روستای شاه قلعه کمیجان در استان مرکزی پس از ۲۰ سال احیا می‌شود

اراک - ایرنا - فرماندار شهرستان کمیجان گفت: روستای شاه قلعه این شهرستان با درخواست ۳۰ خانوار از اهالی این روستا پس از ۲۰ سال احیا و بازسازی می‌شود.

ابراهیم رستمی" روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: عملیات اجرایی‌طرح نوسازی و احیای روستای شاه قلعه، شامل تخریب و تسطیح روستای قدیم آغاز شد.
وی تاکید کرد: روستای شاه قلعه حدود ۲۰ سال است که خالی از سکنه بوده و با درخواست ۳۰ خانوار از اهالی و حمایت‌های بخشدار میلاجرد و فرمانداری شهرستان، طرح مهاجرت معکوس در روستا تصویب شد.
فرماندار شهرستان کمیجان اطهار داشت: در راستای اجرای این طرح نقشه اولیه و طرح کالبدی توسط بنیاد مسکن شهرستان تهیه و برای بهره‌مندی از تسهیلات مسکن روستایی نیز هماهنگی های لازم صورت گرفته است.
رستمی بیان کرد: با توجه به اینکه شغل اصلی اهالی این خطه کشاورزی و دامداری است، به همین سبب هدف اصلی بازگشت این خانوارها، سرمایه‌گذاری در این حوزه ها و جذب سرمایه گذاران بومی این منطقه است.
وی تصریح کرد: تامین زیرساخت‌های لازم از جمله آب، برق و گاز این روستا با تعامل و همکاری مسئولان ذیربط در اسرع وقت انجام می‌شود که اکنون هماهنگی‌های مقدماتی این اقدام آغاز شده است.
فرماندار کمیجان گفت: در نقشه جدید این طرح، موقعیت قدیم ملک این ۳۰ خانوار در نقشه مشخص شده است که تمام این روستا آواربرداری می‌شود و یک روستای جدید در اراضی قبلی ایجاد می‌شود.
رستمی بیان داشت: متقاضیان این روستا در صورت تمایل می‌توانند از تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی روستایی در ساخت واحدهای مسکونی بهره‌گیری کنند.
 وی عنوان کرد: علاوه بر ساکنان قدیمی روستا، تعدادی از جوانان که در این روستا متولد شدند درخواست مهاجرت معکوس به سرزمین آبا و اجدادی خود را دارند.

فرماندار شهرستان کمیجان ضمن تقدیر از همت اهالی این روستا جهت احیا و آبادانی منطقه و حمایت بخشداری میلاجرد خواستار حضور سرمایه گذاران بومی جهت توسعه سرمایه گذاری و اشتغال در منطقه گردیدند.
کمیجان واقع در ۱۰۱ کیلومتری اراک دارای ۳۹ هزار نفر جمعیت است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha