۲۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۵
کد خبرنگار: 836
کد خبر: 84292239
۱ نفر

برچسب‌ها

بازی اصولگرایان در زمین کرونا

تهران-ایرنا- چند روزی است که با سرعت گرفتن شیوع موج چهارم ویروس کرونا، مخالفان دولت هم بر سرعت انتقاد های خود از دولت و شخص رییس جمهوری  افزوده اند.

نزدیک شدن به انتخابات ۱۴۰۰ از یک سو و جدی تر شدن مذاکرات برجامی در شهر وین از سوی دیگر، شیب تند انتقاد ها به عملکرد دولت را به دنبال داشته است. این امر گویای هدفمندی و راهبرد مخالفان دولت در تند تر کردن فضا علیه دولت می باشد.

نگرانی از تاثیرات مثبت مذاکرات برجام  بر معیشت مردم و اقتصاد!

روند نسبتا موفق مذاکرات برجام در شهر وین و امیدواری ها به گشایش های جدی در بن بست برجام؛ مخالفان دولت را نسبت به آینده این مذاکرات و تاثیرات احتمالی مثبت آن بر معیشت و اقتصاد داخلی کشور نگران ساخته است. کمتر کسی روی این موضوع شک و تردید دارد که اصولگرایان تمایلی به کاهش نظام تحریم ها حداقل تا بازه زمانی انتخابات خرداد ماه سال جاری با هدف حفظ شرایط موجود برای رسیدن به کرسی قدرت ندارند. استراتژی مخالفان دولت طی دو الی سه سال اخیر روی این محور بوده که دولت در مدیریت شرایط اقتصادی و تجاری کشور ناتوان است و این ضعف و سستی مدیریت در داخل بدنه دولت است که باعث افزایش افسارگسیخته قیمت ها و نابسامانی در بازارهای مالی کشور شده است. ترویج این گفتمان و رویکرد،  آگاهانه و برنامه ریزی شده است و تلاش دارند که این موضوع را در سطج افکار عمومی ترویج دهند که تحریم ها عامل حاشیه ای شرایط کنونی اقتصاد کشور است. با توجه به استراتژی و رویکرد مخالفان دولت که تحریم ها را عاملی کم اهمیت در وضعیت اقتصادی کشور می دانستند حال در بزنگاه حساس کنونی که دولتی در آمریکا روی کار آمده که دنبال بازگشت به توافق برجام است و به صراحت در خصوص رفع تحریم های مالی و بانکی ایران اعلام آمادگی کرده است؛ جریان مخالف دولت نگران از بهم ریختن معادلات سیاسی خود  شده اند. به هر روی بایدن در همین بازه زمانی اخیر سیگنال های خوبی به ایران برای رفع تحریم ها به خصوص با تمدید معافیت تحریمی عراق، چشم پوشی از افزایش فروش نفت به چین نشان داده است. حالا هر گونه تحول جدی در موضوع تحریم ها به خصوص مساله بازگشت ارزهای مسدود شده کشور نزد بانک های چینی، کره جنوبی و ژاپن که سرجمع بالای ۲۰ میلیارد دلار می باشد؛ می تواند اثر ملموس در قیمت دلار و سامان بخشی به بازار اقتصادی کشور گذارد. 

کرونا دستاویزی  برای حمله به دولت
با عطف به این موضوع طیف مخالفان دولت که احتمالا متوجه انعکاس استراتژی شان نسبت به هر گونه ممانعت در موضوع مذاکرات برجامی هستند؛ کرونا را دستاویزی مناسب برای حمله به دولت قرار داده اند. در این خصوص ذکر نکاتی ضروری است:
 برخی از نمایندگان مجلس از جمله رییس کمیسیون بهداشت از ارسال شکایت از رییس جمهوری به قوه قضاییه خبر داده و با تاکید بر سفرهای نوروزی به ترکیه می خواهند چنین القا کنند که  اوج گرفتن دوباره انتشار ویروس کرونا آن هم از نوع انگلیسی با سفر به ترکیه مرتبط است. برخی خبرگزاری ها که علاوه بر پوشش موضع گیری های این چنینی خود هم در طراحی و سازماندهی چنین پروژه هایی نقش دارند از لزوم تحقیق و تفحص از ستاد ملی کرونا سخن به میان می آورند.  نکته بعدی این است که مخالفان دولت در حالی در یک هفته اخیر خواهان  لغو پروازها به ترکیه  بودند که تعداد زیادی از هموطنان در ترکیه بودند.
به نظر می رسد، شایسته و ضروی است که رییس کمیسیون بهداشت  در کنار انتقاد و شکایت گزارشی از اقدامات این کمیسیون جهت کمک به دولت ارایه نماید. و نکته پایانی این که ؛ جریان مخالف دولت این روزها در حالی از ضرورت رعایت تخصص در ستاد ملی کرونا صحبت می کند که سال گذشته از ضرورت مدیریت ستاد کرونا توسط رییس جمهور استدلال ها اقامه می کرد.

آیا آگاهی از واقعیات کشور ، امری محال است؟
پرسشی که به ذهن متبادر می شود این است که چرا مخالفان دولت این روزها هیچ توجهی به واقعیات ندارند ، آیا آنان در جریان توقیف محموله واکسن های کرونا از هند به ایران نبودند. آیا آنان اخبار مربوط به ارسال محدود واکسن های روسی به ایران نیستند؟ آیا تخریب مستمر رییس جمهوری در این روزها که مردم هم از لحاظ معیشت و از نظر حفظ سلامت به شدت هم دغدغه دارند و هم نگران ، کمک به مردم است.  به راستی چرا در کنار انتقاد از رییس جمهوری اسمی از نقش تحریم های آمریکا در حاد شدن مشکلات فعلی نمی برند . چرا  جهت تحت فشار گذاشتن دولت آمریکا از طریق افکار  عمومی سخنی از تبعات تحریم به میان نمی آورند، نکند نگران کاهش  تحریم ها هستند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =