صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر گشایش یافت

تهران- ایرنا- صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر با سرمایه اولیه ۱۰ میلیارد تومانی با حضور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به‌صورت رسمی آغاز به کار کرد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی صندوق نوآوری وشکوفایی، رییس صندوق نوآوری وشکوفایی، ایجاد نظام تامین مالی نوآورانه را یکی از اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد و گفت: شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان با هشت سال گذشته قابل مقایسه نیست، مکانیزم‌های مشخصی که این شرکت‌ها در آن فعالیت می‌کنند مشخص و اجرایی شده است. علاوه بر نظام کارکردی، نظام مالی این شرکت‌ها نیز با ابزارهای طراحی شده، متنوع و به‌روز شده است.  

علی وحدت افزود: در همه گزارش‌های اقتصادی در حوزه کسب و کار همواره اولین مشکل کسب و کارها بحث تامین مالی است که فارغ از دارایی‌های مالی، شرکت به یک جریان نقدینگی یا سرمایه در گردش نیاز دارد.  

وحدت ادامه داد: در دو سال گذشته و در نسل سوم تیم مدیریتی صندوق نوآوری و شکوفایی، نظام تامین مالی در اکوسیستم نوآوری کشور را ایجاد کردیم و مسئولیت هدایت و راه‌اندازی نظام تامین مالی جدید را بر عهده گرفتیم. در این دو سال قریب به ۱۲ بانک با ادبیات حوزه نوآوری آشنا شدند و با رگولاتوری ما نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری و به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات پرداخت کرده‌اند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی درباره ابزارهای دیگر نوآورانه نظام تامین مالی اکوسیستم اظهار داشت: بانک یکی از اجزای تامین مالی نوآوری در کشور است، اما در نظام بورسی هشت صندوق جسورانه بورسی با سرمایه ۹۰۰ میلیارد تومان و با مشارکت ۴۰ تا ۶۰ درصدی صندوق نوآوری برای حمایت از استارتاپ‌های کوچک تشکیل شده است. صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند مدیران این صندوق‌های بورسی را دعوت کرده و مانند رویداد «دوشنبه‌های استارتاپی» مجموعه‌های فناور مناسب را برای سرمایه گذاری به آنها معرفی کنند.

وی گفت: شیوه کار صندوق‌های جسورانه بورسی نیز به این شکل است که سرمایه‌گذاری می‌کنند و سهام می‌خرند. ما نیز هیچ مداخله‌ای در اقدامات آنها نداریم و فقط در طرح‌ها سرمایه‌گذاری کردیم.

وحدت بیان کرد: از این هشت صندوق بورسی چهار صندوق پذیره‌نویسی کرده‌اند. این صندوق‌ها محدودیت دانش بنیانی ندارند و ظرفیت بسیار خوبی برای شرکت‌هایی هستند که به سرمایه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز دارند. همچنین اوراق نوآوری نیز در شورای عالی بورس با برند نوآوری تصویب شده که صندوق نوآوری نقش رکن ضامن این شرکت‌ها را ایفا می‌کند و در حال حاضر ۵ پرونده آماده ارائه در بورس داریم.

وی در ادامه بر ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری در تامین مالی حوزه نوآوری در کشور تاکید کرد و افزود: در گذشته تنها در ۱۳ استان این صندوق‌ها شکل گرفته بودند، اما امروز در تمام استان‌های کشور صندوق پژوهش و فناوری وجود دارد. صندوق نوآوری از صندوق‌های پژوهش با اعطای خط اعتباری حمایت می کند. انتظار است هیچ درخواست زیر ۵۰۰ میلیون تومان در هیچ استانی باقی نمانده و به صندوق نوآوری نیز مراجعه نکنند.

وحدت از اختصاص خط اعتباری اولیه ۱۰ میلیارد تومانی برای صندوق پژوهش و فناوری امیرکبیر تا سال آینده خبر داد و گفت: تسهیلات و خط اعتباری اولیه را ظرف یک ماه آینده هزینه کنید تا جزو عملکرد شما وارد شود تا پس از آن تسهیلات جدیدتری به شما اعطا شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =