۲۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۱۴
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84293386
۰ نفر

برچسب‌ها

تاکید روسیه بر همکاری جهانی در عرصه فضایی

مسکو - ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بر آمادگی برای همکاری کشورش با کشورهای دیگر در عرصه فضایی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین امروز (دوشنبه) در جلسه ای برای بررسی اولویت ها در توسعه امور فضایی روسیه به مناسبت روز بین المللی فضانورد که در منطقه انگلس روسیه برگزار شد، به اهمیت مساله توسعه فعالیت های فضایی برای دولت روسیه تاکید کرد.  

 رئیس جمهوری روسیه با اشاره به پرتاب فضاپیمایی به نام یوری گاگارین به ایستگاه فضایی بین المللی در روز ۹ ماه آوریل جاری با خدمه آمریکایی و روس گفت: ما در آینده نیز برنامه های فضایی بین المللی اجرا می کنیم و برای مشارکت در اقدامات مشترک با شرکای خود در فضا آمادگی داریم.  

وی در همین حل گفت که باید بخش فضایی روسیه را توسعه داد و از توانمندیهای در این عرصه برای تحکیم قدرت دفاعی کشور استفاده کرد.  

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: باید برای توسعه بخش های تکنولوژیکی و اقتصادی روسیه تلاش کرد و امور فضایی می تواند در این زمینه موثر باشد.  

پوتین خاطرنشان کرد: در دو و نیم سال گذشته بیش از ۵۰ پرتاب فضایی موفق با موشک های حامل روسیه انجام گرفت و به تازگی نیز در روز ۹ ماه آوریل موشک ماهواره بر سایوز ام. اس-۱۸ حامل فضاپیمای یوری گاگارین به فضا پرتاب شد.  

روسیه از توانمندیهای فضایی خود برای ارائه خدمات فضایی به کشورهای مختلف ازجمله برای پرتاب ماهواره ها استفاده می کند.

حدود یک و نیم دهه پیش، ایران یکی از ماهواره های خود را با مشارکت روسیه به فضا پرتاب کرد و از آن زمان دو کشور در امور فضایی با یکدیگر همکاری می کنند.

امروز در روسیه روز فضانورد برگزار می شود و به این مناسبت و شصتمین سالروز ماموریت فضایی گاگارین برنامه مختلف برگزار و از نخستین فردی که به فضا سفر کرد تجلیل می شود.  

 یوری الکسی‌یویچ گاگارین نخستین انسانی بود که به فضا رفت. این فضانورد روسی سوار بر فضاپیمای وستوک-۱ بعد از رسیدن به مدار زمین دور زمین را پیمود و برای همیشه نام خود را در تاریخ ثبت کرد. پس از این سفر به چهره سرشناس جهان تبدیل شد و از آن به بعد عصر سفرهای فضایی انسان آغاز شد.

یوری گاگارین در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی موفق شد، مدار زمین را دور بزند و سپس کنار رود ولگا به زمین بنشیند. سازمان ملل متحد به همین مناسبت در ۲۰۱۱ میلادی ۱۲ آوریل را به عنوان روز فضانوردی انتخاب کرد. بنابراین با این اقدام مسیر فرستادن فضانورد به فضا باز و آرزوی دیرینه بشر برای فتح فضا محقق شد و پس از آنها افرادی به فضا سفر کردند. گاگارین فرصت نداشت تا زنده بماند و سال ۲۰۱۱ میلادی را ببیند و شاهد آن باشد که سازمان ملل نیز به اقدام او ارج نهاده اما به هر حال تاخیر در تعیین روز جهانی فضانوردی به این دلیل بود که آمریکایی ها مقاومت می کردند تا این روز که نماد موفقیت یک فضا نورد روس است در تقویم بین المللی ثبت شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha