تسهیلات کرونا، مرهمی بر زخم آسیب دیدگان گردشگری قزوین

قزوین-ایرنا- تسهیلات کرونا را اگرچه نمی‌توان درمانگر و راهکار قطعی حل مشکلات واحدهای گردشگری در این روزهای سخت دانست اما می توان به آن به دیده مرهم زخم، ماندگاری امید و کمک برای سرپاماندن فعالان این صنعت در استان قزوین نگریست.

به گزارش ایرنا، همه به اینکه بخش گردشگری در دنیا بیشترین خسارت و تاثیر منفی را از شیوع کرونا متحمل شده، اذعان دارند، گردشگری کشورمان  از جمله استان قزوین نیز از این خسارت و آسیب در امان نبوده اند.

با وجود خسارت های قابل توجه کرونا به تاسیسات گردشگری، عشق و علاقه فعالان این بخش به همراه حمایت های دولت موجب شده تا بسیاری از این واحدها در مقابل هجوم بی محابای کرونا سرپا بمانند و به امید آینده و بازگشت رونق به کسب و کارشان به انتظار بنشینند. 

استان قزوین دارای نزدیک به ۲۵۰ واحد تاسیسات گردشگری از جمله ۱۰۳ مجتمع خدماتی و پذیرایی و ۹۰ واحد اقامتگاهی و ۴۸ دفتر خدمات مسافرتی است که شیوع کرونا به تمامی آنها خسارت های قابل توجهی را وارد ساخته است.

اگرچه تسهیلات یاد شده بدون شک نمی تواند جبران کننده همه خسارات وارد شده به بخش گردشگری ناشی از شیوع کرونا باشد با این وجود می تواند در این دوران سخت و طاقت فرسا مرهمی روی زخم فعالان این حوزه بوده و بخشی از مشکلات آنها را مرتفع کند.

تسهیلات کمکی کرونا به بخش گردشگری در قالب بسته حمایتی دولت از این حوزه به متقاضیان پرداخت می شود.

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، تسهیلات جبران خسارات دوران کرونا برای هتل‌ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از ۲۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان، و هتل‌آپارتمان‌ها، متل‌ها و مهمان پذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان و برای  اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی براساس تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بومگردی بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان از تسهیلات کرونایی برخوردار می شوند.

این تسهیلات برای دفاتر خدمات مسافرتی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان، شرکت‌های حمل و نقل گردشگری ۸۰ میلیون تومان و موسسات آموزش گردشگری ۶۰ میلیون تومان و برای راهنمایان گردشگری نیز ۲۰ میلیون تومان تعیین شده است. 

تسهیلات کرونا اگرچه درمان نیست اما مرهم است

رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر ضرورت افزایش میزان تسهیلات کرونا تاکید کرد و گفت: وام های ارایه شده مقداری از مشکلات تاسیسات گردشگری را مرتفع کرده اما با توجه به حجم بالای خسارات وارد شده به این بخش و تداوم کرونا، رقم تسهیلات باید افزایش یابد.

کریم نوروزی افزود: در کنار ضرورت افزایش سقف و میزان تسهیلات، باید نرخ سود این وام ها نیز کاهش یابد چرا که واحدهای گردشگری در شرایط کنونی درآمد خاصی ندارند و در آینده در بازپرداخت تسهیلات خود به مشکل برمی خورند.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران قزوین گفت: نرخ سود تسهیلات کرونا به فعالان گردشگری باید به چهار و یا حداکثر هشت درصد کاهش یابد تا در کمک به جبران خسارات وارده به این بخش اثرگذارتر باشد.

این فعال صنعت گردشگری افزود: مدت زمان تنفس برای بازدپرداخت تسهیلات کرونا به تاسیسات گردشگری نیز یک سال تعیین شده که به دلیل تداوم کرونا این زمان باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه بانک ها سخت گیری زیادی در پرداخت تسهیلات کرونا دارند و این موضوع موجب شده تا برخی متقاضیان از درخواست خود پشیمان شوند،افزود: به عنوان نمونه خودم برای یکی از همکارانم که صاحب میهمان پذیر است ضامن شدم و بنده را به عنوان رئیس جامعه هتل داران استان چندین بار برای مراجعه به بانک خواستند به طوری که به رئیس بانک مربوطه گفتم اگر برای پرداخت ۴۰ میلیون تومان وام اینقدر سخت گیری می کنید من خودم این مبلغ را به همکارم به عنوان قرض پرداخت می کنم.

نوروزی گفت: تسهیلات پرداختی نقش مرهم را دارد و می تواند مشکلات واحدهای گردشگری را به شکل موقت مرتفع کند اما در شرایط موجود باید فکر اساسی برای درمان کرد چرا که تداوم کرونا و تعطیلی کسب و کارهای گردشگری، کمر تاسیسات گردشگری را خم کرده و فعالان این صنعت از دولت انتظار حمایت ها و پشتیبانی های بیشتری را دارند.

پرداخت تسهیلات کرونا به ۱۱۴ واحد گردشگری استان قزوین

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از پرداخت ۱۳۲ میلیارد ریال تسهیلات کمکی کرونا به تاسیسات گردشگری متقاضی در این استان و صنعتگران صنایع دستی خبر داد و گفت: ۸۶ میلیارد ریال این میزان تسهیلات به ۱۱۴ فعال آسیب دیده از کرونا صنعت گردشگری استان که صاحب تاسیساتی همچون هتل و اقامتگاه بوم گردی و مجتمع های پذیرایی و بین راهی هستند، پرداخت شده است.

علیرضا خزائلی گفت: به منظور حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی و فعالان این عرصه از مجموع ۳۲۵ پرونده متقاضی دریافت تسهیلات این حوزه از ۲۹۴ پرونده با اشتغال ۴۷۵ نفر حمایت شده و ۴۶ میلیارد ریال تسهیلات حمایتی به متقاضیان پرداخت شده است.

وی افزود: نرخ سود تسهیلات پرداختی به فعالان گردشگری استان قزوین که برای کمک به جبران خسارات کرونا بوده، ۱۲ درصد است که با توجه به شرایط اقتصادی موجود در جامعه قابل قبول است اگرچه تقاضای فعالان این حوزه و صاحبان تاسیسات گردشگری اختصاص تسهیلات با نرخ های سود پایین تر است.

این مسوول گفت: در مجموع تاکنون ۱۶۸ تن از فعالان صنعت گردشگری در استان قزوین متقاضی دریافت تسهیلات کمکی کرونا شده اند و به همین مقدار پرونده در بانک های عامل تشکیل و به ۱۱۴ پرونده یا متقاضی که مدارک خود را تکمیل کرده اند، تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین یادآور شد: مجتمع های خدماتی رفاهی و پذیرایی بین جاده ای، سفره خانه ها، هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی، دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گردشگری دریافت کنندگان تسهیلات کمک به جبران خسارات کرونا در بخش گردشگری استان را تشکیل می دهند.

وی اظهار داشت: در صورت تکمیل مدارک درخواستی، مانعی از سوی بانک ها برای پرداخت تسهیلات یاد شده وجود ندارد و در صورت وجود هرگونه مشکل و یا مانع متقاضیان می توانند موارد را برای پیگیری با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین در میان بگذارند.

تسهیلات کرونا، فعالان گردشگری را به آینده امیدوار کرده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پرداخت تسهیلات کرونا به کسب و کارها و واحدهای گردشگری، فعالان این صنعت را با وجود روزهای سختی که در آن قرار داریم، به آینده امیدوار کرده است.

عیسی قبادی افزود: بدون شک با وجود اتخاذ سیاست کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی یکی از راه های جایگزین برای درآمدزایی در کشور، تقویت صنعت گردشگری است و مطمین هستیم شرایط فعلی موقتی بوده و شاهد بازگشت رونق به کسب و کارهای گردشگری و تقویت این حوزه در کشور خواهیم بود.

وی اضافه کرد: مصوبات و دستورالعمل های هیات دولت و ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا از جمله در زمینه پرداخت تسهیلات کمکی به بخش گردشگری در حکم قانون بوده و همه بانک ها مکلف به اجرای آن هستند.

این مسوول گفت: به بانک ها تاکید شده که برای پرداخت تسهیلات کرونا به بنگاه های اقتصادی از جمله تاسیسات گردشگری سخت گیری نداشته باشند و منابع مالی مورد درخواست متقاضیان را در صورت تکمیل پرونده ها و مدارک به سرعت پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه ارایه تسهیلات به فعالان گردشگری استان قزوین محدود به ایام کرونایی نبوده است،افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم حدود ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مالی به فعالان و سرمایه گذاران این حوزه که متقاضی دریافت وام بوده اند، پرداخت شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha