۳۰ روستای خراسان شمالی در طرح ملی روستای قرآنی ثبت نام کردند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: ۳۰ روستای این استان در طرح  ملی انتخاب روستای قرآنی ایران  ثبت نام کردند.

به گزارشروابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حسین فرخنده  افزود : طرح ملی انتخاب روستای قرآنی با هدف الگوسازی و جهت‌دهی فعالیت‌های قرآن و عترت در روستاها در دو بخش عمومی و تخصصی با اولویت روستاهایی که در مباحث آموزشی و پژوهشی و تبلیغی و ترویج قرآن کریم و شاخص‌های کیفی فعال‌ند، انجام می شود.
وی شاخص های بخش عمومی را شامل شهدا و ایثارگران روستا، مشاهیر، علما و نخبگان فرهنگی و دینی، مساجد و حسینه فعال، کتابخانه فعال و آثار علمی منتشر شده توسط اهالی روستا اعلام کرد و از فعالیت آموزشی و پژوهشی، برخورداری از مؤسسه و مرکز فرهنگی و قرآنی فعال، برگزاری جلسه خانگی و هیات قرآنی فعال، دوره و کارگاه آموزشی قرآن‏، قرآن‌آموز(دوره‌های آموزش قرآن)، حافظ و قاری قرآن، معلم و مربی قرآنی فعال، نشست و کرسی پژوهشی و آثار علمی و آموزشی قرآنی منتشر شده توسط اهالی روستا به عنوان معیارهای تخصصی برای انتخاب روستاهای قرآنی بیان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی  برگزاری محفل و کرسی تلاوت قرآن‏، محصول قرآنی تولید شده توسط اهالی روستا، کسب رتبه در مسابقات و جشنواره‌های قرآنی در سطح شهرستانی، استانی و ملی، گروه فعال تواشیح، همخوانی و سرود، خادم، پیشکسوت و فعال قرآنی ، اثربخشی مفاهیم و آموزه‌های قرآن در فضای عمومی روستا از جمله سبک زندگی اسلامی، کاهش جرائم اجتماعی و بزهکاری، برنامه‌های قرآنی روستا در سال ۱۴۰۰ و فضاسازی قرآنی روستا و استقرار المان‌های محیطی  را از دیگر شاخص های بخش تخصصی در این طرح دانست. 

فرخنده گفت: مستندات و مدارک  تمام روستاهای شرکت کننده در این طرح  بررسی و مورد راستی‌آزمایی  قرار می گیرد و حداکثر تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۰  سه روستای منتخب و یک روستای برتر قرآنی استان به دبیرخانه دائمی کشور معرفی می شوند تا  تا از بین روستاهای سراسر کشور برگزیدگان نهایی معرفی شوند.

وی  اظهار داشت: روستاهای منتخب از حمایت‌های ویژه توسعه فعالیت‌های قرآنی ، اهدای نشان ویژه و لوح افتخار برخوردار خواهند شد و استعدادهای قرآنی  مورد حمایت مادی و معنوی  قرار خواهند گرفت.
خراسان شمالی  دارای هشت شهرستان ۲۴  شهر و ۴۵ دهستان و ۱۹ بخش و هزار و ۳۰۰ آبادی است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha