مقام سازمان ملل:طرف‌های یمنی با حسن نیت وارد مذاکره شوند

نیویورک- ایرنا- نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن از طرف‌های یمنی خواست با حسن نیت و بدون پیش شرط وارد مذاکره شوند تا

به گزارش ایرنا، مارتین گریفیث روز دوشنبه در دیدار با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان افزود: از جنگ یمن بیش از ۶ سال می‌گذرد. در طی این ۶ سال، یمنی‌ها به طور فزاینده‌ای به مواد غذایی و دارو دسترسی نداشتند.
وی ادامه داد: بیش از ۶ سال است که یمنی‌ها از نبود خدمات اساسی و محدودیت‌های آزادی حرکت به داخل و داخل کشور خود رنج می‌برند. بیش از ۶ سال است که کودکان یمن از تحصیل محروم هستند و نسلی از یمنی‌ها از دست رفته‌اند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن اضافه کرد: تنها راه حل برای پایان دادن به این فاجعه رسیدن به یک توافق سیاسی از طریق مذاکره است که آرزوهای زنان و مردان یمنی‌ را برآورده کند.

گریفیث تاکید کرد: سازمان ملل متحد طرحی را با هدف تأمین آتش بس فراگیر در سراسر کشور برای جلوگیری از جنگ به تمام اشکال و باز کردن راه‌های اصلی مواصلاتی به شمال و جنوب از جمله تعز شهری که مدت‌ها در محاصره بود، تهیه کرده است که اجازه حرکت آزادانه غیرنظامیان، کالاهای تجاری و کمک‌ها را می‌دهد.
وی تصریح کرد: بیش از یک سال است که دو طرف وارد مذاکره شده‌اند. ما از مواضع آنها آگاهیم و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا اختلافات آنها را برطرف کنیم.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران اظهار کرد: من بار دیگر خواسته خود را به دو طرف برای استفاده از فرصت فعلی، مذاکره با حسن نیت و بدون پیش شرط و گوش دادن به دعوت جامعه جهانی برای پایان دادن به این درگیری و بازگشت یمن به مردم یمن و آینده آنها ، تکرار می‌کنم.

استقبال اتحادیه اروپا

انریکه مورا مدیر سیاسی اقدام خارجی اتحادیه اروپا هم در واکنش به نشست آلمان درباره یمن در یادداشت توئیتری نوشت: نشست مهم پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا، آلمان، کویت و سوئد با پیام حمایت قوی از تلاش‌های صلح‌طلبانه مارتین گریفیث فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در یمن برگزار شد.

وی افزود: آتش‌بس، جریان کمک‌های بشردوستانه بدون محدودیت که قحطی قریب‌الوقوع را برطرف می‌کند و از سرگرفتن مذاکرات سیاسی نیاز است. فقط یک راه حل سیاسی برای این درگیری وجود دارد.

علاوه بر نماینده ویژه سازمان ملل متحد در نشست یمن در آلمان که با حضور اعضای دائمی شورای امنیت، اتحادیه اروپا، آلمان، کویت و سوئد برگزار شد، تیم لندرکینگ نماینده ویژه آمریکا در امور یمن هم شرکت داشت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha