از بازار ایران، بر اهمیت آن در  منطقه خاورمیانه تأکید نمودند و اظهار داشتند روابط دوجانبه ایران و پرتغال می تواند در قالب روابط ایران و اروپا که چشم انداز آن از هم اکنون با رفع تحریم ها در اینده ای نزدیک مورد توجه قرار گرفته است، توسعه یابد و برخی پیشنهادات از جمله تسهیل در حمل و نقل دریایی ، سرعت عمل در تخلیه و بارگیری بنادر کشورمان و رفع مشکلات بانکی را ارائه دادند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =