۳ راس توله گراز گرفتار در جدول آب در دنا نجات یافتند

یاسوج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت: سه راس توله گراز وحشی گرفتار در جدول آب توسط محیط بانان پارک ملی دنا نجات یافتند و در طبیعت رها شدند.

سید اسدالله هاشمی روز سه شنبه در این باره اظهار داشت: در پی گشت و کنترل منطقه حفاظت شده در محدوده کوه گل ، ماموران یگان حفاظت پارک ملی دنا متوجه می شوند که این توله گراز ها در جدول آبی روستا گرفتار شده اند.

وی افزود: ماموران با احتیاط کامل بدون وارد شدن صدمه ای ، این توله گرازها را خفت گیری کرده و از داخل جدول نجات دادند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این توله گرازها پس از تایید سلامت جسمانی شان توسط ماموران یگان حفاظت پارک ملی دنا در طبیعت رها سازی شدند.

هاشمی از مردم روستاها و جوامع محلی خواست تا در صورت مشاهده چنین مواردی موضوع را به ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان یا استان اطلاع دهند.

منطقه حفاظت شده ی دنا در سال ۱۳۸۹ به عنوان ذخیره گاه زیست کره ایران در یونسکو شناخته شد.

این منطقه از نظر تنوع گونه های گیاهی بسیار با ارزش است و معرف گونه های جانوری کوهستان زاگرس نیز هست.

رشته کوه دنا با ۸۰ کیلومتر طول، طولانی ترین رشته کوه زاگرس است و قله های بسیاری را شامل می شود و کوهنوردان معروفی در جهان این رشته کوه را با نام آلپ ایران می شناسند.

یک پارک ملی، هفت منطقه حفاظت شده، یک ذخیره‌گاه زیست‌کره و پنج منطقه شکار ممنوع با وسعت ۳۱۲ هزار و ۴۶۶ هکتار در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد. 

منطقه ۹۴ هزار هکتاری حفاظت شده دنا دارای ۳۲۴ گونه مهره دار، ۲۸ گونه پرنده شکاری، پلنگ ایرانی و خرس قهوه‌ای است. 

گونه غالب منطقه حفاظت شده دنا کل و بز و همچنین پرندگان حمایت شده است و پرندگان کمیابی نظیر کبک دری و هما را در خود جای داده است. 

در کهگیلویه و بویراحمد از ۲۴۰ پستانداران، بیش از ۲۰۰ گونه پرندگان، ۳۹ گونه خزندگان، ۹ گونه ماهیان و سه گونه دوزیستان در این استان زندگی می‌کنند. 

پوشش متنوع گیاهی هم از جمله ویژگی‌های طبیعت کهگیلویه بویراحمد است و افزون بر ۲ هزار گونه گیاهی در این طبیعت بکر وجود دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =