رشد نرخ جوجه یک‌روزه به علت افزایش تقاضا و هزینه‌های تولید

تهران - ایرنا - رییس هیات مدیره انجمن ملی طیور ایران گفت: با توجه به افزایش تقاضا و هزینه‌های تولید قیمت پنج هزار و ۳۰۰ تومانی برای جوجه یک‌روزه منطقی است.

«غلامعلی فارغی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با توجه به شرایط نیمه اول سال گذشته و افزایش هزینه های تولید و پایین بودن قیمت مصوب مرغ، مرغداران دچار خسارت های سنگین و ضررهای چند هزار میلیاردی شدند و در نیمه دوم میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغ مادر کم شد که این کسری جوجه ریزی اثرات خود را از اواخر سال گذشته تاکنون نشان داده است.

وی با بیان اینکه عوامل متعددی موجب افزایش قیمت جوجه یک‌روزه و گوشت مرغ شده است، اظهارداشت: خط ترمز فرایند جوجه ریزی حدود ۱۸ ماه است یعنی وقتی اجداد ریخته شده، هشت ماه بعد مرغ مادر و دو ماه بعد جوجه ریزی انجام می شود که میزان تولید مشخص خواهد شد.

عدم ورود گله‌های اجداد به دلیل تحریم‌ها و سهمینه‌بندی در واردات

رییس هیات مدیره انجمن ملی طیور ایران یکی از علل افزایش نرخ جوجه یک‌روزه را عدم واردات گله های اجداد دانست و تصریح کرد: ممنوعیت ورود گله های اجداد در سال گذشته باعت کاهش جوجه ریزی در اجداد شد و اثراتش روی مرغ مادر و جوجه یک‌روزه گوشتی مشخص شد.

وی اضافه کرد: درعین حال فضاسازی برای مرغ و دو نرخی شدن آن جذابیت را برای تقاضا جوجه ریزی افزایش داد بنابراین با افزایش تقاضا برای جوجه طبیعی است که شاهد افزایش قیمت گوشت مرغ باشیم.

رییس هیات مدیره انجمن ملی طیور ایران از دیگر عوامل افزایش نرخ جوجه یک‌روزه را افزایش نرخ نهاده های تولید از جمله ذرت، کنجاله سویا و دستمزد کارگری عنوان کرد و یادآورد شد: قیمت جوجه یک‌روزه در دی ماه سال گذشته اصلاح شد و نرخ مصوب این محصول چهار هزارو ۲۰۰ تومان تعیین شد، در حالی که پس از یکسال این افزایش قیمت رخ داد.  

وی براین باور است که اگر سال گذشته به موقع قیمت جوجه یک‌روزه، مرغ زنده و گوشت مرغ اصلاح می شد شاید امروز شاهد چنین بحرانی در بازار مرغ نبودیم.

قیمت منطقی جوجه یکروزه ۵۳۰۰ تومان است  

فارغی گفت: امسال نیز با توجه به افزایش هزینه های تولید و نرخ تورم قیمت واقعی هر قطعه جوجه یک‌روزه پنج هزارو ۳۰۰ تومان معادل  ۲۵ درصد افزایش است تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

وی اضافه کرد: اکنون قیمت جوجه یک‌روزه گوشتی بین پنج  هزار تا پنج هزارو ۴۰۰ تومان است که نرخ منطقی براساس فاکتورهای افزایش هزینه های تولید است و این نرخ  غیرواقعی نیست.

رییس هیات مدیره انجمن ملی طیور ایران با بیان اینکه برخی کد غلط به  تولیدکنندگان و مردم می دهند، اظهارداشت: وقتی که قیمت گذاری درست انجام نمی شودف مرغداران تصور می کنند جوجه یک‌روزه را و مردم مرغ را گران می خرند.

وی اضافه کرد: در حالی که اگر قیمت های این صنعت  قبل از عید اصلاح می شد مرغدار و  مصرف کننده متضرر نمی شدند.

فارغی بی برنامگی صنعت طیور را در یکسال گذشته علت بحران اخیر دانست و افزود: در این شرایط لازم است ریشه نابسامانی بازار مرغ پیدا و مشکل رفع شود.

وی اظهارداشت: اگر به دنبال متعادل شدن قیمت مرغ هستیم باید تمامی سازمان ها با یکدیگر همکاری کنند و دولت قیمت گذاری و توزیع این محصول را به بخش خصوصی، تشکل‌ها و تعاونی ها برون سپاری کند زیرا آنها می توانند بازار را بدون هیچ مشکلی تنظیم کنند.

به گزارش ایرنا، به تازگی «محمدعلی کمالی» مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفته بود: قیمت جوجه یکروزه مرغ گوشتی به دلیل قاچاق تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک‌روزه به ۶ هزارتومان رسیده است که می‌تواند در بخش تولید مشکل‌ساز باشد.

بررسی بازار نشان می دهد که طی یک تا دو ماه اخیر نرخ هر کیلوگرم گوشت مرغ بین ۴۰ هزار تا ۶۰ هزارتومان به فروش می رسید، اما طی آخرین تصمیم گیری این قرارگاه قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده ۱۷ هزارو ۱۰۰ تومان و گوشت مرغ گرم ۲۴ هزارو ۹۰۰ تومان تعیین شد.

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی سال ۹۹ بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید و به بازار عرضه شد.

پیش از این به دلیل کمبود نهاده های طیور، مدت زمان پرورش مرغ گوشتی ۴۰ روز تعیین شده بود که به تازگی به ۴۵ تا ۵۰ روز افزایش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha