ماه رمضان بهترین فرصت برای رسیدن به شیرینی یاد خداست

تهران- ایرنا- یک کارشناس مذهبی گفت: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای رسیدن به شیرینی یاد خداست و مداومت در یاد الهی لذت مناجات را در انسان ایجاد می‌کند.

پیامبر اکرم (ص) در چهارمین روز از ماه مبارک رمضان اینگونه دعا کردند: اَللّهُمَّ قَوِّنِی فِیهِ عَلَی إِقَامَةِ أَمْرِک وَ أَذِقْنِی فِیهِ حَلاوَةَ ذِکرِک وَ أَوْزِعْنِی فِیهِ لِأَدَاءِ شُکرِک بِکرَمِک وَ احْفَظْنِی فِیهِ بِحِفْظِک وَ سِتْرِک یا أَبْصَرَ النَّاظِرِینَ خدایا مرا در این ماه برای برپا داشتن امرت نیرومند ساز و شیرینی ذکرت را به من بچشان، و ادای شکرت را به من الهام فرموده و به نگهداری و پوششت نگاهم بدار، ای بیناترین بینندگان.

حجت الاسلام علی‌رضا شاه فضل قمصری به خبرنگار معارف ایرنا گفت: در فرازی از دعای این روز از خدا درخواست می‌کنیم که به ما نیرو بدهد تا بتوانیم دستورات الهی را به انجام برسانیم. بسیار اتفاق می افتد که انسان می داند در برابر دستورات الهی چه اقدامی را باید انجام بدهد اما یا به دلیل ضعف جسمانی یا به دلیل ضعف معنوی و روحانی توان انجام آن دستور را ندارد و چه خوب است که انسان نیروی انجام کارهای نیک را از خدا طلب کند و همت خود را در راستای پیروی از دستورات الهی مصروف بدارد.

وی افزود: یکی از اموری که نیروی کار نیک و انگیزه رفتارهای خیر را از انسان می‌گیرد، مشغول شدن به گناهان و مجذوب شدن به دنیا است. ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای عادت دادن خود به بندگی خدا و دور شدن از محبت دنیاست که این دو امر قوای انسان را برای انجام کارهای خیر چندین برابر افزایش می‌دهد.

این حافظ قرآن کریم ادامه داد: در فراز دیگر این دعا از خدا طلب می کنیم که لذت و شیرینی ذکر خود را به ما عنایت نماید. ما انسان ها به گونه‌ای خلق شده ایم که می توانیم هم از امور مادی و هم از امور معنوی لذت ببریم. یکی از امور معنوی لذت بخش، ذکر و یاد خداست. کسانی که خود را عادت به ذکر و یاد خدا داده‌اند و مداومت بر این امر می ورزند، می توانند به مرور زمان لذت و شیرینی مناجات با خدا را در خود ایجاد کنند و ماه رمضان بهترین فرصت برای رسیدن به حلاوت ذکر و یاد خداست.

وی افزود: در فراز دیگر دعای امروز از خدا می‌خواهیم به ما کمک کند تا شکر نعمت‌های الهی را ادا نماییم. یکی از انتظاراتی که خدا از بندگان خود دارد این است که او را شکر گویند و خدا فرموده است شکر نعمت، نعمتت را افزایش می دهد. شکر نعمت گاهی به زبان است و گاهی با استفاده صحیح از نعمت های الهی است و رفتار انسان روزه‌دار در ترک گناه و انجام دعا و مناجات در این ماه خود یک نحوه شکرگزاری الهی محاسبه می شود.

شاه فضل اضافه کرد: در فراز دیگر از خدا طلب می کنیم که ما را با قدرت بی نهایت خود از شر دشمنان و آسیب‌های دنیای حفظ کند. چرا که ما انسان‌ها همواره در معرض خطر و در معرض سقوط معنوی قرار داریم. خدا در این ماه مهمانان خود را از شرور و نگرانی ها حفظ می کند. چون او بیننده‌ترین بینندگان و قدرتمندترین قدرتمندان است و خدا بهترین میزبان برای بشر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =