واگذاری هشت هزار هکتار از شهرک‌های کشاورزی کشور به سرمایه‌گذاران

ارومیه-ایرنا- مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از مجموع ۳۵۸ شهرک کشاورزی مصوب با ۴۶ هزار هکتار عرصه، هشت هزار هکتار در اختیار سرمایه گذاران نهاده شده است.

سید جمال سجادی پور روز دوشنبه در آیین معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه افزود: در راستای شکل گیری زنجیره ای کامل، برای واگذاری سایرشهرک ها نیز فرا خوان داده شده است تا صنایع مرتبط و موضوع بازار این بخش نیز پیگیری شود.

وی اضافه کرد:سعی می شود از ظرفیت شهرک های خصوصی در راستای افزایش تولید و بهره وری در این بخش استفاده و این بخش را نیز در مسیر تولید فعال سازی کرد.

مشاور وزیر و مدیر امور استان های وزارت جهاد کشاورزی هم در این آیین بیان کرد: آذربایجان غربی از قطب های تولید محصولات کشاورزی و دامی کشور بوده و در تولید اکثر محصولات کشاورزی رتبه برتر دارد که از این نظر اهمیت ویژه ای در کشور دارد.

محمدرضا قدسی بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ بعد از  وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی سخت ترین شرایط را در تامین امنیت غذایی با شرایط تحریم های ظالمانه داشت که هم اکنون با برنامه ریزی لازم برای  تامین نهاده های کشاورزی هیچ مشکلی در تولید محصولات کشاورزی و دامی در کشور نداریم.

وی ادامه داد: در ماه های پایانی سال گذشته با توجه به افزایش قیمت برخی از محصولات کشاورزی از جمله حبوبات، گوشت قرمز و سایر مایحتاج عمومی سبد مصرفی مردم به سمت مصرف گوشت مرغ  تغییر کرد و با افزایش تقاضا مشکلات عدیده ای در توزیع گوشت مرغ به وجود آورد که موجب صف های طولانی در کشور شد .

قدسی گفت: جذب سرمایه گذار در استانی که مرکز تولید سیب کشور است باید مد نظر باشد چرا که پایه و اساس سرمایه گذاری در بخش کشاوری فراهم است.

وی با بیان اینکه این استان جزو پنج استان اصلی کشور در تولیدات کشاورزی است، گفت:  ۶.۵ درصد محصولات کشاورزی کشور و یک سوم سیب آن در این استان تولید می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی هم در این آیین بیان کرد: سیستم مدیریت زنجیره تامین نیاز امروز کشور در تمامی بخش هاست.

نادر صادقی افزود: علت بروز مشکلات تناوبی در بخش کشاورزی عدم ارتباط بین عوامل تولید به صورت سیستماتیک است.

وی اضافه کرد: این سیستماتیک بودن شفافیت در پی دارد و این موضوع مورد استقبال عوامل تولید نیست و عدم شفافیت فساد در پی خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بیان کرد: دایر کردن این ارتباط سیستماتیک نیازمند یک دستور حاکمیتی و اعمال قدرت ویژه در این زمینه است تا مشکلات گذشته تکرار نشود.

در این آیین از خدمات رسول جلیلی رییس سابق تجلیل و محمد کرامتی معاون پیشین تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به عنوان رییس جدید سازمان معرفی شد.

آذربایجان غربی استانی با تولید سالانه ۶.۸ میلیون تن محصولات کشاورزی است که ۲۳۵ هزار بهره بردار در تولید آن نقش دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =