۲۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۳
کد خبرنگار: 944
کد خبر: 84293839
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آب سد «چلو گهره» بندرعباس تبخیر شده است

بندرعباس _ایرنا- قائم مقام شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت:تنها دلیل خالی شدن دریاچه سد چلوگهره شهرستان بندرعباس تبخیر و نفوذ آب است.

حسن سالاری روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: این سد توسط سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان احداث شد و بهره‌برداری آن در سال ۱۳۹۸ به شرکت آب منطقه ای هرمزگان واگذار شد.
وی ادامه داد: سد چلو گهره نیز مانند سایر سدهای احداث شده توسط سازمان جهاد کشاورزی، سد تغذیه مصنوعی محسوب می شود و هدف اصلی آن مهار آب و کمک به آبخوان است و تنها تلفات صورت گرفته در این سد به دلیل شرایط آب و هوایی تبخیر آب است.

وی تصریح کرد: دریچه تحتانی(کف)  سد، توسط شرکت آب منطقه ای  هرمزگان بازگشایی نشده و با توجه به کاهش ۹۷ درصدی بارندگی در حوضه آبریز سد چلوگهره میزان ورودی آب به دریاچه سد از ۳۰۰ لیتر بر ثانیه به کمتر از ۴ لیتر بر ثانیه رسیده است.
به گفته این مسوول کاهش شدید ورودی آب از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ (آخرین بارندگی) و تبخیر و نفوذ آب باعث خشک شدن دریاچه این سد در طی یکسال شده است و تنها پس از خشک شدن دریاچه سد، دریچه تحتانی نمایان شده است و هیچ نقشی در خشک شدن آب دریاچه سد چلوگهره نداشته است.
سالاری یادآور شد: خشک شدن دریاچه سد به دلیل کاهش شدید بارندگی و در پی آن کاهش ورودی آب به دریاچه سد امری طبیعی است.

سد شمیل و نیان هم خشک می شود

 قائم مقام شرکت آب منطقه ای هرمزگان درادامه پیش بینی کرد:  در تابستان پیش رو، دریاچه سد شمیل و نیان نیز به سرنوشت سد چلوگهره دچار گردد وخشک شود که پس از آن  دریچه تحتانی قابل مشاهده خواهد بود.

سالاری، ادعاهای مطرح شده در خصوص خالی شدن یکباره سد را تکذیب و اضافه کرد: بازدیدهای مستمر مدیران ارشد شرکت و اندازه گیری مستمر حجم آن نشان دهنده خشک شدن دریاچه سد طی یکسال است، به گونه ای  که در بازدید دی ماه حجم سد کمتر از ۵۰ هزار متر مکعب بود.
سد چلوگهره واقع در ۱۰۰ کیلومتری شهر بندرعباس، در شرایط طبیعی توانایی ذخیره ۶.۹ میلیون متر مکعب آب را دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =