عارضه‌یابی بنگاه‌های اقتصادی برنامه اولویت‌دار وزارت تعاون است

اراک - ایرنا - مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: عارضه‌یابی، پیگیری بنگاه‌های مشکل دار با هدف صیانت از نیروی کار، تداوم تولید و تثبیت اشتغال برنامه اولویت‌دار این وزارتخانه است.

کریم یاوری عصر دوشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان مرکزی، افزود: صیانت از نیروی کار تنها در رسیدگی حقوقی به دادخواست های قانونی کارگران و نیروی کار خلاصه نمی شود بلکه گره گشایی از مشکلات اقتصادی بنگاه‌های مشکل‌دار در اولویت خواسته‌های کارگران است چرا که با حل مشکلات زیرساختی کارگران به خواسته های قانونی خود دست می یابند.

وی ادامه داد: کارگران باوجود تنگناهای معیشتی در شرایط تحریم‌های ظالمانه و شیوع ویروس منحوس کرونا همکاری های ویژه‌ای را برای گذر از مشکلات اقتصادی با مدیران و کارفرمایان و سهامداران بنگاه‌های اقتصادی مشکل دار به عمل می‌آورند.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: نقش تشکل‌های منتخب و قانونی کارگران و کارفرمایان در این زمینه موثر بوده و فعالیت تشکل‌های کارگری برای ایجاد روحیه بین کارکنان و کارگران در جهت پیشرفت امور و دستیابی به میزان تولید و خدمات پیش بینی شده و برنامه‌های تولیدی و خدماتی بنگاه‌های اقتصادی است.

یاوری اظهار داشت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تشکیل فوری، مستمر و منظم جلسات هفتگی با حضور اعضای ذیربط تاکید دارند. 

وی بیان کرد: توجه به موضوع بیمه، بازنشستگی و درمان نیروی کار مشمول از جمله تاکیدات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کمیته‌های متشکله پشتیبانی و مانع زدایی‌هاست است و استان مرکزی با تدبیر و مدیریت استاندار و اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید پارسال، ۲۰۱ جلسه برگزار و تعداد ۸۸۹ مصوبه داشته است.

مشاور ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ۵۴ واحد صنعتی مشکل‌دار در استان مرکزی شناسایی شده که حدود هشت هزار نیروی انسانی در این واحدها فعالیت می‌کنند که در سال‌های گذشته اقدامات چشمگیری در رفع مشکلات این بنگاه‌های اقتصادی از سوی مسئولان استانی انجام شده است. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیشترین مسئولیت را در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی بر عهده داشت و با پرداخت تسهیلات مختلف نقش موثری در افزایش اشتغال و کنترل نرخ بیکاری داشت.

سعید فرخی افزود: همسان‌سازی حقوق هم در حوزه صندوق بازنشستگی و هم در حوزه تامین اجتماعی با وجود انتقادات برخی افراد، اقدام موثری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته بود که تقویت بنیه معیشتی مردم را در شرایط جنگ اقتصادی به دنبال داشت.

وی ادامه داد: شمار کارگران دارای حقوق معوق در پایان سال ۹۶ حدود هشت هزار نفر بود اما با عملکرد مجموعه مدیریتی استان و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی این آمار در پایان سال ۹۹ به ۵۳۰ نفر رسید.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: با وجود مشکلات موجود در سطح کشور سال گذشته تعداد واحدهای مشکل دار استان از ۸۲ واحد در پایان سال ۹۸ به ۵۴ واحد در پایان سال ۹۹ رسیده و واحد بحرانی در این سال وجود نداشته و همچنین حقوق های معوق از ۸۶ ماه به ۶۸ ماخ و تعداد کارگران دارای حقوق معوق از یک‌هزار و ۳۸۷ نفر به ۵۳۵ نفر رسیده است.

محمدتقی آبائی افزود: بیش از سه هزار واحد صنعتی فعال و ییش از ۱۰ صنعت مادر در استان مرکزی وجود دارد که استان را به چهارمین قطب صنعتی کشور و رتبه دوم صنابع مادر تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه در پایان سال ۹۹ پایین ترین نرخ بیکاری کشور به استان مرکزی اختصاص پیدا کرد بیان کرد: ۱۸ درصد جمعیت استان در سه دهک پایین درآمدی و یک چهارم در سه دهک بالای درآمدی قراردارند که وضعیت نسبتا خوبی است. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: در سال گذشته ۱۵ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده که ۱۳ هزار و ۹۰۰ نفر شاغلان مشمولین ماده ۱۴۸ قانون کار هستند.

۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =