انتقاد مسکو از خبرسازی رسانه آمریکایی درباره تنش با اوکراین

تهران-ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه از اقدام شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا در انتشار اخبار و اطلاعات غلط درباره تنش با اوکراین انتقاد کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، خبرگزاری تاس نوشت: زاخارووا ترفند سی ان ان در گسترش اطلاعات غلط درباره آمادگی ادعایی روسیه برای جنگ با اوکراین را با اشاره به انتشار تصویری از یک تانک اوکراینی که وانمود می شود «روسی» است، به باد انتقاد گرفت.

زاخارووا در صفحه خود در فیس بوک خطاب به خبرنگاران این شبکه آمریکایی نوشت: ما درک می کنیم که شما فرصتی برای بررسی حقایق ندارید. شما به نام پیروزی لیبرالیسم عمیقا درگیر «مبارزه ای ایدئولوژیک» شده اید اما نباید این رویه تا حدی باشد که تانک اوکراینی در ایستگاه راه آهن را به  بهانه آمادگی روسیه برای جنگ به جای تانک روسی به تصویر بکشید.

زاخارووا در این پست بخشی از گزارش ویدئویی سی ان ان را درباره ادعای تجهیزات زرهی روسیه که آماده استقرار در مرز اوکراین می شوند به نمایش گذاشته است.

این دیپلمات روس یه خبرنگار شبکه سی ان ان در مسکو توصیه کرده از دخالت در مسائل داخلی روسیه خودداری کرده و وقت بیشتری را صرف حرفه گری کند زیرا چنین اقدامی مناسب نیست.

زاخارووا پیشتر بر مالکیت کشورش بر شبه جزیره کریمه که هفت سال پیش پس از برگزاری همه پرسی از اوکراین جدا شده و به روسیه الحاق شد، تاکید کرده بود.

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی گسترده ای دارند از سال ۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی‌یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی‌یف زدند.

با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، کرملین امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.

از زمان الحاق کریمه به خاک روسیه، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کرده اند تا شاید روسیه را برای پا پس کشیدن از کریمه تحت فشار قرار دهند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =