۹۰ درصد واحدهای صنفی اصفهان محدودیت‌های کرونایی را رعایت می‌کنند

اصفهان - ایرنا - مدیر بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: حدود ۹۰ درصد از واحدهای صنفی مشاغل گروه ۲، سه و چهار در شهرهای قرمز استان محدودیت‌های کرونایی را رعایت می‌کنند.

سید مهدی میرجهانیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سه‌شنبه هفته گذشته که محدودیت های کرونایی با قرمز شدن وضعیت شیوع کرونا در اصفهان آغاز شد درصد کمی از واحدهای صنفی آنها را رعایت کردند و حدود ۸۰ درصد از صنوف گروه ۲، سه و جهار دایر بودند.

وی ادامه داد: با تذکرهای داده شده و اطلاع رسانی صورت گرفته این میزان به ۴۰ درصد در روز چهارشنبه نوزدهم فروردین جاری رسید و امروز پس از یک هفته ۹۰ درصد صنوف محدودیت ها را رعایت می کنند.

میرجهانیان با تاکید بر اینکه در شهرهای قرمز فقط مشاغل ضروری و گروه یک می توانند فعالیت داشته باشند، اظهار داشت: در زمان حاضر وضعیت نسبتا خوبی در زمینه رعایت محدودیت های کرونایی در شهرهای استان داریم.

وی، بیشترین تخلف ها و مشکلات را در هفته گذشته مربوط به رسته های املاک، پوشاک و کیف و کفش دانست و خاطرنشان کرد: با ابلاغ مجدد مصوبه ها به اصناف و بازرسی های صورت گرفته توسط بخش های مختلف از جمله بهداشت محیط، اتحادیه‌ها، صنعت، معدن و تجارت و اماکن نیروی انتظامی رعایت محدودیت های کرونایی در بین این رسته ها نیز بهبود یافته است.

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه میزان رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی در استان نسبت به بهمن سال گذشته به شدت پایین آمده است، افزود: این شاخص که شامل مواردی مانند ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و عدم ازدحام است در بین مردم به ۵۰ تا ۵۵ و در بین واحدهای صنفی به ۶۰ تا ۶۵ درصد رسیده است.

وی درباره فعالیت برخی از واحدهای صنفی توضیح داد: فروشگاه های تلفن همراه جزو مشاغل گروه یک نیستند مگر آنکه تعمیرات داشته باشند اما فروشگاه ها و خدمات رایانه جزو مشاغل گروه یک بشمار می آید.

میرجهانیان درباره ازدحام مردم در خیابان هایی مانند چهارباغ ، گفت: اگر رستوران ها و واحدهای اغذیه فروشی در این مکان‌ها اقدام به پذیرایی و چیدن میز و صندلی حتی در بیرون از مغازه کنند، تخلف و ممنوع است اما اینکه خود مردم اقدام به تجمع و نشستن روی نیمکت های عمومی می کنند بستگی به رفتار آنها دارد.

به گفته وی، بازرسان بهداشت محیط در این زمینه ورود پیدا کردند و از مردم خواستند تا از ازدحام در این مکان ها خودداری کنند اما بخشی از کار نیز به شهرداری برمی گردد.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ همه شهرستان‌های استان اصفهان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند بطوریکه ۲۰ شهرستان در وضعیت قرمز و بسیار پر خطر و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی و پر خطر است.

طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیش از ۲ هزار بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که ۲۸۸ نفر آنها بدحال بوده و در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

به گفته مسوولان وزارت بهداشت، سرعت افزایش بستری در خیز جدید حدود چهار برابر موج های دوم و سوم شیوع کروناست بهمین دلیل سرعت تغییر رنگ ها بالاست.

استان اصفهان پنج میلیون نفر جمعیت و ۲۴ شهرستان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =