۱۰۰ میلیون تومان به انجمن‌های هنری بافق اختصاص یافت

یزد - ایرنا- فرماندار بافق گفت:با هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۰۰ میلیون تومان برای حمایت از فعالیت هنرمندان در راستای انجام امور هنری به انجمن‌های هنری و فرهنگی این شهرستان از محل بودجه سال ۱۳۹۹ تخصیص یافت.

سید مهدی طلایی مقدم روزیکشنبه در حاشیه نشست جمعی از هنرمندان و مسوولان انجمن‌های هنری شهرستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  افزود: هنرمند مصنوع یک اثر است و خواسته و ناخواسته با استفاده از قدرت ناخودآگاه و تکنیک‌های فرمی که مهارت اوست، دیدگاه  جامعه را تغییر می‌دهد.

وی خلقت انسان و هنر را درکنار هم ذکر کرد و ادامه داد: نیاز جامعه امروز به هنر از جمله نیازهای مهم است که احتیاج به استدلال ندارد زیرا هر انسانی، با هر سطحی از فرهنگ، فکر و اندیشه‌ای به این مساله واقف است که همواره در طول تاریخ نقش هنر و هنرمند در روحیه و حتی سرنوشت بشر تاثیرگذار بود.

به گفته فرماندار بافق هنرمند ابزار کار و زبان بیان او و دیگری حساسیت او نسبت به پدیده ها و اتفاق هایی که دور و برش می افتد با دیگران متفاوت است و نسبت به آن هم واکنش و رویکردی متفاوت دارد و این اتفاق را دستمایه خلق آثار  ارزشمند خود می‌کند.

وی ادامه داد: هنرمند با استفاده از عوامل دیداری، شنیداری و نوشتاری واقعیت های بیرونی را تبدیل به اثر هنری می کند ، وقتی این مسایل و موضوع در قالب هنر جای گرفت می تواند تاثیرش از خود واقعیت زیباتر و بیشتر و بهتر باشد.

طلایی مقدم اضافه کرد: در واقع زندگی بدون هنر بی روح و کسل کننده است، نقش هنر در زندگی این است که به مردم امید و نشاط ب‌دهد و دوست داشتن زندگی را به انسان می‌فهماند.

وی با اشاره به اینکه مهمترین اثر هنر تاثیرگذاری این مقوله است ،خاطرنشان کرد: اگر هنر ماندگاری و تاثیری نداشته باشد و نتواند جامعه را به سوی رشد و آگاهی سوق بدهد ارزشی ندارد و چنین هنری موفق نیست زیرا هنر یک ویژگی دارد که زبان گویا و راحت آن برای انتقال مفاهیم و تاثیرگذاری برجامعه است. 

به گفته این مسوول، عمده هدف جدید در حوزه هنر، استفاده حداکثری از توان و ظرفیت موجود هنرمندان خصوصا جوانان و نسل‌های جدید هنرهای تجسمی در تقویت و تبیین ارزش‌های انقلاب و فضای مقاومت و ایستادگی در برابر تهاجم فرهنگی دشمن و  مقاومت در مقابل فشار حداکثری و تشدید تحریم‌های ظالمانه غربی‌هاست.

تصمیم گیری برای برگزاری دومین جشنواره ادبی هنری وحشی بافقی شاعر قرن دهم هجری- قمری  به عنوان مهم ترین رویداد فرهنگی هنری در سال ۱۴۰۰ و تجلیل تعدادی از هنرمندان شهرستان، از مهمترین برنامه این نشست فرهنگی و هنری بود.

به گزارش ایرنا وحشی بافقی را می‌توان یکی از شاعران اثرگذار در ادبیات فارسی به شمار آورد که دارای سبکی شخصی اسـت. زبان ساده و روان در شعرهای او سبب شده تا وی در سبک شاعری از شاعران هم‌عصر خود متمایز شود.

تصویر اگر اساس شعر نباشد، یکی از عناصر اصلی سازنده آن به شمار می رود؛ شاعران با آفرینش تصاویر شعری خود، ضمن آن که توان خیال‌پردازی خود را به نمایش می‌گذارند، گرایش‌های فردی و نیز سبک شخصی و دوره‌ای خویش را نیز نمایان می‌کنند. یکی از زمینه‌هایی‌ که‌ برای تحلیل در خصوص سبک شاعران مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد، استفاده شاعر از صور خیال در سروده‌هایش است.

در شعر این شاعران بنام که تشبیه در اشعار او به وفور یافت می شود، می توان به وحشی بافقی اشاره کرد؛ ‌ او از شاعران بنام دوره صفوی است‌ که‌ به‌ لحاظ سبک ویژه خود که بینابین عراقی و هندی مکتبی به نام «واسوخت» است، همواره مورد توجه پژوهشگران بود. شعر بافقی به عنوان یکی از برجسته‌ترین شاعران مکتب‌ وقوع‌ و بنیان‌گذار مکتب واسوخت از جهات گوناگون قابل بررسی و تحقیق است. دیوان‌ وحشی مشتمل بر قسمت‌های گوناگون و قالب‌های شعری مختلف است. وحشی مانند دیگر شاعران دوران خـود در همه قالب‌های‌ شعر فارسی‌ طبع آزمایی و هنر نمایی کرده‌است. 

وحشی بافقی از شاعرانی‌ به شمار می رود که‌ کلام زیبا و دلنشین خود را با ساده‌گویی، دوچندان زیبا و جذاب کرده بـود، از این رو از میان‌ عناصر صور خیال، انواع تشبیه در اشعار وی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. زیرا تشبیه ساده‌ترین نوع صور خیال محسوب می‌شود.

 بیستم فروردین سال ۱۳۷۲، پس از شهادت هنرمند اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.

۲۷۰ هنرمند در رشته های مختلف شهرستان بافق فعالیت دارند که بیشترین فعالیت آن‌ها در زمینه هنرهای نمایشی است و مرکز  این شهرستان ۵۸ هزار نفری در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

همچنین به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی ۵۵ نفر از هنرمندان فعال بافق تجلیل شدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =