نظارت میدانی مسوولان زنجان برای مدیریت قیمت کالاهای اساسی در رمضان

زنجان - ایرنا - در آستانه ماه مبارک رمضان طرح نظارتی با همکاری دستگاه‌های متولی با هدف پایش و نظارت مداوم و متمرکز بازار جهت جلوگیری از افزایش قیمتها آغاز و این مهم در جلسه ستاد تنظیم بازار استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم نیز اتخاذ شد.

پاندمی کرونا و تحریم‌های ظالمانه تا حدی موجب افزایش قیمت شده که با موج افسار گسیخته گرانی متفاوت است که برای پیشگیری و مهار آن تنها با حضور هوشمندانه نهادهای نظارتی و مشارکت طیف های مردمی می توان اقدام کرد.

بر اساس قانون، مسوولیت چرخه نظارتی در بازار با معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت، مجمع امور صنفی و اداره کل تعزیرات حکومتی است که تقویت همکاری های بین بخشی، داشتن برنامه هدفمند و مشارکت می تواند به تحقق اهداف تعیین شده دست یافت.

 این در حالی است که طی هفته های گذشته به ویژه قبل از سال نو، مشکلاتی در توزیع برخی کالاهای اساسی مردم بوجود آمد و بروز همین مساله نارضایتی های را موجب شد که با اقداماتی از سوی دستگاههای متولی امر تا حدودی این مهم فروکش کرد اما حال در آستانه ماه رمضان عموم مردم نیز انتظار دارند نظارت های جدی بر قیمت کالا و توزیع مناسب آن انجام گیرد تا آرامش بیش از گذشته حاکم باشد.  

به همین منظور ستاد تنظیم بازار استان زنجان در آستانه ورود به ماه رمضان تشکیل جلسه داد تا نحوه همکاری های بین بخشی و مطلوب تر دستگاههای عضو را تبیین کرده و نظارت ها به طور مستمر انجام گیرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در این جلسه با ارائه گزارشی از چگونگی توزیع کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان گفت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته برنج هندی، تایلندی، شکر، گوشت منجمد، روغن های نیمه جام، پخت و پز، سرخ کردنی، قند و همچنین روغن مورد نیاز صنف قنادان برای پخت زولبیا و بامیه در نظر گرفته شده است.

ناصر فغفوری افزود: بر این اساس در این ماه ۵۰۰ تن برنج هندی، ۴۰۰ تن برنج تایلندی، ۳۴۰ تن شکر، ۳۴ تن گوشت منجمد، ۴۸۳ تن روغن نیمه جامد، ۷۴۱ تن روغن پخت و پز از طریق شرکت های پخش، ۴۶۷ تن روغن سرخ کردنی و ۲ هزار و ۸۵۰ تن قند با قیمت مصوب توزیع می شود.

وی اضافه کرد: شکر مورد نیاز کارخانجات و صنوف همانند قنادی ها نیز قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است و در این خصوص هیچ محدودیتی وجود ندارد.

این مسوول ادامه داد: روغن پخت و پز علاوه بر آمار یاد شده حدود ۵۰ تن نیز از طریق اتحادیه لبنیات و خواربار فروشان توزیع شده و ۳۰۵ تن روغن  نیز از اواخر اسفند سال گذشته به بازار تزریق شد که بخش عمده ی از آن در نیمه فروردین امسال در حال مصرف است که در بازار ماه رمضان امسال بسیار تاثیرگذار است.

میانگین مصرف روزانه روغن مایع زنجانی ها ۳۰ گرم است

وی اظهار داشت: در مجموع میانگین مصرف روغن مایع زنجانی ها برای هر فرد ۳۰ گرم است که برای تامین نیاز مردم استان روزانه حدود ۳۰ تا ۳۵ تن  این کالا از نوع مایع و جامد موردنیاز است که این رقم به استثنای روغن هایی است که درتولید محصولاتی نظیر کیک و کلوچه مورد استفاده قرار می گیرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ادامه داد: در مجموع روغن مورد نیاز ماه مبارک رمضان یکهزار و ۱۴۱ تن اعلام شده که مطابق با سرانه کشوری بوده و از طرفی هم از ظرفیت کارخانه روغن نباتی جهان در این خصوص بهره گیری شده است.

به گفته این مسوول در زمان حاضر کارخانه روغن نباتی جهان در حدود ۵۰۰ تن روغن خام را با صدور حواله های آن طی امروز و فردا از طریق  واحدهای خواربار فروشان عرضه می کند و ۲۰۰ تن دیگر نیز آماده تحویل است.

این مسوول ادامه داد: در مجموع با این روند می توان گفت میزان تزریق روغن خوراکی به استان به بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ تن خواهد رسید که بیش از سرانه بوده و این اقدامات برای آسایش زنجانی ها در ماه مبارک رمضان انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد بازار خرما نیز نسبت به قبل ثبات بیشتری یافته و خریدها از قبل انجام شده بطوری که نیازی به مکاتبه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیست.

فغفوری افزود: همه ساله چند روز مانده به ماه رمضان تقاضای بیشتری برای خرید مایحتاج این ماه مبارک از سوی مردم استان وجود داشت که امسال به دلایل مختلفی وضعیت بازار به نسبت با ثبات‌تر بوده است از طرفی باید گفت کمبودی در اقلام مورد نیاز نداریم.

به گفته وی، هر چند در ۱۰ روز گذشته کمبودی در روغن مورد نیاز مردم بوجود آمد که با تدابیر اتخاذ شده و تزریق آن به واحدهای مختلف صنفی از قبیل فروشگاههای زنجیره ای این کالا به اندازه کافی موجود بوده و از طرفی اتحادیه خواربارفروشان نیز در ۲ مرحله توزیع این کالا را به مغازهای سطح شهر انجام دادند.

عرضه کالای اجباری شهروندان را آزار می‌دهد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان نیز با اشاره به اینکه با اقدامات لازم بازرسی ها در استان مدیریت شده است، گفت: در حوزه بازرسی و ارگان های متولی امر به این موضوع تاکید شد که به واژه هایی از قبیل ترک فعل از ابتدای مسوولیت باید  توجه شود. 

محمدرضا آبی پور افزود: چنانچه در رابطه مسوولیت قانونی در خصوص بازرسی ها به وظیفه محوله عمل نشود، بطور رسمی به مرجع قضایی به عنوان قصور در انجام وظایف اعلام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این میان باید توجه داشت برخی تخلفات در بازرسی ها مشاهده نمی شود به طور مثال در فروشگاهها به مشتریان درکنار کالای  خریداری شده کالای اجباری  فروخته می شود که به این موضوع باید توجه شود.

آبی پور خاطرنشان کرد: این موضوع مردم را آزار می دهد و از طرفی فرمانداری ها با تشکیل کمیته های ویژه مسائل را مورد توجه قرار داده اند که این مهم در شهر زنجان به خوبی رعایت شده است.

نظارت های میدانی در ماه رمضان تشدید یابد

فرماندار زنجان نیز با اشاره به اینکه در هنگام کمبود کالایی ولع بیشتری برای خرید وجود دارد ادامه داد: این موضوع خود نگرانی هایی دارد و بر این اساس نظارت بر نحوه توزیع کالاها بیش از گذشته در دستور کار قرار گیرد و از طرفی برای ۲ نرخی بودن برخی اقلام نظیر مرغ مدیریت بهتری انجام گیرد.

رضا عسگری خاطرنشان کرد: تنظیم بازار در روزهای نخستین ماه رمضان شتاب بیشتری داشته و این مهم در فروشگاهها بیش از گذشته  ملموس باشد، تا مصرف کنندگان با آسودگی بیشتری اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha