مراکز کلان‌داده در حوزه حمل‌ونقل شکل می‌گیرد

تهران- ایرنا- ستاد توسعه فناوری‌های فضایی وحمل و نقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و شرکت های دانش‌بنیان، راه اندازی مراکز کلان داده در حوزه حمل و نقل را در کشور در اولویت قرار داده است تا فصلی نو در صنعت حمل و نقل کشور گشوده شود.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت‌های معاونت علمی وفناوری در سال جاری، راه‌اندازی مراکز کلان‌داده حمل‌ونقل برای بهبود وضعیت این صنعت در کشور است.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه تربیت مدرس در یک همکاری مشترک بر آن شدند تا مراکز کلان داده‌های حوزه حمل‌ونقل را با هدف تحلیل داده‌ها و کمک به بهبود وضعیت حمل‌ونقلی کشور ایجاد کنند. برای اجرایی شدن این طرح نیز مطالعات طراحی ساختار و الزامات این کار انجام شده است.

در حال حاضر دستگاه‌های متولی امر حمل ونقل در کشور داده‌های زیادی در اختیار دارند که به صورت پراکنده و به شکلی غیرمتمرکز در اختیار خودشان است که اگر مراکز کلان داده در این زمینه ایجاد شود، همه این اطلاعات در قالب یک پلت فرم و در یک سامانه جمع آوری می شود و در اختیار متقاضیان و دستگاه‌ها قرار می‌گیرد.

داده‌هایی که از طریق سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل گردآوری می‌شوند، بسیار ارزشمند است و می‌تواند گره‌گشای بسیاری از معضلات و افزایش بهره‌وری سیستم حمل‌ونقلی کشور شود که در این زمینه دو بحث میزان یکپارچگی داده‌ها و میزان استفاده از آنها وجود دارد.

در حال حاضر هر یک از نهادهای متولی حمل‌ و نقل قسمتی از داده‌ها را در اختیار دارند و معمولا به سایر داده‌ها دسترسی ندارند. بنابراین بسیاری از تحلیل‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم ها مبتنی بر این داده‌ها به دلیل نبود یکپارچگی، ابتر یا ناقص خواهد بود. در حال حاضر در کشور یک مرکز داده ملی در این زمینه وجود ندارد و نیاز است که در سیستمی یکپارچه، مرکز ملی داده‌های حمل و نقل هوشمند تعریف شود که این کار به هم‌افزایی اقدامات هم کمک می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha