برخورداری ۹۲۵ روستای آذربایجان غربی از شعله های گرمابخش امید

ارومیه- ایرنا- عملکرد شرکت گاز آذربایجان‌غربی طی هشت سال گذشته، نشان از جهشی چشم‌گیر در گازرسانی به روستاها به ویژه روستاهای دور افتاده و سخت گذر در این استان سردسیر دارد به طوری که در این مدت ۹۲۵ روستا به شبکه گاز در استان متصل شده و میزان فعالیت، معادل ۲۰ سال پیش از آن است.

به گزارش ایرنا، سوخت‌های فسیلی به ویژه گاز طبیعی یکی از منابع با ارزش تامین انرژی در کشور محسوب می‌شود که علاوه بر نقش گرمابخش به محیط‌های مختلف، یکی از ارکان توسعه و جهش در تولید نیز به‌شمار می‌آید.

گازرسانی در آذربایجان‌غربی با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، هم به لحاظ سردسیر بودن و قرار گرفتن در انتهای خط لوله توزیع گاز کشور و هم با توجه به کوهستانی و صعب‌العبور بودن مسیرها در کنار هزینه بالای اجرای طرحها در این مناطق همواره با چالش‌هایی روبرو بوده است که به همت گازرسانان یکی پس از دیگری رفع شده و شعله‌های امید را با تدبیر خود در خانه‌های مردم فروزان کرده‌اند.

طی هشت سال گذشته، در نتیجه برنامه های دولت تدبیر و امید و حمایت مسوولان استانی شاهد تحولی شگرف در عرصه گازرسانی در این استان بوده ایم به طوریکه شاخص ها نشان می دهد رشد گازرسانی در این استان بیش از ۳۵ سال نخست بعد از انقلاب بوده است.

امروز لوله های گاز طبیعی همچون رگهایی در کالبد این استان انرژی پاک و پایدار را مانند خون در سرتاسر استان جاری ساخته و گرمی بخش خانه ها و فراهم کننده زیرساخت توسعه آذربایجان غربی شده است.

برخورداری صدها روستا از گاز طبیعی، هدیه دولت برای محرومیت زدایی 

استاندار آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: استان ما که هم اینک برخوردار از گاز روستایی شده جزو استانهای کم برخوردار بود که خوشبختانه در این چند سال و با تلاش نیروهای شرکت گاز این منطقه به متوسط کشوری نزدیک شده است.

محمدمهدی شهریاری اضافه کرد: این برخورداری که با تلاش مسوولان استانی و همچنین توجه ویژه اعتباری دولت همراه بوده، زمینه را برای محرومیت زدایی در آذربایجان غربی فراهم کرده است.

برخورداری ۹۲۵ روستا در ۸ سال گذشته از گاز طبییعی 

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی نیز با بیان اینکه درصد بهره‌مندی گاز شهری استان تا سال ۱۳۹۲ حدود ۹۵ درصد و روستایی ۲۸ درصد بود، افزود: تا سال ۱۳۹۲ حدود ۳۱۳ روستا از گاز طبیعی برخوردار بودند که تا سال ۱۳۹۶ به ۵۷۵ روستا رسید و اکنون با عملیات جهش‌وار در دولت تدبیر و امید، این میزان به بالای ۷۰ درصد رسیده است که  با بهره برداری از پروژه های در دست اجرا این رقم به بالای ۸۱ درصد می‌رسد.

علیرضا شیخی با اشاره به اینکه ۹۲۵ روستا در هشت سال گذشته از گاز طبیعی برخوردار شده است، گفت: با این روند به زودی میزان روستاهای بهره مند از نعمت گاز در استان به یک هزار و ۲۳۱ روستا می رسد.

وی اضافه کرد: تا پایان سال ۱۳۹۱ تعداد پذیرش اشتراک روستایی، ۷۰ هزار و ۴۳۹ مشترک بود که این رقم با توجه ویژه دولت تا به امروز به در آذربایجان غربی بیش از ۲۱۷ هزار مشترک افزایش یافته است.

وی با اشاره به بهره‌مندی  ۹۹.۶ درصد خانوار شهری آذربایجان غربی از گاز طبیعی، گفت: در بخش گازرسانی شهری هم تحولی بزرگ صورت گرفته و گازرسانی به شهرهای آواجیق، سرو، سیلوانا، میرآباد، زرآباد، نلاس که به دلیل کوهستانی بودن و ویژگی های خاص توپوگرافی و زمین شناسی خاص منطقه از پروژه های سخت گازرسانی کشور محسوب می‌شود از دستاوردهای مهم استان در صنعت گازرسانی است.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی اظهار داشت: در این هشت سال تعداد شهرهای برخوردار از گاز طبیعی در استان از ۳۵ شهر به ۴۲ شهر افزایش یافته است.

وی در ادامه با بیان اینکه ۵۴۹ هزار پذیرش اشتراک شهری در پایان سال ۱۳۹۱ به ۸۶۰ هزار مشترک شهری تاکنون افزایش یافته است، افزود: تعداد کل مشترکان گاز استان با رشد بیش از ۴۰ درصدی به یک میلیون و ۲۴ هزار مشترک رسیده است.

شیخی با اشاره به اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم ۳۰ ایستگاه cng تزریق گاز شده است، افزود: گازرسانی به ۱۲ شهرک صنعتی از دیگر اقدامات شرکت گاز استان بود که در ۸ سال گذشته انجام گرفت.

مدیرعامل شرکت گاز استان ادامه داد: گازرسانی به صنایع و مصارف عمده از ۴۳۷ عدد در پایان سال ۱۳۹۱ به ۱۱۸۸ عدد تا پایان سال گذشته افزایش یافته است.

۱۳۶ واحد تولیدی صنعتی در آذربایجان غربی از گاز طبیعی برخوردار شده است

مسوول گازرسانی به صنایع و مجتمع‌های مسکونی شرکت گاز آذربایجان‌غربی نیز گفت: ۱۳۶ واحد تولیدی، صنعتی و مصارف عمده استان در سال‌ گذشته از نعمت گازدار برخوردار شدند.

حسن تقوی اظهار کرد: سال گذشته با وجود مشکلات و چالش‌های ناشی از شیوع کرونا و افزایش غیرمتعارف قیمت‌ها که اجرای پروژه‌ها را با مشکل مواجه کرد، به ۱۲۷ واحد تولیدی و صنعتی، یک واحد مجتمع مسکونی، ۳ جایگاه CNG و ۵ مورد از سایر مصارف عمده گازرسانی شد.

وی گفت:  در حال حاضر ۸۳۰ واحد تولیدی و صنعتی، ۱۴۹ مجتمع مسکونی و ۲۳۸ واحد از سایر مصارف عمده در آذربایجان‌غربی از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

اشتراک پذیری بیش از ۲۶ هزار انشعاب گاز در آذربایجان غربی

رییس بهره‌برداری شهرستان‌های شرکت گاز آذربایجان غربی نیز از ۲۶ هزار و ۸۷۷ مورد اشتراک‌پذیری جدید در سال ۹۹ در شهرستان‌های استان به جز شهرستان ارومیه خبر داد و افزود: از اشتراک‌پذیری‌های صورت گرفته ۱۵ هزار و ۱۷۵ مورد شهری و ۱۱ هزار و ۷۰۲ مورد نیز روستایی بوده است.

خلیل اکبری همچنین با اشاره به ۱۱ هزار و ۷۲۵ انشعاب نصب شده شهری و روستایی در شهرستان‌های آذربایجان‌غربی اعلام کرد: از این انشعابات سه هزار و ۲۵۰ مورد شهری و هشت هزار و ۵۱۰ مورد روستایی بوده است.

به گزارش ایرنا، جمع کل شبکه و خط انتقال گاز آذربایجان غربی در پایان سال ۱۳۹۱، هفت هزارو ۱۸۷ کیلومتر بود که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این میزان در طول هشت سال گذشته به ۱۵ هزارو ۸۴۰ کیلومتر لوله گذاری رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha