بیش از ۱۰ هزار تن محصول سیب مهاباد در انتظار صادرات است

مهاباد- ایرنا- مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن محصول سیب با کیفیت باغداران این شهرستان در سردخانه‌ها در انتظار مجوز صادرات است.

سعید کریمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان سیب به ارزش ۸۴۰ میلیارد ریال هم اینک در سردخانه‌های این شهرستان انبار شده است که در صورت عدم صادرات هم از لحاظ وزنی و هم از لحاظ کیفیت، درجه آن کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: همچنین ماندن سیب های ذخیره شده در سردخانه‌های شهرستان هزینه مازاد سردخانه‌ها را بر دوش باغداران افزایش خواهد داد.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد اظهار داشت: علی‌رغم رایزنی و قول های مساعد برای فروش و صادر شدن سیب های مازاد بر نیاز این شهرستان توسط مسوولان ولی تاکنون راه حل کلی برای رفع این مشکل ارایه نشده است. 

کریمی بیان کرد: سال گذشته بیش از ۱۲۰ هزار تن سیب در سطح باغ های این شهرستان تولید شده که در ۲۵ سردخانه فعال ذخیره شد..

وی اضافه کرد: هم اکنون ۶ هزار و هکتار باغ بارور سیب و هزار و ۴۰۰ هکتار باغ غیربارور در سطح شهرستان وجود دارد که در سال زراعی جاری به طور میانگین از هر هکتار باغ باروربین ۱۶ تا ۲۰ تُن سیب برداشت شد.

شهرستان مهاباد بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

مشکل صادرات سیب درختی علاوه بر باغداران مهابادی گریبان باغداران ارومیه، اشنویه و سلماس را نیز گرفته و این محصول حیاتی که می توانست برای آذربایجان غربی به یکی از پیشران‌های اقتصادی تبدیل ‌شود این روزها در گوشه سردخانه ها در انتظار صادرات است.

ارزش سیب های تولیدی استان که در سردخانه ها در انتظار صادرات هستند با احتساب هر کیلوگرم ۸۰ هزار ریال بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال تخمین زده می شود که در صورت نبود اقدام مناسب باید شاهد دورریختن این حجم عظیم سیب درختی با کیفیت درجه یک بود.

وزیر جهاد کشاورزی در دی ماه سال گذشته با سفر به آذربایجان غربی برای حل مشکل صادرات سیب استان قول مساعد داد ولی با این وجود هنوز برای رفع مشکلات صادرات سیب گشایشی رخ نداده است و همچنان این موضوع مهمترین و اولین مطالبه صادر کنندگان و باغداران استان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha