شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا به تولید انبوه سرعت ببخشند

کرج – ایرنا – رییس سازمان بازرسی کل کشور، تولید واکسن کرونا را یکی از افتخارهای نظام اسلامی برشمرد و از شرکت‌های تولید کننده خواست با هم‌افزایی به روند تولید این واکسن سرعت ببخشند.

حجت الاسلام حسن درویشیان دوشنبه در بازدید از بخش‌های مختلف چهار شرکت فعال در ساخت واکسن مقابله با کرونا شامل گروه دارویی برکت، موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، سپند و انستیتو پاستور ایران افزود: ساخت واکسن کرونا یکی از ضرورت‌های امروز کشور است.

وی ادامه داد: مجموعه دستگاه قضایی حمایت‌های لازم را برای تسریع در ساخت این واکسن در اولویت دارد و هر اقدامی را برای سرعت بخشیدن در ساخت واکسن کرونا که یکی از اولویت‌های بهداشتی کشور است، انجام خواهد داد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: ساخت محصولات مرتبط با مقابله با ویروس کرونا و همچنین تولید واکسن کرونا، خط مقدم تحقق سیاست‌ها و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در باب پدافند غیرعامل است.

وی بیان کرد: سیاست نظام و تاکید رهبر معظم انقلاب بر تولید داخلی از مصادیق این موضوع است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز مطرح شده است.

حجت الاسلام درویشیان ادامه داد: در سال گذشته اقدامات مهمی در زمینه تولید اقلام بهداشتی صورت گرفت و درباره تولید واکسن کرونا نیز مطالعات و مراحل، مصداق جهش تولید است.​

​رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه باید ترک فعل‌های صورت گرفته بررسی شود و سازمان بازرسی نیز آن‌ها را پیگیری خواهد کرد، گفت: این سازمان اقداماتی در زمینه پیشگیری از گسترش ویروس کرونا داشته و حتی پیش از گسترش آن هشدارهای لازم را داده است؛ همچنین اقداماتی در زمینه رفع موانع تولید و ترخیص کالا و اقداماتی از این‌  دست، داشته است.

حجت الاسلام درویشیان با بیان اینکه نباید در زمینه داروهای مورد نیاز به کشورهای خارجی وابسته و نیازمند باشیم،افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که برای تهیه واکسن و داروها به خارج از کشور نیاز نداشته باشیم و حتی به سمتی برویم که صادرات داشته باشیم و ارزآوری ایجاد کنیم و این ارزآوری و وابسته نبودن یک امنیت پایدار ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه دانش فنی تولید این داروها بسیار مهم است، تاکید کرد: باید شرکت‌ها و موسسات دارویی یک هم‌افزایی و یک همکاری داشته باشند و بخش‌های مختلف کشور با سرعت بخشیدن به این موضوع باعث تولید انبوه این واکسن در کوتاه‌ترین مدت شوند و در وقت هزینه کمتری شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: بر اساس قانون اگر محصولی در کشور تولید شود چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی حق واردات آن را ندارد و این موضوعی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند.

حجت الاسلام درویشیان در بازدید از مجموعه سپند که تولید واکسن فخرا را در دستور کار دارد، با اشاره به نقش شهید فخری‌زاده در پیشرفت‌های علمی کشور، بیان کرد: نقش شهید فخری‌زاده نقش برجسته‌ای بوده است و به‌واسطه همین برجسته بودن دشمن وجود ایشان را تحمل نکرد اما روح آن شهید ناظر اقدامات و توسعه فعالیت‌های این مجموعه است.

وی با بیان اینکه نوآوری و پیشرفت‌های این مجموعه قابل‌تقدیر است، افزود: باید یک هم‌افزایی و همکاری میان بخش‌های مختلف کشور و شرکت‌هایی که دارای دانش فنی و تخصصی تولید واکسن کرونا هستند، صورت گیرد.

وی ادامه داد: باید همه بخش‌های کشور از جمله بانک مرکزی، وزارت بهداشت، وزارت صمت، گمرک و حوزه‌هایی که باید مجوز بدهند یا تخصیص ارز داشته باشند، همکاری‌ها و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه یکی از اولویت‌های این سازمان را تحقق شعار سال عنوان کرد و گفت: فرمان "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" بر همه لازم‌الاجرا است و به عنوان یک تکلیف قانونی، شرعی و یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر که از یک پشتوانه قوی کارشناسی هم برخوردار است، همه باید به آن اهتمام لازم را داشته باشند.

حجت‌الاسلام‌ درویشیان همچنین در بازدید از مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران افزود: همه بخش‌های کشور باید به منظور تحقق شعار سال، فرآیندهای تکراری و پرپیچ و خم اداری و خوان‌های موجود برداشته شود و از راه‌های میان‌بر قانونی استفاده گردد.

وی ادامه داد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اختیاراتی به شورای سران قوا داده‌اند در بحث کرونا نیز اختیاراتی به ستاد مقابله با کرونا داده شده است که باید از اختیارات این ستاد برای تسریع در ساخت واکسن کرونا استفاده کرد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای که در سطح کشور وجود دارد برای مقابله با ویروس کرونا استفاده کنیم، گفت: کوتاهی‌ها و کندی‌ها نباید باعث شود که در روند تولید واکسن کرونا وقفه‌ای ایجاد شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =