اولین تماس تلفنی امیر قطر با رییس جمهوری مصر بعد از نشست العلا

تهران-ایرنا- امیر قطر برای اولین بار پس از توافق مصالحه میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس، با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر تماس تلفنی برقرار کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از وبگاه «الخلیج الجدید»، ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور این کشور برای اولین بار پس از توافق آشتی شورای همکاری، تماس تلفنی از شیخ «تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» دریافت کرده است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر در صفحه فیسبوک خود نوشت که امیر قطر در این تماس تلفنی، حلول ماه مبارک رمضان را به السیسی تبریک گفت.

خبرگزاری دولتی قطر (قنا) نیز ضمن تأیید این خبر گزارش داد که سران مصر و قطر فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به یکدیگر تبریک گفتند.

مصر، امارات، عربستان و بحرین که طی حدود ۴ سال اخیر روابط خود را در همه زمینه‌ها با قطر قطع کرده بودند، در ۱۶ دی ماه ۹۹ در شهر العُلا عربستان با امضای توافقنامه‌ای، به اختلاف های خود با «دوحه» پایان دادند.

بحران روابط میان عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر از ۱۵ خرداد ۹۶  آغاز شد. این چهار کشور از همان زمان با زدن اتهام های گوناگون به دوحه از جمله حمایت از تروریسم، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و قطر را زمینی، دریایی و هوایی به محاصره درآوردند.

دوحه نیز با رد اتهام های مطرح شده از سوی همسایگان عرب خود و مصر، آن‌ها را به کوشش برای دست‌اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرد.

در چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در شهر «العلا» در عربستان که ۱۶ دی ماه برگزار شد، طرفهای تحریم کننده قطر ظاهرا با دوحه آشتی کردند.

مصر از همان ابتدا با آشتی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مخالف بود و به همین دلیل با وجودی که از سوی سعودی ها دعوت شده بود، در نشست العلا در عربستان حضور نیافت .

به رغم ادعای سعودی ها مبنی بر موثر بودن نشست العلا ، اختلافات اساسی میان بحرین ، امارات و مصر با قطر همچنان ادامه دارد .

رسانه های منطقه از مقامات امارات و بحرین نقل کرده اند که نشست العلا تنها به اختلاف میان ریاض و دوحه پایان داده است و منافع منامه و ابوظبی در این نشست مورد توجه قرار نگرفته است .

به رغم انجام چند دور گفت و گو میان مقامات قطر و مصر ، دو طرف تاکنون برای حل اختلافات خود به یک راه حل میانه دست نیافته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =