۲۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۵
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84291912
۰ نفر

برچسب‌ها

تندرهای متناوب بر فراز اردبیل ؛ مردم مراقب باشند

اردبیل - ایرنا - وقوع توفان‌های تندری به شکل متناوب از حوالی عصر یکشنبه در پهنه گسترده‌ای از استان اردبیل آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ساعتی پس از ظهر امروز شکل گیری و گسترش فوری ابرهای همرفتی موسوم به کومولونیمبوس بر فراز اردبیل فضای این شهر را تیره و تار کرده و در پی وقوع رعدوبرق رگبار باران منطقه را در بر گرفته است.

بارش باران که گاهی با وزش تندباد همراه است به تناوب شدت و ضعف می یابد و سبب آبگرفتگی های مقطعی در بعضی از محله های پست شهر اردبیل شده است.

این آشفتگی‌های جوی هرچند سبب بروز مشکلاتی برای مردم و ازجمله رهگذران در کوچه ها و خیابان های اردبیل شده ولی هوای بهاری بسیار دلپذیر و با طراوتی را بر منطقه حاکم کرده است.

ساکنان شهرستان های نیر ، نمین ، گرمی ، سرعین ، بیله سوار و پارس آباد مغان نیز از حوالی ظهر امروز به تناوب شاهد وقوع رگبارهای بهاری گاهی با آذرخش هستند.

مدیرکل مدیریت بحران اردبیل با استناد به پیش بینی هواشناسی گفت‌: باتوجه به احتمال ادامه توفان های تندری به ویژه در مناطق کوهستانی تا اواخر هفته جاری رعایت احتیاط و موارد ایمنی ضرورت دارد.

فرهاد عبدالعلیپور افزود : توصیه می شود مردم از رفتن به کوهنوردی و بیابان نوردی، استقرار در فضاهای باز به منظور در امان ماندن از خطر برخورد صاعقه و اتراق در حواشی و بستر رودخانه‌ها و مسیل ها باتوجه به احتمال سیلاب‌های موقت خودداری کنند.

نفوذ این امواج بارشی با هوای بطور نسبی سرد سطح زمین همراهی می‌شود به گونه‌ای که دمای اردبیل امروز با ۱۴ درجه کاهش نسبت به دیروز به ۱۲ درجه سانتیگراد بالای صفر رسیده است.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. پیشینیان اردبیل رگبارهای عصرگاهی بهاری را به زبان ترکی قیرخ ایکیندی (چهل بعداز ظهر) می گفتند و بر این باور بودند که در اغلب سال ها طی ۴۰ عصر در فصل بهار در منطقه توفان تندری به وقوع می پیوندد.

          

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =