۸۹ درصد اعتبارات سال ۹۹ دانشگاه‌ها تخصیص یافت

تهران- ایرنا- معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تشریح وضعیت اعتبارات و تبصره‌های قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مجموعه‌های وابسته به این وزارتخانه، از تخصیص ۸۹.۳ درصدی اعتبارات مصوب دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت علوم، محمدتقی نظرپور در نشست روسای دانشگاه ها، افزود: اعتبار مصوب دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۱۶ هزار میلیارد ریال بود که ۱۱۵ هزار میلیارد ریال تخصیص یافت؛ اگر به درصد بیان شود ۹۹.۲ درصد نسبت به اعتبار مصوب سال ۱۳۹۹ تخصیص دریافت کردیم. اعتبار مصوب با اعتبار ابلاغی سه درصد تفاوت دارد. سه درصد بابت توازن از اعتبارات همه دستگاه ها از جمله دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور کم می‌شود و با این حساب، موسسات پژوهشی کشور حدود ۸۹ درصد و پارک‌های علم و فناوری هم ۹۰.۲ درصد تخصیص داشتند.

افزایش ۵۷ درصدی اعتبارات دانشگاه ها در بودجه ۱۴۰۰

معاون وزیر علوم در مورد اعتبارات دانشگاه‌ها، گفت: بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰، اعتبارات دانشگاه ها نسبت به لایحه بودجه ۱۴۰۰، حدود ۴۵.۴ درصد افزایش یافت. در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ تغییراتی که در مجلس انجام شد، افزایش حدود ۱۱ درصدی به آن اضافه شد و هم اکنون اعتبارات قانون بودجه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سال ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه ۱۳۹۹ حدود ۵۶.۹ درصد افزایش دارد. همچنین موسسات پژوهشی حدود ۴۱ درصد افزایش اعتبار دارند که این افزایش سال گذشته ۳۰ درصد بود.

نظرپور افزود: درصد افزایش اعتبارات پارک های علم و فناوری نسبت به بقیه بهتر بود و حدود ۸۱.۶ درصد افزایش داشتند. در مجموع افزایش حوزه آموزش عالی مرتبط با وزارت عتف نسبت به سال گذشته حدود ۵۷ درصد افزایش اعتبار داشت. در مورد اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای ردیف های متمرکز ستاد وزارت علوم و سازمان های وابسته نیز حدود ۲۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش اعمال شد.

وی با بیان اینکه تسهیلات دریافتی از بانک‌ها برای تکمیل طرح ها و خرید تجهیزات ابقا شده و تغییر کاربری ساختمان های دانشگاه ها بدون پرداخت عوارض شهرداری حذف شده است، خاطرنشان کرد: در ابتدای سال گذشته به همه دانشگاه‌ها نامه‌ای ارسال شد مبنی بر آنکه از این ظرفیت استفاده کنند؛ زیرا این ظرفیت در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ بود و خیلی از دانشگاه ها توانستند از آن بهره برداری کنند و استفاده دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از اعتبارات متوازن هم حذف شده است.

به گفته معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، بسیاری از پروژه های افتتاحی که قرار بود در ۲۲ بهمن سال ۹۹ با حضور رییس جمهوری افتتاح شود، به تاخیر افتاد و در نهایت مقرر شد در روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برنامه افتتاح قطعی شده و از همه دانشگاه‌ها انتظار داریم در این زمینه همکاری کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha