تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

تهران- ایرنا- رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، «علیرضا شهیدی» افزود: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل ۲ سرور پایه از سال  ۹۹  با استفاده از ظرفیت علمی پژوهشکده علوم‌زمین و متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بومی‌سازی و به صورت پایلوت و آزمایشی انجام شد که بر همین اساس برای سال ۱۴۰۰ ادامه برنامه‌ها با روش‌های جدید در برداشت‌ اطلاعات آغاز خواهد شد.

معاون وزیر صنعت با بیان این‌که تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل ۲ سرور پایه در سال ۹۸ برای نخستین بار مورد توجه قرار گرفت، افزود: سال ۹۹ برای نخستین بار در کویر لوت که شامل ۹ برگه یک‌صد هزارم بود با استفاده از سیستم نقشه‌های زمین‌شناسی نسل ۲ سرور پایه در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با مشارکت و توان تخصصی پژوهشکده علوم‌زمین و ظرفیت‌های فنی و علمی این سازمان تهیه شد که پس از آن این روش برای انجام پروژه‌های پیش‌رو در سال ۱۴۰۰ ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل ۲ سرور پایه مبتنی بر بانک اطلاعات پایه‌ و به صورت دینامیک تهیه خواهند شد، گفت: سرعت و دقت تهیه نقشه‌ها نسبت به نقشه‌های تهیه شده در سال‌های گذشته توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قابل مقایسه نیست که بر همین اساس جهش بسیار بزرگی در این بخش شاهد خواهیم بود.

شهیدی تصریح‌کرد: حرکت به سوی پوشش سراسری کشور و تهیه همه نقشه‌های زمین‌شناسی نوین به عنوان مهمترین هدف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در برنامه هفتم توسعه و به عنوان پروژه‌ جدید سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

به گفته وی، بر همین اساس هدف پیش‌روی این سازمان انجام ۱۲۰ پروژه در بخش زمین‌شناسی، ۱۵۱پروژه در بخش اکتشاف و ۱۰۷ پروژه در بخش بررسی و پایش مخاطرات طبیعی، زیست‌محیطی و زمین‌شناسی مهندسی خواهد بود.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، آغاز عملیات اکتشاف به‌صورت سیستماتیک را به عنوان دیگر برنامه‌های این سازمان در سال ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت: برنامه‌ای که در حوزه اکتشاف به عنوان یک موضوع جدید در نظر گرفته شده آغاز عملیات اکتشاف سیستماتیک در چهار لایه اطلاعاتی برای نخستین بار در کشور است که در یک پیمایش به صورت هم‌زمان اطلاعات فلزی، غیرفلزی، عناصر استراتژیک و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی مورد پایش قرار می‌گیرد.

شهیدی خاطرنشان‌کرد: روش برداشت این اطلاعات جدید و به‌روز و مطابق با آخرین استانداردهای روز جهان است که بر همین اساس پروژه‌های جدید اکتشافی سازمان در سال ۱۴۰۰ به سمت اکتشافات سیستماتیک در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم برای نخستین بار پیش خواهد رفت.

وی افزود: در نظر داریم در برنامه هفتم توسعه به سمت تولید گسترده نقشه‌های اکتشاف سیستماتیک حرکت کنیم تا بتوانیم اطلاعات جدید و به‌روز و مبتنی بر آنالیزها و روش‌های برداشت پیشرفته جهان را به دست آوریم.

معاون وزیر صنعت، ضمن اشاره به برنامه‌های پیش‌روی این سازمان در حوزه منشایابی و پایش مخاطرات زمین‌شناسی گفت: بازنگری در حوزه بررسی مخاطرات و آغاز مطالعات سیستماتیک و تهیه نقشه‌های هدفمند زمین‎شناسی مهندسی، مخاطرات و زیست‌محیطی را پیش‌رو خواهیم داشتیم که طراحی این مدل نیز در سال ۹۹ انجام شد و برای نخستین بار در سال ۱۴۰۰ اجرایی خواهد شد.

شهیدی با بیان این‌که برخی از پروژه‌های حوزه مخاطرات در سال ۱۴۰۰ مبتنی بر برگه‌های‌های سیستماتیک تعریف خواهد شد، خاطرنشان‌کرد: حرکت این سازمان به سمت تولید اطلاعات پایه بر مبنای شاخص‌های استاندارد به عنوان ضرورت‌ها، برنامه‌ها و اولویت‌های برنامه‌ریزی سازمان در سال ۱۴۰۰ است که همین امر مسیر حرکت ما را در برنامه هفتم توسعه روشن می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha