فرقه‌گرایی طرحی برای آسیب رساندن به دنیای اسلام است 

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: فرقه‌گرایی طرحی سیاسی برای آسیب رساندن به مسلمان در جهان اسلام است. 

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام حمید شهریاری در دیدار با سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق با تاکید بر ضرورت تقویت وحدت اسلامی، اظهار داشت: فرقه گرایی در جهان اسلام یک مسئله مذهبی نیست بلکه طرح سیاسی از سوی دشمنان اسلام به ویژه رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به اسلام است.
وی افزود: موضوع فلسطین همچنان در راس موضوعات جهان اسلام است و با گذر زمان این موضوع از درجه اعتبار ساقط نمی‌شود. بنابراین نمی‌توان از حقوق ملت فلسطین عبور کرد که مهم‌ترین آن‌ها، زندگی عزتمندانه در کشوری مستقل به پایتختی قدس شریف است.
وی اظهار داشت: گفت وگو و تعامل با علما و اندیشمندان جهان اسلام مهم ترین راهکار برای رسیدن به وحدت و انسجام است. 
سید عمار حکیم در این دیدار آخرین وضعیت تغییر و تحولات و پیشرفت‌های صورت گرفته در کشور عراق، همچنین مسائل و مشکلات شیعیان را تشریح کرد و با اشاره به سفرهای خود به مناطق اهل سنت عراق، گفت: نقش بزرگان و علما در معرفی اسلام اصیل محمدی و حل مشکلات و چالش های فراروی کشورهای اسلامی جهت رسیدن به هدف که همانا وحدت و انسجام بین احزاب و گروه ها و مسلمانان جهان است از اهمیت بسیاری برخوردار است. 
وی گسترش فرهنگ تقریب را عامل مهمی برای مبارزه با فرقه گرایی دانست و گفت: فرهنگ سازی عامل مهمی برای پیشبرد وحدت اسلامی است.

رژیم صهیونیستی مانع وحدت مسلمانان است

شهریاری همچنین در دیدار با شیخ همام حمودی رئیس مجلس اعلای عراق، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی دنبال برتری قدرت خود در منطقه است به همین منظور مانع وحدت مسلمانان می‌شود.
وی با اشاره به اینکه امروز به واسطه سونامی ارتباطات, اطلاعات در اختیار چندین میلیارد انسان قرار گرفته است، افزود: تمام این افراد امروز به عنوان محتوای واحد به این اطلاعات دسترسی دارند.
شهریاری با بیان اینکه سونامی ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی خود را نشان داد و امروز ما از سونامی اطلاعات و ارتباطات عبور کرده ایم، گفت: امروز سونامی بلاک چین از راه رسیده و پیش‌بینی می‌شود، ظرف ۱۰ سال آینده بار و فشار آن بر روی حجم گسترده‌ای از انسان‌ها و محتواها فرو خواهد ریخت.
وی با اشاره به اینکه مهمترین ویژگی فناوری بلاک چین از جمله رمز ارزها این است که مبتنی بر دولتها نیست، گفت: شما امروز اگر بخواهید پول تولید کنید باید حاکم باشید، اما رمز ارزها توانسته مسیری طی کند که توسط هیچ دولتی ابداع نشده است.

شهریاری با بیان اینکه رمز ارزها بر بستر بلاک چین به وجود می‌آیند، تصریح کرد: بر این بستر پولی تولید شده است که پول‌های ملی را تهدید می‌کند و خدمات و کالاها به وسیله آن مبادله می شود.
وی با اشاره به اینکه اسم بلاک چین را زنجیره همتایان گذاشته اند، افزود: این زنجیره می‌تواند نهادهای حاکمیتی را تضعیف کند و نتیجه اصلی این سونامی تضعیف نهادهای حاکمیتی است و بدون اینکه  کشور، حاکمیت و بانک مرکزی نظارتی داشته باشد پول تاسیس کرده است.
وی با بیان اینکه مجهز شدن مسلمین به این فناوری های نوین می تواند آنان را در برابر دشمنان توانمند کند، گفت: حمایت از محور مقاومت در مقابله با دشمنان و ایستادگی مردم مسلمان بر حول مفهوم اتحادیه کشورهای اسلامی در مقابل سلطه نظامی و فرهنگی دشمن مانع پیشرفت و موفقیت آنان می‌شود.
دکتر شهریاری تاکید کرد: با نابودی گروه‌های تکفیری داعش که ادعای دولت اسلامی داشتند امروز ما بیش از هر زمان نیاز به این اتحادیه داریم.

تسلط به فناوری های نوین موجب قدرت در برابر دشمنان می شود

شیخ همام حمودی نیز در این دیدار تاکید کرد که تروریسم یک میکروب جهانی و دشمن مشترک است و همه کشورهای منطقه برای ریشه کن کردن آن باید همکاری کنند.
رئیس مجلس اعلای عراق ضمن تاکید بر حفظ وحدت و انسجام مسلمان، تصریح کرد: دستیابی و تسلط به فناوری های نوین موجب قدرت در برابر دشمنان می شود.
شیخ حمودی خاطر نشان کرد: برای گسترش تفکر تقریبی و گام برداشتن در جهت رسیدن به اتحادیه کشورهای اسلامی حاضر به فراهم آوردن جلساتی برای تقریب جوانان اسلامی هستیم.
مجلس اعلای اسلامی عراق متاثر از انقلاب اسلامی ایران به دست آیت الله شهید محمدباقر حکیم راه اندازی شد، مجلس اعلای اسلامی از جمله تشکل های سیاسی مهم عراقی است که همواره از توسعه روزافزون پیوندهای مردمی و رسمی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق حمایت کرده است.
شایان ذکر است در این دیدار محورهای پنجگانه دستیابی به امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی به تفصیل به بحث گذاشته شد.

وحدت صفوف مسلمانان حفظ شود

شهریاری در دیدار با سعد حمید کمبش رییس دیوان وقف سنی عراق با تاکید بر لزوم یکپارچگی امت اسلام، تصریح کرد: کشورهای اسلامی از تمامی مؤلفه‌های قدرت در برابر استکبار جهانی برخوردارند، برای محقق ساختن این قدرت باید وحدت صفوف ملل اسلامی حفظ شود.
دبیر کل مجمع تقریب مذاهب سیاست های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را در راستای طرح  صهیونیست ها دانست و گفت: این طرح برای ایجاد انشقاق میان مسلمانان و عدم ایجاد وحدت یکپارچه در دنیای اسلام است.
وی با ارائه دو پیشنهاد برای همکاری با مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برنامه ایجاد اتحادیه کشورهای اسلامی را برای اعلام نظر به شور خواهیم گذاشت. از این رو طرحی برای مشارکت نخبگان و علمای اهل سنت به صورت وبیناری ارائه خواهیم کرد.  
وی خاطر نشان کرد: پیشنهاد دیگر مشارکت فعال برای شرکت در روز قدس به عنوان محور اصلی وحدت دنیای اسلام خواسته ما است و امیدواریم با برطرف شدن کرونا بتوانیم روز قدس را حضوری برگزار کنیم. 
سعد حمید کمبش رییس دیوان وقف سنی عراق با تاکید بر اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه مردم ایران غیر انسانی و ظالمانه است، اظهارداشت: مردم عراق در کنار جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدیدها خواهند ایستاد.
رییس دیوان وقف سنی، تصریح کرد: جامعه عراق همواره به حمایت از مصالح جمهوری اسلامی ایران در برابر مستکبران علاقمند بوده است و معتقد است که تحرکات آمریکا، تمامی کشورهای منطقه از جمله هم‌پیمانانش را تهدید می‌کند.
وی با تاکید بر وحدت میان مسلمانان، گفت: تحقق وحدت فراگیر مسلمین ابزاری قدرتمند برای ایستادگی در برابر تهدیدات دشمن است.
سعد حمید کمبش در واکنش به پیشنهاد دبیرکل مجمع برای شرکت در مراسم روز قدس اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: دیوان وقف سنی همواره به صورت علنی علیه اسرائیل موضع گرفته است و بحث عادی سازی را مورد تقبیح قرار داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha