۲۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 84294167
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تداوم تاخت و تاز کرونا در یزد

یزد- ایرنا- جولان شیوع ویروس کرونا در استان یزد به بالاترین حد خود در چند ماه اخیر رسیده و آنطور که مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام می‌کنند، احتمال اوج گرفتن شدت آن در یک تا ۲ هفته آینده وجود دارد.

اکنون مراکز درمانی استان یزد و بویژه شهر یزد و بیمارستان های دولتی بزرگ استان از جمله شهید صدقی و شهید رهنمون، مملو از بیماران کرونایی است و روزانه تعداد قابل توجهی بیمار بدحال و مشکوک به کرونا به اورژانس‌ها و مراکز درمانی استان مراجعه می کنند که برخی از آنها در بخش عفونی و تعدادی نیز در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) بستری می‌شوند.

در گفت و گوی گزارشگر ایرنا با برخی مسوولان دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستانها و پزشکان متخصص، همه آنان عنوان کردند که اوضاع اصلا خوب نیست و تنها با پرهیز از دورهمی خانوادگی، زدن ماسک ، رعایت فاصله اجتماعی و دوری از تجمع می توان این مرحله دشوار از پاندمی ویروس را پشت سر گذاشت.

شرایط، بسیار سخت شده و اکثر شهروندان نیز پای کار آمده اند و پس از تاریکی هوا، اصناف و فروشگاههای استان تعطیل هستند و شهروندان هم در خیابانها حضور ندارند و تقریبا خیابان های شهر خالی از جمعیت است.

در گفت و گو با رییس بیمارستان شهید صدوقی که یکی از مراکز درمان اصلی استان در پذیرش و بستری بیماران کرونایی است، وضعیت موجود را از وی جویا شدم و دکتر "حسین سلیمانی" با ابراز گلایه و ناخرسند از کم توجهی برخی شهروندان نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی تعطیلاتی نوروزی، تشدید ابتلا بخش قابل توجهی از شهروندان به کرونا را نتیجه همین مسئله دانست.

کادر درمان، تحت فشار روحی و جسمی هستند

وی با بیان اینکه اوضاع این روزهای مراکز درمانی و بیمارستان ها به دلیل حجم بالای مراجعه کنندگان بسیار نامطلوب است، تاکید کرد: بعلت حجم زیاد بیماران مراجعه کنندگان مشکوک به کرونا مجبور شدیم تا بخش های دیگر بیمارستان همچون بخش چشم و ارتوپدی را تعطیل و آن را در اختیار بیماران کرونایی قرار دهیم.

دکتر سلیمانی افزود: اکنون ۱۵۰ بیمار کرونایی در این مرکز درمانی بستری هستند و شمار قابل توجهی هم در اورژانس بیمارستان، منتظر ورود به بخش هستند و روز به روز هم به حجم آنها    افزوده می شود.

وی یادآور شد: افزوده شدن سایر بیمارانی که نیازمند خدمات هستند مانند بیماران سرطانی و نیازمندان عمل جراحی به آمار بیماران کرونایی حجم قابل توجهی از مراجع را ایجاد کرده و پرسنل توان ارائه خدمات به این همه بیمار را ندارند.

سلیمانی با بیان اینکه پرسنل ما با همه وجود تلاش می کنند، اما خسته هستند و استرس و فشار روحی زیادی بر آنها وارد می شود، اظهار داشت: حجم قابل توجه مراجعه بیماران مشکوک کرونایی ، کادر درمان را خسته و افسرده کرده است.

افزایش قابل توجه کودکان کرونایی 

دکتر سلیمانی در خصوص آمار کودکان کرونایی نیز یادآور شد: هم اکنون ۱۰ کودک کرونایی در بخش ها و همچنین آی سی یوی این بیمارستان بستری هستند.

وی از مردم خواست برای جلوگیری از افزایش روند مبتلایان به کرونا تا حد امکان در خانه بمانند، از مراجعه به بیمارستانها پرهیز کرده و رفت و آمدهای فامیلی را نیز متوقف کنند.

افزایش ابتلای خانوادگی به کرونا 

رییس بیمارستان شهید صدوقی یزد تصریح کرد: موارد ابتلای خانوادگی به کرونا به شدت افزایش یافته و گاهی زن و شوهر، دختر و پدر و یا پسر با پدر مراجعه می کنند که همه آنها مبتلا به کرونا هستند.

وی هشدار داد: فرد ناقل ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد اما ناقل باشد لذا بهترین گزینه، توقف رفت و آمدهای خانوادگی است.

وی اظهار امیداری کرد در ماه رمضان مردم بیشتر در خانه بمانند  و از رفت و آمدهای غیرضروری خودداری کنند.

۵۰ درصد شیوع کرونا با پرهیز از دورهمی‌ها کنترل می‌شود

یک متخصص بیماریهای عفونی هم به ایرنا گفت: اوضاع اصلا خوب نیست و لذا رعایت نکات بهداشتی باید در اولویت همه شهروندان باشد.

دکتر زهره آخوندی افزود: اگر خانواده ها از دورهمی های خانودگی و فامیلی دوری کنند، ۵۰ درصد از میزان شیوع ویروس کنترل می شود.

احتمال افزایش مراجعه کنندگان در روزهای آینده 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی هم اوضاع فعلی را نامناسب دانست و احتمال افزایش ورودی مراکز درمانی در روزهای آینده را دور از انتظار ندانست.

دکتر ابراهیم سلمانی با بیان اینکه اکنون ۵۳۳ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند که ۸۰ نفر آنها در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) خدمات دریافت می کنند، تصریح کرد: بستری های ما نسبت به سه هفته قبل سه برابر و شمار بدحالان هم نسبت به هفته گذشته ۲ برابر شده است. 

وی از کاهش رعایت های دستورالعمل های بهداشتی در استان خبر داد و افزود: نگران روزهای آینده هستیم و اگر با همین روند پیش برویم احتمال افزایش بستری و فوتی ها وجود دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =