طوفانی از جنس کرونا

تهران - ایرنا - چند روزی است که شیوع بیماری کرونا در کشور افزایشی شده و برآوردها حاکی از آن است که این روند در روزهای آینده شدت یافته و طوفانی عظیم به راه خواهد انداخت.

به گزارش ایرنا، کارشناسان حوزه سلامت بر این اعتقاد هستند که موج چهارم شیوع ویروس کرونا در مقاسیه با موج های گذشته بسیار نگران کننده تر است چراکه در این موج شاهد افزایش چشمگیر بیماران کرونایی در کشور هستیم.

این کارشناسان اعلام می کنند که با اتخاذ تصمیمات مناسب و اصولی، سخت گیری حداکثری و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی می توان این سنگین ترین موج کرونا را پشت سر گذاشت و به کنترل بیماری رسید.

روند بستری شدگان، مرگ و میر و شناسایی بیماران جدید کرونایی طی حدود ۲ هفته گذشته در کشور به شدت افزایش یافته است؛ به طور مثال تعداد بستری شدن روزانه از هزار و ۳۹ نفر در ۱۰ فروردین به ۳ هزار و ۹۸ نفر در ۲۵ فروردین رسیده که افزایش حدود ۳ برابری را نشان می دهد.

این روند افزایشی طی روزهای اخیر در مورد مرگ و میر ناشی از کرونا هم مشاهده می شود، تعداد فوت شدگان روزانه در کشور از ۹۱ نفر در ۱۰ فروردین به ۳۰۴ نفر در روز ۲۵ فروردین ماه رسیده است.

از ۱۳ فروردین ماه پس از مدت ها تعداد مرگ و میر ناشی کرونا در کشور سه رقمی شده و چند روزی است که تعداد فوت شدگان از ۲۵۰ هموطن هم بیشتر شده و به نظر می رسد این روند افزایشی ادامه داشته باشد.

از طرفی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وضعیت کرونا در کشور را بسیار سهمگین و خطرناک اعلام می کند و روسای برخی از بیمارستان های تهران هم اعلام می کنند که با حجم بسیار وسیع مراجعان مواجه هستند.

وضعیت کرونا در کشور بسیار سهمگین و خطرناک است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت کرونا در کشور را بسیار سهمگین و خطرناک دانست و گفت: اهل سیاست بازی نیستیم، با مردم شفاف و بی‌پرده صحبت می‌کنیم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک‌صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم یا تایید کنم.

سعید نمکی روز دوشنبه در جمع اعضای کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی کرونا در وزارت بهداشت افزود: از ما انتظار سیاسی کاری نداشته باشید، بلدیم اما اهلش نیستیم. با مردم شفاف و بی‌پرده صحبت می‌کنیم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم یا تایید کنم اما تا زنده‌ایم اجازه نمی دهیم بیماری پشت در بیمارستان بماند.

وی ادامه داد: ما با دام یکی از سهمگین ترین اپیدمی های تاریخ مواجه شدیم. تیم ستاد کرونا و کمیته های آن غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده و هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. پارسال سه هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم اما پول ندادند.

وزیر بهداشت گفت: مردم بدانند در این شرایط سخت نیز هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. آبروی جمهوری اسلامی را حفظ می کنیم. امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی سوژه رسانه های معاند شود و افتضاح کشورهای اروپایی هرگز تا ما زنده ایم در جمهوری اسلامی رخ نمی دهد.

خیز چهارم ویروس کرونا نگران کننده است

فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران اعلام کرد: خیز چهارم ویروس کرونا در کشور بسیار پرشتاب و نگران کننده است.

علیرضا زالی عصر دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: خیز چهارم شیوع ویروس کرونا در مقاسیه با موج های گذشته بسیار نگران کننده است و در این موج شاهد افزایش چهار برابری بیماران کرونایی در کشور و حتی سایر کشورهای جهان هستیم.

وی اظهار داشت: هم اکنون در سراسر کشور تنها ۹ شهر آبی داریم و سایر شهرها در شرایط هشدار و اضطرار قرار دارند.

وی ادامه داد: یکی از پرشتاب ترین امواج بیماری را شاهد هستیم که فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد کرده است. در حالی که در هفته آخر اسفند ماه شرایط به ثبات نسبی رسیده بود در هفته سوم فروردین در حوزه مراجعین و بستری بیمارستانی حدود ۲.۷ برابر افزایش را شاهدیم که در بستری های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت های ویژه افزایش ۱.۷ برابری، فوتی های عام دو برابر و فوتی های قطعی ۲.۴ برابر افزایش را شاهد هستیم.

زالی با بیان اینکه در تهران رکوردشکنی در حوزه مراجعین سرپایی اتفاق افتاده است، افزود: ۱۵ هزار مراجعه سرپایی داشتیم که عدد قابل توجهی است لذا می توانیم پیش بینی کنیم در هفته آتی افزایش بستری و فوتی ها را شاهد خواهیم بود که بر اساس گمانه زنی ها هفته آتی بسیار نگران کننده است و همه دستگاه ها و وزارتخانه ها طبق قانون مصوب ستاد ملی چهار لایه نظارتی برای آنها مشخص شده که باید با بهره گیری از همه ظرفیت های کشور برای تحقق این چهار لایه نظارتی تلاش کنیم.

نگران هفته بعد هستم

سعیدرضا مهرپور رییس بیمارستان شریعتی تهران در یک برنامه زنده تلویزیونی اظهار داشت: من نگران هفته بعد هستم، ما مرتب بخش های خودمان را خالی می کنیم و بخش جدید کرونا باز می کنیم. وقتی بخش جدید هم باز می شود ظرف ۱۵ تا ۱۶ ساعت، پر می شود.

وی ادامه داد: برخی از بخش های این بیمارستان مانند جراحی اعصاب، ارتوپدی، روماتولوژی و نورولوژی را تعطیل کرد و در حال خالی کردن بخش های دیگر و پرکردن بیماران کرونایی در این بخش ها هستیم.

مهرپور با اشاره به اینکه ما با یک روند صعودی بسیار زیادی مواجه هستیم، اظهار داشت: در حال حاضر یک سوم ظرفیت بیمارستان، بیماران کرونایی بستری هستند و هر روز آمار ما در این زمینه بالاتر می رود.

رییس بیمارستان شریعتی تهران ادامه داد: اگر این روند ادامه پیدا کرد به جای یک سوم، نیمی از ظرفیت بیمارستان درگیر کرونا خواهد شد که جای نگرانی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که سال گذشته در این ایام وضعیت بیمارستان چگونه بود، گفت: وضعیت بسیار آرام تر بود و در سال گذشته نزدیک ماه رمضان که می شدیم، موج به سمت کاهش بود.

هیچ وقت به این حجم بیمار نداشتیم

تقی ریاحی، رئیس بیمارستان حضرت رسول اکرم تهران هم در یک برنامه زنده تلویزیونی بیان داشت: متاسفانه ما چند روز پیش رکود موارد بستری را در ۱۴ ماهه گذشته در این بیمارستان شکستیم، یکی از ۴ تا ۵ بیمارستان بزرگ ارجاعی بیماران کرونا در تهران هستیم اما هیچ وقت به این حجم بیمار نداشتیم.

وی ادامه داد: نگرانی اصلی ما شیب روبه افزایشی است که به احتمال فراوان در روزهای آینده وجود دارد. برآوردها نشان می دهد که این اعداد و ارقام در بهترین رعایت ها و سخت گیری ها تا اواخر هفته آینده ادامه خواهد داشت و روزهای بسیار سخت و مخاطره آمیز پیش روی کادر درمان و مردم وجود دارد.

ریاحی اظهار امیدواری کرد که با سخت گیری حداکثری و رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی بتوانیم این سنگین ترین موج و کرونا را پشت سر بگذاریم و به کنترل برسیم.

حمید سوری، اپیدمیولوژیست هم موفق ترین دوره برای مقابله با بیماری کرونا را سه ماهه زمستان اعلام کرد و گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی و محدودیت های جدی تر کرونایی توانستیم کمک شایانی به کاهش موارد بستری و مرگ کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که با اتخاذ تدابیر مناسب و اصولی و رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانیم جلوی روند افزایشی بیماری کرونا را بگیریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha