اجرای طرح خرید تضمینی در صنعت نفت

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به افتتاح صندوق پژوهش و فناوری نفت و اجرای طرح خرید تضمینی در این صنعت، گفت: اقتصاد فناورانه این صنعت شاهد تحولات جدیدی شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت نفت، «مسعود کرباسیان» امروز (دوشنبه) در آیین افتتاح صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت افزود: سنگ‌بنای این تحولات به نخستین بازدید وزیر نفت از انبار ری برمی‌گردد که براساس مصوبه هیات دولت قرار بود این انبار که بیش از ۲۰ هکتار مساحت دارد فروخته و ساختمانی برای شرکت ملی نفت ایران ساخته شود، اما با صلاحدید وزیر مقرر شد زمین در اختیار پارک فناوری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه به‌زودی اقدام‌های خوب انجام‌شده در این پارک اطلاع‌رسانی خواهد شد، گفت: صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت هم با هدف ارائه حمایت‌های مالی در این زمینه شکل گرفت، این صندوق ۲۰ سرمایه‌گذار دارد که چهار سرمایه‌گذار آن از شرکت‌های زیرمجموعه نفت است و بقیه شرکت‌های خصوصی هستند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بیان‌داشت: این صندوق که با حمایت وزارت نفت ایجاد شده است، در آینده نیز می‌تواند افزایش سرمایه داشته باشد و سرمایه‌های جدید جذب کند.

کرباسیان، از همراهی بانک تجارت و صندوق نوآوری و شکوفایی در این مسیر قدردانی کرد و ادامه‌داد: در بحث کالا با ابلاغیه وزیر نفت که اجرای آن در دستور کار معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری قرار گرفته است، با اعطای وام کم‌بهره (سود بانکی متوسط هشت درصد) از تولیدکنندگان ایرانی حمایت و پس از تولید کالا، محصول یا مستقیم به بازار عرضه می‌شود، یا در صورتی که محصول به نفت واگذار شود، نفت اقساط را خواهد پرداخت.

وی به توافق یک‌هزار میلیارد تومانی در حوزه صندوق‌های جسورانه نیز اشاره و اظهار کرد: مجموع اقدام‌های انجام‌شده با ابتکار شخص وزیر نفت مطرح و عملیاتی شده است و امیدواریم در آینده شاهد توسعه روزافزون شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور باشیم.

به گزارش ایرنا، وزارت نفت با هدف حمایت از ساخت داخل در کشور طرح خرید تضمینی تجهیزات این صنعت را اجرایی کرده است.
بر این اساس در صورتی که سازندگان داخلی تجهیز نفتی را بسازند اما پیمانکاران ان تجهیز را خریداری نکنند، وزارت نفت متعهد می شود آن تجهیز را از سازندگان بخرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha