۳۵ واحد صنعتی راکد درقم به چرخه تولید باز می‌گردد

قم-ایرنا- مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم با بیان اینکه ۱۹۲ واحد راکد صنعتی در قم شناسایی شده است، گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده ۳۵ واحد از این بین در سال‌جاری به چرخه تولید باز خواهد گشت.

عزیز الله قربانی روز سه‌شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: اولویت اصلی قم در سال ۹۹ حفظ اشتغال موجود و جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی بوده‌است.

وی اضافه کرد: درسال گذشته و با استفاده از ظرفیت سیستم بانکی ۳۷ واحد راکد صنعتی با اشتغال ۶۰۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۴۱ میلیارد ریالی به چرخه تولید بازگشته‌است.

قربانی با بیان اینکه درقم هیچ واحد بلاتکلیف صنعتی وجود ندارد، اظهار کرد: دراین استان در مجموع ۷۳ واحد تملیکی شناسایی شده که ۴ واحد از بین آنها مشکل قضایی و حقوقی دارند و مقدمات بازگشت سایر آنها به مدار اشتغال درحال نهایی شدن است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم ادامه داد: در سال ۹۸، ۱۵ واحد معدنی راکد در قم احیا و به مدار تولید بازگشته است.

به گفته وی، در سال ۹۸، در مجموع ۲۶۶ میلیون دلار کالا از این استان صادر شده در حالی که هدف گذاری اولیه صادرات ۲۵۰ میلیون دلار بود.

قربانی با اشاره به صدور ۳۲۲ کارت بازرگانی جدید در سال گذشته، یادآور شد: در سال ۹۸، ۴۴۱ هزار تن کالا از نظر وزنی از این استان به کشورهای دیگر صادر شده‌است.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۱۸ پروژه در حوزه اقتصاد مقاومتی در این استان با اشتغال ۲ هزار و ۱۵۰ نفر و سرمایه گذاری ۱۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی دنبال شده که مجموعه این طرح‌ها حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم ادامه داد: در سالجاری، ۳۵ پروژه اقتصاد مقاومتی جدید برای تصویب در ستاد کشوری پیگیری خواهد شد.

به گفته وی، میزان منابع به مصارف منابع بانکی قم درسال گذشته به ۷۵ درصد رسیده‌ که از نظر کل منابع مالی موجود در این بانکها مساله رضایت بخشی است.

 قربانی خاطرنشان کرد: درحوزه اصناف در مجموع حدود ۳۷ هزار واحد صنفی در قم فعال است و بیش از ۴ هزار مجوز صنفی سال گذشته صادر شده‌است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم یادآور شد: تمام اصناف قم با شیوع کرونا تحت تاثیر قرار گرفتند و برای جبران بخشی از خسارت ها شاهد پرداخت ۸۴ درصدی تسهیلات کرونایی به اصناف آسیب دیده بودیم.

وی عنوان کرد: با شیوع کرونا و بدلیل کمبود اقلام بهداشتی، طرح ایجاد واحدهای سلامت محور در دستور کار مسئولان استانی قرار گرفت و هم اکنون قم یکی از استانهای پیشرو در تولید محصولات بهداشتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =