۲۴ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۴:۱۹
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 84293527
۰ نفر

برچسب‌ها

اوکراین محور اصلی سفر بلینکن به بروکسل

نیویورک- ایرنا- دستیار وزیر خارجه آمریکا، اوکراین را محور اصلی سفر آنتونی بلینکن به بروکسل خواند و گفت در این هفته از ابزار سازمان امنیت و همکاری اروپا هم استفاده خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا، فیلیپ ریکر روز دوشنبه در یک نشست خبری به تشریح اهداف سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل همزمان با اجلاس وزیران دفاع ناتو، این مطلب را مطرح کرد.

وی درباره اولویت سفر بلینکن به بروکسل از بین اوکراین، افغانستان و ایران گفت: وزیر خارجه در ماه گذشته سفری بسیار موفق به ناتو داشت و همه جلسات حاشیه نشست اصلی، بسیار مورد استقبال متفقین ناتو و سایر شرکا بود.

وی افزود: سفر فردا، فقط فرصتی برای انجام این کار با این مزیت است که وزیر دفاع هم در آنجاست. بنابراین فرصتی برای ادامه برخی از موارد در مکانی است که در این دو روز به تعداد بیشتری از شرکای خود دسترسی داشته باشیم و تا آنجا که می‌توانیم هماهنگی و رایزنی داشته باشیم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: در مورد اوکراین فکر می کنم وزیر خارجه کاملاً واضح بود. آنچه اکنون می بینیم نگرانی‌های واقعی درباره اقدامات روسیه در مرزهای اوکراین است.

ریکر اضافه کرد: از سال ۲۰۱۴ که روسیه برای نخستین بار بر خلاف تمام تعهدات خود بر اساس منشورهای سازمان امنیت و همکاری اروپا و قوانین و قوانین بین المللی، اوکراین را مورد حمله قرار داد بیش از هر زمان دیگر نیروهای روسی در این مرزها جمع شده‌اند.

وی اظهار کرد: به همین دلیل است که ما با متحدان و شرکای اروپا بسیار نزدیک و هماهنگ بوده‌ایم. همه ما درگیر این نگرانی‌ها هستیم و دوباره، این سفر فرصتی خواهد بود که به صورت متمرکز در مورد آن بحث کنیم.

دستیار وزیر خارجه آمریکا یادآور شد: همانطور که رئیس جمهوری کاملا واضح بوده است: اگر روسیه بی پروایانه یا تهاجمی رفتار کند ، هزینه هایی وجود دارد و عواقبی در پی خواهد داشت.

ریکر در پاسخ به این سوال که اگر روسیه اقدامی انجام دهد، ابزارهای شما برای پاسخ چیست چرا که پیش از این از تحریم استفاده کرده‌اید، گفت:  ما این هفته از ابزارهایی همچون سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین استفاده می‌کنیم تا سعی کنیم این نگرانی‌ها را برطرف کنیم و شاهد تنش زدایی روسیه از نظر نه تنها تهدید نظامی، بلکه اطلاعات نادرست و لفاظی‌های جاری باشیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =