مجوز کارگاه فرآوری و تولید فیله ماهی تیلاپیا در بافق صادر شد

یزد - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی یزد، بافق را قطب مهم پرورش ماهیان تیلاپیا در استان نامید و گفت: نخستین مجوز کارگاه فرآوری و تولید فیله این گونه آبزی برای سرمایه گذاری فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در این شهرستان صادر شد.

دکتر علی فاتحی نیا روز سه‌شنبه در حاشیه دیدار با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری بافق در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر تکمیل فرآیند ارزش افزوده زنجیره‌ تولید این ماهی با اشاره به کمبود آب در استان و دسترسی نداشتن به آب های آزاد، افزود:سرمایه گذاران متعددی در بافق اقدام به پرورش تیلاپیا کردند که برای حفظ و توسعه این صنعت نیاز به تولید محصول با کیفیت و ارایه به بازار مصرف است.

مدیرکل دامپزشکی یزد رقابت در تولید فیله ماهی را عامل افزایش کیفیت محصول دانست و ادامه داد: باید با راه اندازی و ایجاد کارگاه‌های فرآوری تیلاپیا و تولید فیله ماهی زنجیره تولید این گونه آبزی با ارزش تکمیل شود و  مسوولان هم برای صادرات برنامه ریزی کنند.

وی بدون ذکر میزان تولید خاویار، پرورش و تولید تیلاپیا و خاویار را در تخصص و انحصار فعالان این صنعت در بافق دانست و تاکید کرد: این شهرستان در  تولید خاویار در سال های اخیر موفق بود و برای توسعه آن باید برنامه ریزی شود.

فاتحی نیا همچنین در خصوص تامین نیروی انسانی و دامپزشک برای شهرستان، بیماری های مشترک انسان و دام و طیور، اجرای طرح واکسیناسیون طیور در سال جاری، و همچنین تامین مرغ و گوشت مورد نیاز  ماه رمضان مطالبی بیان کرد و افزود: بررسی ها نشان می‌دهد کالاهای پروتیئنی به قدر کافی برای ماه مبارک ذخیره شد و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

استقبال جوانان از تولید ماهی تیلاپیا

همچنین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری بافق در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در بحث تحقیقات، تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا فعالیت‌های گسترده ای در شهرستان انجام شد، گفت: سرمایه گذاران متعددی در حوزه تولید و پرورش این ماهی فعالیت دارند که به تازگی مرکز خصوصی تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیای کشور در بافق با تولید سالانه ۱۰۰ تن از سوی بخش خصوصی به بهره برداری رسید.

حسن تفکری به توسعه و رشد دام های سبک اشاره کرد و افزود: با همراهی دامپزشکی، پهنه دام سبک در منطقه راه اندازی شد که مورد استقبال قرار گرفت و ثبت نام دامداران در این خصوص انجام شد.

وی با تاکید بر رعایت مسایل بهداشتی در حوزه پرورش و کشتار دام و طیور خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت،  خط قرمز ، سلامت مردم است.

پیش بینی تولید هزار و ۱۰۰ تن ماهی در سال ۱۴۰۰  

مدیر امور شیلات و آبزیان استان یزد هم سال گذشته به خبرنگار ایرنا  در بافق گفته بود: سال ۱۴۰۰  یکهزار و ۱۰۰ تن ماهی معادل تولید خرداد ماه ۹۹ به مجموع ظرفیت آبزیان استان افزوده می‌شود.

 به اظهار محمد زارع سال ۱۳۹۸ بعد از پنج سال توقف باردیگر ۳۰ نفر اقدام به رهاسازی و پرورش ماهی تیلاپیا در استان کردند، هرچند صدور ۲۷ فقره مجوز پرورش این ماهی اعم از موافقت اصولی و پروانه تاسیس با ظرفیت بالای تولید و تکثیر انجام شد که آینده ای روشن را پیش روی صنعت آبزی پروری استان متصور می‌سازد.

وی تصریح کرد: تیلاپیا در بین ماهیان پرورشی از شرایط خاص و منحصر به فردی برخوردار است، زیرا مقاومت بالای آن نسبت به کمبود اکسیژن و تغییر نامساعد محیطی، این ماهی را به گونه مطلوب آبزی پروری تبدیل کرد.

به گفته زارع، ۱۲۰  تن ماهی تیلاپیا در سال ۹۸ از ۱۱ استخر(مزرعه) پرورش ماهی بافق برداشت شد.

وی افزود:با وجودی که مجوز تکثیر و پرورش بچه ماهی برای استان های قم، سمنان، خراسان جنوبی و یزد از سازمان محیط زیست اخذ شد، اما فقط در یزد برای نخستین بار پس از پنج سال وقفه، این مقدار گوشت ماهی تیلاپیا در بافق تولید شد.

وی خاطرنشان کرد:  پرورش تیلاپیا به ازای هر تُن ،۲ نفر به طور مستقیم و پنج نفر غیرمستقیم شغل ایجاد می‌کند.

هم اکنون ۱۱ استخر (مزرعه) و یک مرکز خصوصی با تولید سالانه ۱۰۰ تن در شهرستان بافق فعالیت دارد که هنوز فصل صید فرا نرسیده و تولید سالانه در سال جاری هنوز مشخص نیست.

ماهی تیلاپیا برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ از اندونزی برای انجام تحقیقات و پژوهش به مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شور بافق وارد شد و مطالعات در خصوص امکان بومی سازی شرایط پرورش این آبزی چندین سال به طول انجام انجامید و با توجه به خصوصیات خاص آن و دغدغه‌های سازمان حفاظت محیط زیست ، مجوز پرورش تا سال ۱۳۹۷ در استان به تعویق افتاد.

مرکز شهرستان ۵۸ نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =