وزیر نیرو: ساخت سد لاستیکی در اولویت تخصیص اعتبار است

ساری - ایرنا - وزیر نیرو با بیان این که سد لاستیکی از سازه‌های ارزان و زودبازده در عرصه مهار آب‌های سطحی در شمال کشور محسوب می‌شود، گفت : ساخت این نوع سد بویژه در مناطق شمالی از جمله مازندران در اولویت تخصیص اعتبار وزارت نیرو است.

به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان روز سه شنبه در مراسم افتتاح ویدئوکنفرانسی سد لاستیکی لاریم شهرستان جویبار مازندران افزود : یکی از مفیدترین سازه ها در عرصه مهندسی آب، سد های لاستیکی هستند چون در مکان هایی که احداث می شوند، بسیار مفیدند.

وی با بیان این که تامین آب کشاورزی منطقه، توسعه گردشگری،  کنترل تداخل آب شور با آب شیرین سواحل دریای خزر و از همه مهم تر  بازچرخانی پساب آب کشاورزی از مزایای سدهای لاستیکی روی رودخانه های منتهی به سواحل دریای خزر است، تاکید کرد : به همین دلیل وزارت نیرو از طرح های مطالعاتی و ساخت سد لاستیکی در شمال استقبال ویژه می کند.

وزیر نیرو گفت : امروز جمع آوری آب های  سطحی در مازندران بسیار مهم است و به جای این که طرح های انتقال آب را داشته باشیم،  سد های لاستیکی را بیشتر بسازیم.

اردکانیان با اعلام این که ساخت سد «زارم» شهرستان ساری هم طبق برنامه در حال پیشرفت است، ابراز امیدواری کرد که بزودی آیین کلنگ زنی آن آغاز شود.

 سد لاستیکی «لاریم» شهرستان جویبار در استان مازندران  همسو با اجرای پویش هرهفته الف_ب_ایران امروز  سه‌شنبه با حضور ویدئو کنفرانسسی وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

این سد با هزینه ۱۸۰ میلیارد ریال قابلیت تنظیم چهار میلیون متر مکعب آب را دارد و می تواند در زمان بهره برداری اشتغال منطقه را تا ۲ هزار نفر افزایش دهد.
این سد لاستیکی علاوه بر تامین آب برای چهار هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری دشت لاریم، از تداخل آب شیرین رودخانه با آب شور دریا در فصول کم آبی جلوگیری می کند و ظرفیت باز چرخانی پساب کشاورزی را نیز دارد.

سد لاریم با توجه به واقع شدن در منتهی الیه رودخانه سیاهرود، فضای مناسبی را برای ایجاد ظرفیت گردشگری آبی هم فراهم می کند.

سد لاریم سومین سد لاستیکی مازندران است که از سال ۹۸ تاکنون افتتاح می شود. پیش از این سد لاستیکی پازوار بابل و ولیک رود فریدونکنار در هفته شانزدهم پویش هر هفته الف - ب - ایران در سال ۹۸ افتتاح شده بود.

تکمیل سد لاریم تا پیش از پایان فعالیت دولت دوازدهم یکی از اولویت های بخش آب مازندران بود که اعتبار مورد نیاز آن در سفر مرداد ماه سال گذشته معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به استان تامین شده بود.

دکتر محمدباقر نوبخت در سفر خود ۱۴۵ میلیارد تومان اعتبار ویژه برای طرح‌های آب‌رسانی مازندران اختصاص داده بود که ۲۵ میلیارد تومان آن برای تکمیل چهار سد لاستیکی در دست از جمله سد لاریم جویبار بود.

استان مازندران دارای ۲ سد بزرگ شهید رجایی ساری و البرز در سوادکوه و ۶ سد کوچک با ظرفیت ذخیره ۳۵۰ میلیون مترمکعب است.

۲۰ درصد از آب کشاورزی استان مازندران از طریق سدها و آب بندان ها و بقیه از آب‌های سطحی و زیر زمینی تأمین می‌شود.
مازندران ۴۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه بیش زا هفت میلیون تن محصول از آن برداشت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha