۲۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۴
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 84291582
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

زنگ خطر زلزله در کردستان به صدا درآمد

سنندج- ایرنا- طی چند روز اخیر ۶ زمین لرزه در استان کردستان با بزرگی ۳.۶ تا ۵.۳ ریشتر اتفاق افتاد و اینگونه زنگ خطر وقوع زلزله در استانی که در محدوده چندین گسل به ویژه گسل مروارید واقع شده به صدا درآمده است.

به گزارش ایرنا، بعد از زمین لرزه ۷.۳ ریشتری سرپل ذهاب در ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ که در بسیاری از شهرهای کردستان از جمله سنندج مرکز استان هم احساس شد و به چندین خانه هم آسیب و خسارت وارد کرد، بار دیگر زنگ خطر وقوع زلزله در این استان که در محدوده گسل‌های زیادی واقع شده است را به صدا درآورد.

در آن سال نشست‌ها و جلسات متعددی در دانشگاه‌ با حضور متخصصان و صاحب نظران برگزار می‌شد چراکه براساس تحقیقات از پیش انجام شده برآوردهایی در خصوص وقوع زلزله با شدت بالا در کردستان هم شده بود.

در این نشست‌هایی که برگزار می‌شد بحث‌هایی در خصوص مناطق با خطرپذیری بالا در زمان زمین لرزه در استان کردستان می‌‍شد و محققان بر نحوه ساخت و ساز و توجه به مقاوم سازی منازل موجود در این مناطق تاکید می‌کردند ولی بجای اینکه با گذشت زمان شاهد انجام کارهای تحقیقاتی و عملیاتی بیشتری در این حوزه باشیم نظاره‌گر کم توجهی به این موضوع هستیم.

بعد از گذشت حدود چهار سال از زلزله سرپل ذهاب، زمین لرزه‌ای با قدرت ۵.۳ ریشتر روز سه‌شنبه هفدهم فروردین سال جاری در ساعت ۱۹ و ۴۲ دقیقه و ۲۳ ثانیه در   در طول جغرافیایی ۴۶.۰۲، عرض جغرافیایی ۳۵.۶۹ و عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در ۲۴ کیلومتری شهر مریوان روی داد.

از این روز تاکنون پنج مرتبه دیگر زمین لرزه‌های با بزرگی ۳.۷ و ۳.۸ ریشتر در استان کردستان اتفاق افتاده است و همین نگرانی وقوع زلزله در مقیاس بالاتر را افزایش داده و موجب ترس مردم به ویژه در شهرهای مریوان، بانه و سقز شده است.

 کمبود اعتبار سد راه مطالعات گسل‌ها در کردستان

مدیرکل زمین شناسی استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مطالعات گسل‌های استان انجام شده است، اظهار داشت: گسل‌های فعال و نیمه فعال موجود در استان شناسایی شده است.

مهدی مرادی اضافه کرد: گسل مروارید که از مریوان تا کامیاران را در برمی‌گیرد، یکی از فعال‌ترین گسل‌های موجود در استان بوده که از لحاظ لرزه‌خیزی فعال است.

وی با اشاره به اینکه براساس مطالعات انجام شده شهرستان بیجار امن‌ترین منطقه در استان از لحاظ زلزله است چراکه در محدوده این شهرستان گسلی وجود ندارد، گفت: منطقه مریوان تا کامیاران به دلیل وجود گسل فعال، بزرگ و عمیق مروارید و با توجه به سابقه لرزه‌خیزی آن در گذشته، از مناطق پرخطر استان به شمار می‌رود.

مدیرکل زمین شناسی استان کردستان  با اشاره به اینکه قرار بود مطالعات ژئودینامیکی در استان انجام شود که به دلیل کمبود اعتبار این کار مهم تاکنون انجام نشده است،  اظهار داشت: با انجام این مطالعات سابقه و نرخ رشد حرکت گسل‌ها مشخص می‌شود و آنگاه می‌توان براساس آن از احداث سازه‌های مهم در جوار گسل‌ها جلوگیری کرد.

مرادی یکی دیگر از طرح‌های ضروری در شناسایی محل دقیق گسل‌ها و نرخ لرزش آنها را طرح تدقیق گسل خواند و یادآور شد: این طرح در کلانشهرهایی مثل تهران و مشهد انجام شده است.

مدیرکل زمین شناسی استان کردستان افزود: قرار شده در همه شهرهای مراکز استان‌ها طرح تدقیق گسل با تامین اعتبار استانی انجام شود که امیدواریم در بودجه استانی؛ کردستان هم این مهم لحاظ شود.

آغاز همت برای حمایت از زلزله زدگان و تعمیر منازل آسیب دیده

بعد از وقوع زمین لرزه اواخر هفته گذشته در شهرستان مریوان به سرعت ۱۰ تیم شامل شامل چهار تیم ارزیاب و ۶ تیم عملیاتی هلال احمر کردستان به منظور ارزیابی خسارت‌ها و کمک به مصدومان احتمالی این زمین لرزه به منطقه اعزام شدند.

هلال احمر استان به خانوارهایی که براساس برآورد کارشناسان بنیاد مسکن منازلشان دچار آسیب جدی شده بود، چادر تحویل دادند.

 پنج روستای مریوان بیشترین آسیب را از این زمین لرزه دیدند که در این بین خسارت وارد شده به خانه‌های روستاییان روستای جشنی آباد بیشتر بوده است به گونه‌ای که طی ۶ روزی که از وقوع زمین لرزه می‌گذرد تعدادی از اهالی این روستا هنوز هم در چادر زندگی می‌کنند.

به گفته لقمان گلزاری عضو شورای اسلامی روستای جشنی آباد، این روستا ۴۶۰ نفر جمعیت دارد و دارای ۹۶ واحد مسکونی است که ۵۷ واحد آن بر اثر زلزله بطور جدی آسیب دیده و باید بازسازی و احداث شود، ۲۵ واحد هم نیاز به تعمیر دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: مسوولان دولتی تا بازسازی کامل واحدهای تخریب شده ناشی از زلزله ۵.۳ ریشتری مریوان در کنار مردم مناطق زلزله‌زده این شهرستان هستند.

محمدابراهیم زارعی با اشاره به اینکه تیم‌های ارزیابی در حال بررسی میزان خسارات وارد شده به واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده هستند، افزود: همه تلاش خود را بکار می‌گیریم از محل اعتبارات استانی و ملی اقدام به بازسازی این مناطق کنیم.

وی با بیان اینکه عزم مسوولان برای بازسازی مناطق زلزله زده استان جزم شده است، گفت: از همان ساعت ابتدایی وقوع زلزله نیروهای امدادی هلال احمر و سپاه پاسداران در منطقه حضور یافتند و اقدام به برپایی چادر و توزیع بسته معیشتی و غذای گرم بین زلزله زدگان کردند.

کردستان ۲ درصد جمعیت کشور را دارد و وجود گسل‌های فعال در این منطقه و وقوع زمین لرزه‌هایی در گذشته خطر وقوع زلزله دراین استان را بیشتر کرده است لذا انتظار می‌رود مسوولان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند و همه تلاش خود را برای جذب اعتبار بیشتر به منظور انجام مطالعات مرتبط با گسل‌های استان بکارگیرند.

به گزارش ایرنا، ساعت ۱۹ و ۴۲ دقیقه و ۲۳ ثانیه شامگاه سه‌شنبه هفته گذشته زلزله‌ای با قدرت ۵.۳ ریشتر، مرز عراق و استان کردستان، حوالی مریوان و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین روی داد.

این زلزله در ۲۴ کیلومتری مریوان، ۲۷ کیلومتری چناره و ۲۸ کیلومتری بوئین سفلی، ۹۸ کیلومتری سنندج روی داد و مردم شهرهای سنندج، سروآباد، سقز، بانه و دیواندره نیز آن را احساس کردند.

زلزله مریوان چندین پس لرزه نیز به دنبال داشت که بزرگترین آن ۳.۸ ریشتر قدرت داشت.

تاکنون پنج هزار و ۹۷۸ واحد مسکونی در ۳۸ روستای مریوان از لحاظ میزان خسارات زلزله، ارزیابی شده که ۲۶۰ واحد باید بازسازی و احداث و ۱۴۱ واحد نیز باید تعمیر شود و در داخل شهر مریوان نیز ۲۹ واحد مسکونی ارزیابی شده که ۱۰ واحد نیاز به بازسازی و ۱۱ واحد باید تعمیر شود و در شهر کانی‌دینار هم ۴۴ واحد نیاز به بازسازی  و ۱۰ واحد مسکونی هم نیاز به تعمیر دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =