۲۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۴
کد خبرنگار: 939
کد خبر: 84292250
۱ نفر

برچسب‌ها

کرونا بار دیگر سازهای "آشیقلار بایرامی" را خاموش کرد

زنجان - ایرنا - برنامه "آشیقلار بایرامی" که همه ساله، ۳۰ فروردین در زنجان برگزار می‌شد، امسال نیز همچون سال گذشته به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی شود.

محمد رزاقی، موسس و ایده پرداز برنامه " آشیقلار بایرامی" در زنجان و پژوهشگر موسیقی آشیقی و فولکلور روز دوشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: امسال پانزدهمین مراسم آشیقلار بایرامی به علت وضعیت شیوع کرونا و تقارن با ماه مبارک رمضان برگزار نخواهد شد.

وی با بیان اینکه این برنامه تنها برنامه مردمی در حوزه موسیقی آشیقی کشور است که به صورت مستقل از سال ۱۳۸۵ هر ساله برگزار شده است، اظهار داشت: سلامتی هنرمندان پیشکسوت آشیقی کشور و مخاطبان برای هیات اجرائی برنامه "آشیقلار بایرامی" حایز اهمیت است و از این رو  این رویداد فرهنگی و هنری در این برهه برگزار نمی شود.  

گفتنی است روز ۳۰ فروردین از طرف هنرمندان موسیقی آشیقی با عنوان «آشیق صنعتی و ادبیاتی گونو» (روز هنر و ادبیات آشیقی) نامگذاری شده است. همزمان با این روز آشیق ها، اساتید و هنرمندان موسیقی مناطق مختلف کشور در محفل "آشیقلار بایرامی" زنجان به ایفای هنر خود می پردازند.

رزاقی با بیان اینکه هدف از "آشیقلار بایرامی" تجلیل از اساتید موسیقی آشیقی است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، دورهمی هنرمندان موسیقی آشیقی موجب آشنایی هنرمندان با یکدیگر و انتقال دانش و تجربه بین آنان می شود.

وی با بیان اینکه موسیقی آشیقی حاوی محتوایی غنی از فلسفه، عرفان، اخلاق و آموزش است، گفت: آشیق ها ساز می نوازند، شعر می سرایند، داستان می گویند و در خلال این داستان گویی از نقشی به نقشی دیگر درمی‌آیند و مفاهیم بلندی را در قالب شعر و داستان به مخاطب منتقل می کنند.

رزاقی خاطرنشان کرد: موسیقی بومی و اصیل آشیقی تفکرات و اندیشه های نسل های گذشته را در میان داستان ها و آهنگ های خود محافظت کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =