۲۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۱۴
کد خبرنگار: 1762
کد خبر: 84294441
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۰ درصد مدارس آذربایجان‌شرقی خیرساز است

مراغه - ایرنا - مدیرکل نوسازی مدارس آذربایجان‌شرقی گفت: ۵۰ درصد مدارس استان خیرساز است که این آمار از سطح کشور ۱۰ درصد بالاتر است .


پیام صدقی روز سه شنبه در جلسه مشترک مجمع خیران مدرسه ساز و نوسازی مدارس استان در مراغه گفت: در سال ۹۸ تعهد خیران استان برای مدرسه سازی ۱۰۰ میلیارد تومان بود که از این میزان ۸۰ درصد تحقق پیدا کرد.

وی افزود: همچنین در سال گذشته تعهد خیران ایتان برای مدرسه سازی ۲۳۰ میلیارد تومان بوده است.

صدقی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۳۵ هزار نفر نیز در پویش مدرسه سازی در سطح استان مشارکت کردند.

وی بیان کرد: امسال در مجموع پنج درصد اعتبارات عمرانی کشور به مدرسه سازی و نوسازی مدارس اختصاص پیدا کرده که در آذربایجان‌شرقی تمامی اعتبارات عمرانی در مدارس مشارکتی هزینه خواهد شد.

مدیرکل نوسازی استان اضافه کرد: حدود ۴۰ مدرسه نیمه تمام در سطح استان داریم و همچنین ۲۳۰ خیرمدرسه ساز برای کلنگ زنی مدارس جدید اعلام آمادگی کردند.

صدقی ادامه داد: از نظر فضای آموزشی سرانه میانگین کشور ۵.۲ مترمربع و میانگین آذربایجان شرقی ۵.۷ مترمربع است.

وی اضافه کرد: مدارس ۶ شهرستان استان از لحاظ فرسودگی در سطح پایینی قرار دارد و مدارس شهرستان های تبریز، مرند و مراغه نیاز به نوسازی و بازسازی دارند.

مدیرکل نوسازی مدارس آذربایجان شرقی اعلام کرد: با پیگیری های نماینده مراغه یک میلیارد تومان برای تجهیز مدارس این شهرستان اعتبار در نظر گرفته شده است.

۳۷ درصد مدارس مراغه نیازمند بازسازی است

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان مراغه هم گفت: در حال حاضر ۱۳ مدرسه کانکسی در روستاهای شهرستان وجود دارد و ۳۷ درصد از مدارس شهرستان ( یکصد مدرسه ) نیاز به بازسازی دارند و انتظار داریم سازمان نوسازی مدارس استان به ترتیب اولویت نسبت به بازسازی مدارس اقدام کند.
 

سیدعلی موسوی ‌گفت: ۱۳ مدرسه خیرساز شهرستان در انتظار ورود و مشارکت نوسازی مدارس استان و عمل به تعهداتشان جهت بهره برداری است.


وی اضافه کرد: خوشبختانه با محوریت مجمع خیران مدرسه ساز مراغه، خیران شهرستان برای ساماندهی مدارس و تکمیل و تجهیز نواقص هم قسم شدند و اتحاد و همدلی در بین اعضای این مجمع و آموزش و پرورش شهرستان حکم فرما است و انتظار همکاری سازمان نوسازی مدارس استان را داریم. 

۳۸ مدرسه خیرساز در مراغه آماده کلنگ زنی است
معاون مدیرکل و رییس آموزش و پرورش مراغه نیز در این جلسه گفت: با توجه به اعلام مجمع خیران مدرسه ساز شهرستان، ۳۸ مدرسه خیرساز در مراغه آماده کلنگ زنی است و در این راستا نیازمند مشارکت نوسازی مدارس استان هستیم.

حسین اکبریان گفت: متاسفانه میزان فرسودگی مدارس شهرستان مراغه ۹ درصد بیشتر از دیگر شهرستان های استان است.

وی افزود: استانداردسازی سیستم گرمایشی و آسفالت مدارس از دیگر موضوعاتی است که همکاری نوسازی مدارس استان و کشور را می طلبد.

وی گفت: خیران مدرسه ساز و سازمان نوسازی مدارس ۲ بال توانمند برای دسترسی به عدالت آموزشی هستند و نقش آن ها در مسیر سازی برای ارتقای کمی و کیفی آموزش و تعلیم و تربیت دانش آموزان بسیار موثر است.


به گزارش ایرنا، از سال۱۳۸۱ مجمع خیران مدرسه‌ساز در مراغه به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد اما با توجه به قدمت شهرستان از سال ۱۳۰۱ تا به امروز ۱۰۰ مدرسه با ۵۰۰ کلاس درس از سوی خیران در مراغه احداث شده که از این تعداد نوسازی ۵۵ مدرسه از سال ۱۳۸۸ تاکنون بوده است.

حدود ۵۱ هزار دانش‌آموز و سه هزار کادر فرهنگی در ۵۵۰ مدرسه دولتی و غیردولتی مراغه در حال تحصیل و تدریس هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha