گذرهای فرهنگی، فرصت شکوفایی هنرمندان است

تهران- ایرنا- مدیر عامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر گفت: گذرهای فرهنگی و هنری فرصتی برای ارائه مجموعه‌ها و شکوفایی تولیدات هنرمندان است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، امین عارف‌نیا در آیین تفاهم نامه ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر استان سمنان بین شهرداری های سمنان و دامغان و اداره کل ارشاد در مجتمع فرهنگی باغ زیبای تهران، افزود: گذرها محل ارائه مجموعه تولیدات فرهنگی و هنری و عرصه شکوفایی آثار هنرمندان خواهد بود.

وظیفه ما پشتیبانی و مانع زدایی از کارآفرینان عرصه فرهنگ و هنر است و امیدوارم با واگذاری فضاها با تنفس از جانب شهرداری هر دو شهر و اعطای تسهیلات کارآفرینی به صاحبان کسب و کارها شاهد شکل گیری مکان های خلاق و پررونق در سمنان و دامغان باشیم.

وی با اشاره به پیشینه تاریخی سمنان و دامغان گفت: تاریخ پر رمز و راز و فرهنگ غنی این شهرها در کنار آثار و مفاخر فرهنگی و هنرهای سنتی، ضرورت ایجاد مکان های خلاق در این شهرها را ضروری می کند.

عارف نیا، با اشاره به ویژگی مکان های مورد تفاهم با شهرداری های سمنان و دامغان برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر افزود: انجام مطالعات پایه، تهیه طرح مفهومی، انجام مطالعات و ارزیابی اقتصادی با هدف کاهش ریسک استقرار کسب و کارهای فرهنگی و هنری در این دو گذر و همچنین اعمال هویت بصری یکپارچه در این گذرها لازم است و باید همزمان با عملیات ساختمانی و اجرای تاسیسات دنبال شوند.

استان سمنان در هنرهایی همچون دستباف های سنتی، سفالگری، گلیم بافی و آفرینش آثار فرهنگی دارای پیشینه و تولیدات فاخری است که باید در عرصه های ملی و جهانی دیده شوند.

مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با تاکید بر ضرورت اجرای اقدامات مرمتی، عمرانی و فنی مرتبط با ابنیه هردو گذر تا پایان تیر ۱۴۰۰ خاطر نشان کرد: همزمان با عملیات عمرانی، دفتر تسهیل گری ایجاد گذرها در شهرهای سمنان و دامغان تشکیل و تمهیدات لازم برای شناسایی صاحبان کسب وکارهای دارای صلاحیت استقرار در گذرها، آموزش، تبلیغات و اطلاع رسانی را دنبال خواهند کرد.

عارف نیا ابراز امیدواری کرد با همکاری طرفین حداکثر تا نیمه مرداد ۱۴۰۰ گذرهای فرهنگ و هنر سمنان و دامغان افتتاح شوند.

در ادامه این نشست شهردار سمنان نیز گفت: بر اساس برنامه ریزی که داشته ایم پیش بینی ما این است که مرمت بنا، محوطه سازی و اقدامات تاسیساتی و زیرساختی بنای در نظر گرفته شده برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر حداکثر طی سه ماه به سرانجام برسد.

سید محمد ناظم رضوی، با اشاره به ویژگی های بافت تاریخی شهر سمنان گفت: براساس تفاهمی که با شورای اسلامی شهر سمنان به عمل آمده، امکان توسعه فعالیت ها به سایر بناهای میراثی پهنه مذکور امکان پذیر است.

شهردار سمنان به مطالعات انجام شده در شهرداری اشاره کرد و گفت: مجموعه سوابق مرتبط با مطالعات در اختیار دفتر تسهیل گری ایجاد گذر فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت.

فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان نیز با اشاره به نبود یک بازار متمرکز فرهنگی در سمنان، تصریح کرد: با هماهنگی‌های به‌عمل آمده با شهرداری سمنان، گذر فرهنگ و هنر این شهر در بهترین نقطه و در بافت تاریخی شهر ایجاد خواهد شد و خلا نبود بازار فرهنگ و هنر در شهر سمنان پوشش داده خواهد شد.

وی به لزوم بررسی گذرهای فرهنگ و هنر موفق در ایران نیز اشاره کرد و گفت: باید از تجربیات موفق در این حوزه بیشترین بهره را ببریم و از مشاورین توانمند برای یک طراحی مطلوب در این حوزه بهره ببریم.

بر پایه این گزارش تفاهم نامه هایی بین موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، شهرداری سمنان، شهرداری دامغان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان برای ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر در شهرهای سمنان و دامغان در پایان این نشست منعقد شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =