۲۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۷
کد خبرنگار: 836
کد خبر: 84291335
۰ نفر

برچسب‌ها

ارزیابی کارنامه دولت در گذار از تحریم های ترامپ

تهران-ایرنا- حضور چهار ساله ترامپ در راس قدرت آمریکا، تهدیدهای جدی متوجه اقتصاد کشورمان ساخت. نفوذ لابی های یهودی در تیم سیاسی و خود شخص ترامپ و نیز دلارهای نفتی کشورهای عربی باعث شد که ترامپ ضدیتی مضاعف با جمهوری اسلامی ایران پیدا کند و در این عرصه سخت ترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کند.

زمانی که ترامپ در نوامبر سال ۲۰۱۶ به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شد؛ ترس و نگرانی عجیبی در سطح نظام بین المللی با توجه به رویکرد افراط گرایانه ترامپ حاکم شد. این دلهره از متحدان نزدیک آمریکا نظیر حوزه نفتا (مکزیک و کانادا) تا اروپای غربی و حوزه آسیا - پاسیفیک را در بر گرفت.

رفتار ضد بشری ترامپ با دنیا طی چهار سال سیاست ورزی 

همه این کشور ها با توجه به حجم بالای تجاری و اقتصادی شان با واشنگتن نگران آینده تجارت شان در دوره  ترامپ شدند. با گذر زمان همه پیش بینی ها در خصوص نوع سیاست ورزی افراطی و ملی گرایانه ترامپ عیان شد و اساسا رابطه آمریکای ترامپ با جهان به کل متحول شد و همه کشورها بر حسب اینکه چه میزان در جهت سیاست های افراطی ترامپ باشند، به عنوان دوست و دشمن آمریکا تعریف شدند. کشیدن دیوار در مرز مکزیک، دیپورت کردن مهاجران، ممنوع کردن ورود مسلمانان به خاک آمریکا نمونه های آشکاری از رفتاری ضد بشری و ناهنجار ترامپ طی چهار سال سیاست ورزی اش در کاخ سفید بود. مقصود از مرور این مسایل تبیین این مساله است که جهان در چهار سال دوره ترامپ چه شرایط سخت و دشواری را طی نمود و برای همین بی دلیل نبود که عموم کشورهای دنیا منهای محور عبری- عربی از باخت ترامپ در انتخابات سوم نوامبر خوشحال شدند و امیدوار به تغییر شرایط جهانی شدند.

بالاترین حجم تحریم ها در دوران ترامپ
مثل خیلی از کشورهای دنیا، حضور چهار ساله ترامپ در راس قدرت آمریکا، تهدیدات جدی بر اقتصاد و تجارت کشورمان متوجه ساخت. نفوذ لابی های یهودی در تیم سیاسی و خود شخص ترامپ و از سوی دیگر دلارهای نفتی کشورهای عربی باعث شد که ترامپ ضدیتی مضاعف با جمهوری اسلامی ایران پیدا کند و در این عرصه سخت ترین و سنگین ترین تحریم ها را علیه اقتصاد ایران اعمال کرد. در موضوع تحریم های ترامپ توجه به این امر ضروری است که در هیچ دوره تاریخی، تحریمی با این میزان و حجم در کشور تجربه نشده بود و ترامپ با تصویب بسته های تحریمی ثانویه، به زبانی صحیح تر اقتصاد و تجارت کشورمان را در شبکه اقتصاد جهانی قفل کرد. اصطلاح تحریم های ثانویه که از نوامبر ۲۰۱۸ از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در ادبیات اقتصاد سیاسی مطرح شد؛ شاید کمتر مورد مداقه و تبیین قرار گرفته و تصور می کنیم که این تحریم همان تحریم آمریکاست. تحریم های ثانویه در دوره دولت ترامپ به اوج خود رسید. در واقع این تحریم جدای از خود تحریم های دولت آمریکاست. آمریکا با تحریم های ثانویه دیگران را از تجارت و سرمایه گذاری با ایران باز می دارد و طبیعی است که اثرات و عمق این تحریم چه بسا از تحریم های اولیه بیشتر باشد. به بیانی دیگر بعد از ۲۰۱۸ دولت آمریکا با اعمال زور و تهدید، کلیه اقتصاد جهانی را از تجارت با ایران مورد تهدید قرار داد و هر کشوری که وارد تجارت به صورت خرید و فروش آزادانه نفت و سرمایه گذاری در بازاراقتصادی ایران شود؛ دارایی های آن شرکت نزد بانک های آمریکا خود به خود مسدود می شود. این موضوع باعث دوری هر چه بیشتر شرکت های بین المللی نظیر شرکت های چینی، کره ای و هندی از اقتصاد ایران شد. 
حجم فروش نفت ایران که در شرایط برجامی رقمی در حدود دو و نیم میلیون بشکه بود دفعتا به زیر یک میلیون بشکه رسید. ترامپ با استراتژی خاص خودش نخست معافیت خرید نفت به هشت کشور خریدار اصلی نفت ایران مثل ترکیه، ایتالیا، یونان، ژاپن، هند، چین ، تایوان و کره جنوبی در بازه زمانی شش ماهه داد و در طی همین بازه به هشت کشور یاد شده اعلام کرد به تدریج برای جایگزین کردن بازار خرید نفت شان اقدام کنندو در صحنه عمل هم شاهد این امر بودیم که معافیت این هشت کشور تمدید نشد و ایران مشتریان نفتی اش را در بازار جهانی از دست داد. 

جنگ اقتصادی در دوره دولت دوازدهم

دقیقا عطف به همین موضوع است که رییس جمهوری محترم کشورمان از سه سال جنگ تمام عیار اقتصادی دشمن علیه ملت ایران سخن می گوید و بر این موضوع تاکید دارد که دولت دوازدهم با همراهی مردم و بهره گیری از ظرفیت های نهفته در کشور توانست از این جنگ اقتصادی به سلامتی و با صلابت عبور کند. ضرورت دارد مخالفان دولت در تحلیل ها و نطق های سیاسی شان این موضوع را مورد توجه قرار دهند که دولت در چه شرایط دشوار اقتصادی توانست مدیریت اقتصادی کشور را به نحو مطلوبی سامان دهد و امروز در سایه همین مدیریت موفق و البته مقاومت و ایستادگی در برابر خواسته های حداکثری ترامپ، در تلاش برای رفع نظام تحریم ها علیه کشورمان است. از این رو بایستی با تقویت اجماع و وحدت داخلی بتوانیم از فرصت جدید جهانی برای لغو تحریم ها با هدف فعال کردن ظرفیت های صادراتی کشور که منجر به ارتقای توان معیشتی مردم عزیز کشورمان گردد؛ استفاده موثر داشته باشیم.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =