کشتی آزاد ایران تنها تیم با سهمیه کامل قبل از گزینشی بلغارستان

تهران- ایرنا- نمایندگان تیم ملی کشتی آزاد با کسب ۳ سهمیه در پیکارهای گزینشی المپیک در قاره آسیا، تعداد سهمیه‌های ایران را به ۶ سهمیه رساندند تا قبل از برگزاری مسابقات گزینشی بلغارستان، تنها تیم جهان با سهمیه کامل لقب بگیرند.

به گزارش ایرنا، مسابقات کشتی آزاد گزینشی المپیک در قاره آسیا از صبح امروز یکشنبه (۲۲ فروردین‌ماه)  در شهر آلماتی قزاقستان در حال برگزاری است و بعد از ظهر با برگزاری مبارزه‌های فینال در ۶ وزن المپیکی به کار خود پایان خواهد داد.

در این رقابت‌ها «امیرمحمد یزدانی»، «یونس امامی» و «محمدحسین محمدیان» به ترتیب در وزن‌های ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم سهمیه المپیک را کسب کردند.

پیش از این نیز «رضا اطری»، «حسن یزدانی» و «یدالله محبی» در پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۹ موفق به کسب سهمیه در وزن‌های ۵۷، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم شدند و نمایندگان کشورمان باید در وزن‌های ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم در پیکارهای گزینشی حضور یابند.

به این ترتیب کادر فنی از این پس حدود ۳ ماه فرصت طلایی تا آماده‌سازی تیم ملی کشتی آزاد برای حضور در بازی‌های المپیک توکیو را خواهد داشت و با فراغ بال راحت‌تری می‌توانند برای برگزاری اردوها،  همچنین حضور در رقابت‌های بین‌المللی و گزینش نفرات برای حضور در المپیک برنامه‌ریزی کنند.

از سوی دیگر همین پیکارهای گزینشی المپیک برای نفرات جوانی همچون «امیرمحمد یزدانی»، «یونس امامی» و «محمدحسین محمدیان» محک و ارزیابی خوبی نیز می‌تواند باشد و ضمن آنکه مبارزه یزدانی با حریف روسی‌الاصل بحرینی و همچنین مبارزه امامی با «بیکزاد عبدالرحمن‌اف» و محمدیان با «ماگومد ابراگیموف» ۲ آزادکار پرقدرت و عنوان‌دار ازبکستانی نیز در این رقابت‌ها و پیروزی در دیدار فینال برابر آنها می‌تواند ارزش کسب سهمیه المپیک از سوی آنان را دوچندان کند.  

با انجام پیکارهای گزینشی المپیک در مسابقه‌های قهرمانی سال ۲۰۱۹ جهان در قزاقستان و هچنین مسابقه‌های گزینشی المپیک در سطح قاره‌های جهان تکلیف ۱۴ سهمیه المپیکی در ۶ وزن المپیکی کشتی آزاد مشخص شد.

آن دسته از کشتی‌گیرانی که در گزینشی قاره‌ای موفق به کسب سهمیه المپیک نشوند،  برای گرفتن سهمیه المپیک باید در پیکارهای گزینشی المپیک که در سطح جهانی اردیبهشت ماه در صوفیه بلغارستان (۶ تا ۹ مه) برگزار می‌شود، حضور خواهند یافت.

به این ترتیب تیم ملی کشتی آزاد ایران تاکنون و پیش از برگزاری مسابقه‌های گزینشی بلغارستان با ۶ سهمیه، کامل‌ترین تیم تاکنون برای حضور در المپیک توکیو است. ضمن آنکه روسیه، آمریکا و قزاقستان موفق به کسب ۵ سهیمه شده‌اند. روسیه در وزن ۱۲۵ کیلوگرم، آمریکا در وزن ۶۵ کیلوگرم و قزاقستان در وزن ۸۶ کیلوگرم موفق به کسب سهمیه نشده‌اند و ژاپن میزبان بازی‌های المپیک نیز تنها ۲ سهمیه در وزن‌های ۶۵ و ۷۴ کیلوگرم گرفته است.

اسامی کشورهایی که در کشتی آزاد موفق به کسب سهمیه المپیک شده‌اند به این شرح است:

۵۷ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، صربستان، ایران، ترکیه، هند، کلمبیا، آمریکا، الجزایر، گینه‌بیسائو، بلغارستان، ارمنستان، ازبکستان و چین.

۶۵ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، مغولستان، ژاپن، مجارستان، هند، کوبا، آرژانتین، تونس، سنگال، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ایران و قرقیزستان.

۷۴ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، آمریکا، ژاپن، لهستان، ایتالیا، کوبا، پورتوریکو، مصر، گینه بیسائو، جمهوری آذربایجان، گرجستان، ایران و ازبکستان.

۸۶ کیلوگرم: روسیه، سوییس، سن‌مارینو، ایران، کلمبیا، هند، پرو، آمریکا، الجزایر، نیجریه، بلاروس، ترکیه، ازبکستان و چین.

۹۷ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، آمریکا، جمهوری آذربایجان، مقدونیه، گرجستان، کوبا، کانادا، الجزایر، تونس، بلاروس، ترکیه، ایران و ازبکستان.

۱۲۵ کیلوگرم: کوزوو، اوکراین، چین، ایران، ترکیه، گرجستان، کانادا، آمریکا، الجزایر، مصر، آلمان، بلاروس، قزاقستان و مغولستان.

اسامی نفرات راه یافته به دیدار فینال پیکارهای گزینشی المپیک در قاره آسیا به شرح زیر است:

۵۷ کیلوگرم: غلام‌جان عبدالله‌یف (ازبکستان) - مینگ هیو لیو (چین)

۶۵ کیلوگرم: امیرمحمد یزدانی (ایران) - ارنزر آکماتالیف (قرقیزستان)

۷۴ کیلوگرم: یونس امامی (ایران) - بکزاد عبدالرحمن‌اف (ازبکستان)

۸۶ کیلوگرم: جاورایل شاپیف (ازبکستان) - زوشن لین (چین)

۹۷ کیلوگرم: محمدحسین محمدیان (ایران) - ماگومد ابراگیم‌اف (ازبکستان)

۱۲۵ کیلوگرم: یوسوپ باتیرمیرزایف (قزاقستان) - الخاگواگرل مونختور (مغولستان)

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha