۲۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۸:۰۹
کد خبرنگار: 1107
کد خبر: 84292668
۰ نفر

برچسب‌ها

چرا برخی سلبریتی‌ها زیر بار ازدواج نمی‌روند؟

تهران - ایرنا - سبک زندگی بسیاری از سلبریتی‌ها همواره مورد تبعیت نوجوانان و جوانان قرار داشته اما برخی روانشناسان و تحلیلگران مسائل اجتماعی معتقدند نباید این قشر پویای جامعه هر رفتاری از سلبریتی‌ها مانند پرهیز از ازدواج را به الگویی برای خود قرار دهند.  

به گزارش ایرنا، ازدواج سلبریتی ها از جمله موضوعات مورد علاقه قشر جوان جامعه است که به دلیل همین کنجکاوی، نشریات و روزنامه های زرد به دنبال حاشیه سازی، هر روز خبر از ازدواج یا طلاق فلان بازیگر و بهمان خواننده می نویسند.  

مسئله ای که بارها در «تاک شو» های تلویزیونی با حضور سلبریتی ها به آن اشاره می شود و پاسخ میهمانان برنامه که سن برخی نیز ۴۰ سال هم عبور کرده و بعضا به دهه پنجم زندگی رسیده اند، چیزی جز پیدا نکردن گزینه مناسب، نداشتن وقت، پیش نیامدن موقعیت آن و غیره نیست. افرادی که خواسته یا ناخواسته به عنوان الگو برای قشر جوان مطرح هستند و باید بدانند هر عمل و رفتاری از آنان مورد تقلید این قشر قرار می گیرد.

درباره اینکه سلبریتی ها چرا تجرد را بر تاهل ترجیح داده و اینکه این امر خواست آنان است یا جبر شرایط بوده، خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا به گفت و گو با سعید کاوه روانشناس و مشاور خانواده پرداخت و وی با تاکید بر اینکه این چالش اختصاص به هنرمندان ندارد و بین اقشار مختلف جامعه نیز رواج یافته، اظهار داشت: نداشتن آگاهی و آموزش لازم برای ارتباط برقرار کردن، شناخت و در نهایت زندگی با جنس مخالف مشکل بزرگ امروز است. البته با توجه به اینکه افراد ۸۰ درصد آموخته های خود را از طریق مشاهده یاد می گیرند، هر شخصی به طور غریزی مطالبی که از اطرافیان بیان می شود را بکار می بندد.

وی با ابراز تاسف از اینکه جای آموزشی مدون و حساب شده و از پیش برنامه ریزی شده که توسط افراد متخصص به اجرا درآید به شدت در سیستم آموزشی اجتماعی خالی است، خاطرنشان کرد: امیدواریم این امر بخشی از آموزش عمومی در دوره های متوسطه اول و دوم درآید زیرا به دلیل نبود آن، نیمی از مشکلات مطرح شده در مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی، توسط زوج هایی است که با هم خیلی مشکل دارند همین نشان می دهد که باید روی موضوع آموزش های قبل از ازدواج بیشتر کار و آگاهی داد.

غرور و خودشیفتگی عامل تمایل به تجرد قطعی

این روانشناس و مشاوره خانواده در پاسخ به اینکه آیا سلبریتی ها با توجه به داشتن موقعیت خوب و ثروت قابل قبول، هنوز آمادگی لازم برای ازدواج را پیدا نکرده‌اند،  توضیح داد: در تجربه کاری شاهد هستم که به غیر از سلبریتی ها، دخترها و پسرهای بسیار زیبا و خوش تیپ به دلیل اینکه از طرف جنس مخالف مورد توجه قرار دارند و به دست آوردن جنس مخالف برای آنها راحت است چندان برای ازدواج وقت و جایگاه قایل نیستند.

کاوه با تاکید بر اینکه حتی اگر موارد مناسبی هم برای آنها به وجود آید رغبتی برای ازدواج نشان نمی دهند، یادآور شد: متاسفانه چرایی این بی رغبتی را هم با این حرف که «دست روی هر کسی بگذارم جواب رد نمی شنوم» می دهند.

ترس از دست دادن منطقه امن ذهنی

وی، یکی دیگر از دلایل دیر ازدواج کردن یا بی رغبتی سلبریتی ها به خصوص سلبریتی های خانم را ترس از دست دادن منطقه امن ذهنی عنوان و تصریح کرد: در مورد سلبریتی های خانم که دیر ازدواج می کنند باید گفت به این دلیل است که می ترسند همسر آینده مخالف بازیگری و کارهای هنری آنان باشد پس چون نمی خواهد فرصت شغلی به دست آمده را با مخالفت همسر از دست بدهند و مانعی برای پیشرفت آنان شود عطای ازدواج را به لقایش می بخشند.

به گفته این مشاوره خانواده، در مورد سلبریتی های مرد نیز می توان گفت بیشتر تمایل دارند به جای درگیر شدن در زندگی با کسی که خرده فرمایش و حساسیت بسیار دارد، از فرصت های پیش آمده و هم صحبتی هایی که در دوران کاری برای آنها پیش می آید بیشتر استفاده کنند. ضمن اینکه شاهد کم دوام یا بی دوامی ازدواج سایر سلبریتی ها هستند،  بنابراین مسوولیت‌گریز از تشکیل خانواده می شوند و از اقدام به ازدواج سرباز می زنند.

سبک زندگی هر سلبریتی قابل تقلید نیست

کاوه در بخشی دیگر از این گفت وگو با تاکید بر اینکه این افراد مشهور معمولا برای قشر جوان الگو می شوند تا آنجا که در مساله ازدواج یا دیر ازدواج کردن خود را با آنان همانندسازی می کنند، خاطرنشان کرد: این در حالیست که همه اقشار جامعه باید بدانند که بین هنر سلبریتی ها و رفتار و زندگی شخصی او تفکیک قایل شوند یعنی بتوان برای نوجوانان و جوانان جا انداخت که این سلبریتی ممکن است هنرمند خوبی باشد اما ممکن است همسر خوبی نباشد یا شخص با اخلاقی در زندگی شخصی خود نباشد.

وی تاکید کرد: نسل جوانی که به دنبال الگو است باید بیاموزد که سبک زندگی هر سلبریتی قابل تقلید نیست.  قرار نیست اگر شیوه پوشش و حرفه هنری یک سلبریتی برای قشر نوجوان و جوان جذاب است، سبک‌ زندگی شخصی او را الگوی زندگی شخصی خود قرار دهند زیرا معمولا ما از بیرون فقط ناظر ویترین و ظاهر زندگی‌ این افراد هستیم.

از: فاطمه دهقان نیری

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha