۲۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۷:۰۹
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 84293541
۰ نفر

برچسب‌ها

عقب‌نشینی طالبان از نشست ترکیه، شکست طرح آمریکا

نیویورک - ایرنا - عقب‌نشینی طالبان از گفت‌ و گوها که قرار بود اواخر هفته جاری در استانبول ترکیه برگزار شود، امید دولت بایدن را برای رسیدن به آتش‌بس پیش از مهلت خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در ۱۱ اردیبهشت ماه امسال به شکست کشاند.

به گزارش ایرنا، وال استریت ژورنال روز دوشنبه نوشت: مقامات گفتند که تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد یک توافق صلح در افغانستان پس از آنکه طالبان از شرکت در اجلاس تحت حمایت ایالات متحده عقب‌نشینی کرد، شکست خوردند.

سخنگوی طالبان گفت که این گروه در کنفرانس شرکت نخواهد کرد زیرا "رایزنی‌های ما در این زمینه پایان نیافته است."

دولت بایدن که با مهلت اول ماه مه(۱۱ اردیبهشت) برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور روبرو شده است، هفته‌ها وقت خود را صرف ایجاد زمینه‌های کنفرانس کرده است، به این امید که روند آهسته صلح سال گذشته را تسریع کند. اکنون این کنفرانس به تاریخ دیگری موکول شده است.

دولت بایدن امیدوار بود که مذاکرات ترکیه به توافق آتش‌بس و یک دولت موقت شامل طالبان منجر شود و متحدان ایالات متحده و ناتو را قادر می‌سازد تا پس از ۲۰ سال نیروهای خود را بیرون بکشند.

این گفت‌وگوها به منظور تکرار قالب کنفرانس در بن آلمان برگزار شد، جایی که مقامات ارشد افغان پس از برکناری طالبان از قدرت در سال ۲۰۰۱ ، یک رهبر را برای افغانستان انتخاب کردند.

طالبان پیشنهاد ایالات متحده برای دولت موقت را تقبیح کرد و گفت که تلاش‌های مشابه شکست خورده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =