مطالعات فنی ۱۰ سد مخزنی استان اردبیل در  دست اجراست

اردبیل-ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت:مطالعات فنی ۱۰ سد مخزنی این استان با اخذ مجوزهای لازم از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.

عباس جنگی مرنی روز سه شنبه  در گفت و گو با ایرنا هدف از مطالعه این سدها را تامین آب پایدار در استان اعلام کرد و افزود:برای تحقق این امر ضروری است مطالعه فنی این سدها تسریع شده و در صورت وجود نواقص و نارسایی‌های فنی سدها  نسبت به رفع آن اقدام شود.

وی از تکمیل مطالعات فنی سدهای سینه سر و توسانلو و تکمیل احداث سد کله‌سر گرمی با توجه به اعتبار مصوب ۱۱۰ میلیارد ریالی قانون بودجه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: اتمام عملیات سد تازه کند گرمی  با توجه به اخذ اعتبار مالی جدید در سال جاری و تعیین نهایی پیمانکار تصفیه خانه سد تازه کند مورد تاکید قرار گرفته است.

جنگی مرنی ادامه داد:مطالعه سدهای اهل ایمان و اینچه نو در شهرستان مشگین شهر و مطالعات سدهای نیاخرم و مجره و اقدامات اجرایی برای تکمیل سد گیوی شهرستان کوثر و انتخاب پیمانکار سد هشجین در  خلخال جزو برنامه‌های اولویت‌ دار شرکت می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با بیان اینکه احداث ۱۰ سد بزرگ در استان اردبیل طی سال‌های اخیر اجرایی شده است افزود: با تلاش دولت تدبیر و امید سه سد در جریان سفر رییس جمهوری در دی ماه سال ۹۸ به بهره‌برداری رسید.

جنگی مرنی بیان کرد: دولت تدبیر و امید بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال برای اجرای پروژه پایاب سد خداآفرین سرمایه‌گذاری کرده و در حال حاضر هم  تسریع در روند عملیات اجرایی پروژه پایاب این سد  نیازمند تخصیص اعتبارات بیشتر است که تلاش می‌شود اعتبار لازم تامین شود.

وی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به این پروژه بزرگ شده و با بهره‌برداری آن علاوه بر اشتغال فراوان در بخش کشاورزی سالانه یک میلیون تن تولید محصولات کشاورزی استان افزایش خواهد یافت.

جنگی مرنی با اشاره به اینکه پایاب این سد ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی دیم دشت مغان را در استان اردبیل آبی خواهد کرد، گفت: پروژه بزرگ پایاب سد خداآفرین در چهار ناحیه عمرانی یک ، ۲ ، سه و چهار عملیاتی شده  که در ناحیه عمرانی یک در دشت فتحعلی مساحت دارای تخصیص به هکتار هزار و ۱۰۰ هکتار می‌باشد و تمامی این سطح توسط دستگاه‌های سنترپیوت به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شدند.

تاکنون ۱۰ سد مخزنی بزرگ و ۴۲ سد مخزنی کوچک در استان اردبیل احداث شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha