افراد دارای بیمار زمینه‌ای قبل از روزه گرفتن با پزشک مشورت کنند

کرمانشاه - ایرنا - رییس اداره تحقیق، توسعه و آموزش‌های مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: افراد دارای بیماری زمینه‌ای و کسانی که دارو مصرف می‌کنند قبل از اقدام به روزه گرفتن حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند.

دکتر وریا رحیمی روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بارداری، شیردهی، دیابت، فشارخون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخم‌های سیستم گوارشی (معده و اثنی عشر)، اختلال کلیوی، بیماری‌های اعصاب و روان و آسم همگی از شرایط جسمی هستند که فرد دارای این علایم باید پیش از اقدام به روزه داری، با پزشک معالج خود در خصوص روزه گرفتن و نحوه مصرف داروها، مشورت کند.

وی اظهار داشت: بیماران نباید بدون مشورت با داروساز یا پزشک معالج خود اقدام به قطع دارو، تغییر یا کاهش دز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف کنند چرا که رعایت نکردن این اصول می‌تواند منجر به عدم کارآیی دارو، عدم دستیابی به اثرات درمانی، بروز اثرات جانبی و تشدید بیماری شود.
رییس اداره تحقیق، توسعه و آموزش‌های مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: افراد مبتلا به بیماری انسداد ریوی و صرع در معرض خطر تغییر دز دارو در ایام روزه داری هستند که با قطع دارو دچاربازگشت حملات تشنجی و یا دچار حملات آسمی می‌شوند، بنابراین در صورت داشتن شرایط روزه داری باید توصیه‌های لازم را به دقت رعایت کنند تا به سلامت ان‌ها آسیب وارد نشود.

رحیمی یادآور شد: مطالعات به عمل آمده روی داروهای ضد فشارخون و ضد انعقاد خون نشان می‌دهد که روزه داری تاثیر خاصی بر اثر بخشی این  داروها ندارد البته در مورد داروهای مدر (ادرار آور)، برای جلوگیری از دست رفتن آب بدن، پزشک باید اقام به کاهش دز این داروها در بیماران روزه دار کند.

وی تاکید کرد: برخی از داروهای ضد التهاب این قابلیت را دارند که ۲ بار در طول روز مصرف شوند که مصرف این گونه داروها را می‌توان با مشورت پزشک و داروساز به زمان افطار یا سحر موکول کرد.

رحیمی افزود: برای درمان عفونت، پزشک معالج می‌تواند اقدام به تجویز آنتی بیوتیک‌هایی کند که به جای چند بار مصرف در طی روز، یک یا ۲ بار در روز مصرف شود، همچنین پزشک می‌تواند داروی «آهسته رهش» که یکبار در روز تجویز می‌شود، توصیه کند.

رییس اداره تحقیق، توسعه و آموزش‌های مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: تغییر نحوه مصرف برخی از داروها (از شکل خوراکی به شکل پوستی) در این ایام نیز بنا به تجویز پزشک امکان پذیر است و در صورت وجود این شکل دارویی، بجای مصرف برخی از داروهای خوراکی، پزشک معالج می‌تواند آنها را به شکل پوستی تجویز کند.

وی ادامه داد: در خصوص بیماران دیابتی تغییر خودسرانه دُز دارو و رژیم غذایی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین بیمارانی که انسولین مصرف می‌کنند قبل از اقدام به روزه داری باید با پزشک معالج خود مشورت کنند چراکه در تمامی بیماران دیابتی، تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم است.

رحیمی اظهار داشت: بطور کلی به افراد روزه دار مخصوصا کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، توصیه می‌شود بین افطار تا سحر حداقل هشت لیوان آب بنوشند و از مصرف بیش از اندازه چای غلیظ، قهوه و شیرینی خودداری و میوه و سبزیجات کافی مصرف کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =