تغذیه سالم و ورزش در کودکی حجم مغز را در بزرگسالی افزایش می‌دهد

تهران- ایرنا- مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد کودکانی که فعالیت فیزیکی بالایی دارند و از رژیم غذایی سالم تبعیت می‌کنند، در بزرگسالی حجم مغز بالاتری دارند و میزان استرس و اضطراب در این افراد کمتر است.

به گزارش روز دوشنبه از پایگاه خبری مدیکال نیوز، فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم در تمام سنین تاثیر مثبتی بر سلامت دارد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد ورزش و رژیم غذایی سالم در کودکی نیز دارای مزایای بلند مدت است.

مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان داد کودکانی که فعالیت فیزیکی بالایی دارند و از رژیم غذایی سالم تبعیت می‌کنند، در بزرگسالی حجم مغز بالاتری دارند و همچنین میزان استرس و اضطراب در این افراد کمتر است.

کودکان امروز تمایل بیشتری به مصرف قند، چربی و غذاهای آماده دارند؛ از طرفی بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون یا انجام بازی‌های کامپیوتری می‌کنند. این عوامل باعث می‌شود در بزرگسالی از سلامت کافی برخوردار نباشند.

کم تحرکی و تمایل به رژیم غذایی غربی که حاوی کسترول و کربوهیدارت است باعث شده سن ابتلا به دیابت بسیار کاهش یابد و کودکان و نوجوانان به چاقی و اضافه وزن مبتلا شوند.

رژیم غذایی سرشار از سبزی و میوه، آجیل و اسیدهای چرب غیر اشباع برای کودکان مناسب است و علاوه بر افزایش تمرکز و عملکرد مغز، در سلامت استخوان‌ها و سوخت و ساز نقش دارد.
تعادل هورمونی نیز به نوع تغذیه و تحرک کودکان وابسته است.  

نتایج این مطالعه در نشریه Physiology and Behavior منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =