واکنش کرملین به‌نگرانی گروه هفت از تحرکات نظامی روسیه در مرز اوکراین

مسکو - ایرنا - دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در واکنش به ابراز نگرانی گروه هفت کشور صنعتی در مورد تمرکز و تحرکات نیروهای روسیه در مرز با اوکراین اعلام کرد که مسکو به اندازه کافی در این مورد توضیح داده است.

به گزارش ایرنا از مسکو، پسکوف روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: همه توضیحات لازم در مورد نقل و انتقالات نیروهای مسلح در خاک خود و اینکه تهدیدی برای هیچ کشوری بوجود نمی آوریم را داده ایم.

وی افزود: ما همچنین لزوم درخواست از نیروهای مسلح اوکراین برای خودداری از انجام اعمال تحریک آمیز را اعلام کرده ایم. 

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت که کرملین در این مورد هیچ پاسخی از کشورهای عضو گروه هفت از کانال های دیپلماتیک دریافت نکرده است. 

مناقشه در شرق اوکراین در یک هفته اخیر تشدید شده است و روسیه و اوکراین یکدیگر را در بروز این وضعیت مقصر می دانند.  

ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه هفته گذشته طی یک مکالمه تلفنی با دبیرکل ناتو ینس استولتنبرگ، گفته بود که تنها با ورود اوکراین به سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌توان به پایان درگیری در دونباس خاتمه داد.

ناتو برای برگزاری رزمایش بزرگی با شرکت اوکراین و پنج کشور دیگر در پهنه آبی دریای سیاه در ماه‌های آوریل و می (فروردین و اردیبهشت) آماده می‌شود که گفته شده سناریوی ضد روسیه دارد.  

وزیر دفاع اوکراین با بیان اینکه کی‌یف قصد جنگ افروزی ندارد، گفت: مصمم به بازپس گرفتن مناطق خود از راه‌های صلح آمیز هستیم

گروه ۷ از هفت کشور صنعتی جهان تشکیل شده‌ است که نزدیک به ۵۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. سران کشورهای این گروه هر ساله یک گردهمایی مشترک با هم دارند. فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، ایالات متحده آمریکا و کانادا کشورهای عضو هستند.

رسانه های روسیه روز گذشته اعلام کردند که گروه۷ در مورد تحرکات نظامی روسیه در مرز با اوکراین ابراز نگرانی کرد.

برخی کشورهای اقدامات ضدروسی خود را با تهدید خواندن روسیه توجیه می کنند

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: ادعای سیاستمداران برخی کشورها مبنی بر تهدید روسیه، بخاطر توجیه اقدامات ضدروسی این کشورها بوده است. 

وی افزود: روسیه هیچگاه برای هیچ کشوری تهدیدی بوجود نیاورده است و چنین قصدی را ندارد.

پسکوف گفت: در یک صد سال اخیر موارد متعدد تهدید علیه روسیه بوده که مسکو در آن زمان پاسخ داده است.

امکان حذف روسیه از سامانه های پرداخت بانکی غربی

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با اشاره به روابط غیردوستانه تعدادی از کشورهای غربی، این امکان را بعید ندانست که روسیه از سامانه های پرداخت های بانکی و مالی غربی کنار گذاشته شود.

پسکوف گفت: با اطمینان می گویم برخی کشورها در پی محدود کردن امکان استفاده روسیه از سامانه های پرداخت های مالی برای خدف غیرقانونی بازداشتن این کشور از پیشرفت و توسعه هستند.  

 وی افزود: بهترین راه برطرف کردن ریسک ها، ایجاد سامانه های مالی در روسیه است که جایگزین خدمات مالی یا فرمت های برای همراهی فعالیتهای مالی حذف شده از سوی کشورهای غربی شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha